Anadolu Kavağı'nda turizm Cam ile canlandırılacak!

Beykoz'un tarihi ve turistik mekanı olan Anadolu Kavağı'nda turizm Yoros Cam Sanat Merkezi ile yeniden can bulacak…

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Cam Sanatları ve Turizm Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü İstanbul…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un tarihi ve turistik mekanı olan Anadolu Kavağı’nda turizm Yoros Cam Sanat Merkezi ile yeniden can bulacak…

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Cam Sanatları ve Turizm Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Beykoz camcılığının tarihi mirasını koruma ve turizme kazandırması projesi kapsamında Anadolu Kavağı Yoros Cam Sanat Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Açılışa; Kaymakam Süleyman Erdoğan, Tümamiral  Ercüment Tatlıoğlu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu, Salim Öztürk ve Mahmut Gülbasar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Anadolu Kavağı Muhtarı Serdar Lüleburgaz, Meclis Üyesi Sinan Çıtlak ile cam ustaları ve kursiyerler katıldı.

Programın ilk açılış konuşmasını Anadolu Kavağı Muhtarı Serdar Lüleburgaz gerçekleştirerek, Anadolu Kavağı’na bu proje ile bambaşka ve önemli bir değer katılmasını sağlayan herkese teşekkür ettiğini belirtti. Ardından yıllarca Paşabahçe Şişecam Fabrikası’nda çalışmış Erkin Saygı da camın önemini anlattı.

Yücel Çelikbilek: Anadolu Kavağı cam ile canlandırdık!

Daha sonra sözü alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kendi babası da dahil olmak üzere bir çok insan için camın geçim kaynağı olduğunu ifade ederek; “Kaymakamımızın yol göstermesi ile bu konuyu sahiplendik, önemsedik. Mahalle sakinleri ve buradan geçenler bu zeminin nasıl olduğunu bilirler. Bu mekan çalılık ve boş bir araziydi. Turistlerin geçiş güzergahı olan bu kısmı cam merkezi ile canlandırdık. Balıkçılığı, kalesi ve doğası ile anılan Anadolu Kavağı’nın yeni bir madalyonu daha oldu. Cam bir gönül işidir. Öncelikle bölgemdeki camcılara teşekkür ediyorum. Onların ticari kazançtan öte cama olan muhabbetlerini görmek ayrı bir güzellikti. Bu işi yürekten seven, geliştiren, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Süleyman Erdoğan: Cam ve camcılık bir sevda!

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Kaymakam Süleyman Erdoğan ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Cam ve camcılık bir sevda. Bu konu bizim için son derece değerli ve önemli. Cam iki yüz yıldan bu yana Beykoz adıyla beraber anılmış, ilçenin can damarı olmuştur. AB fonlarıyla hazırladığımız proje kapsamında cam sanat merkezlerini kurmanın yanı sıra cam ustalarını Murano Adası’na ve Çek Cumhuriyeti’ne gönderdik, bir cam derneği kurduk. Cam ustalarının İstanbul’un turistik noktalarında gezici araçlarla gösteri yapacağı bir proje daha hazırladık. Böylece hem cam yeniden hayat bulacak hem de ilçemiz tanıtılacak”.

Konuşmaların ardından Muhtar Serdar Lüleburgaz, Kaymakam Erdoğan’a teşekkür plaketi takdim etti. Sonrasında protokol üyeleri birlikte cam merkezinin açılış kurdelesini kesti.

Anadolu Kavağı'nda turizm Cam ile canlandırılacak!
Bizi Takip Edin