Anadoluhisarı'nda yemekler yarıştı!

Beykoz Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği “18. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması”nı gerçekleştirildi.

Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin “18. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Ye

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği “18. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması”nı gerçekleştirildi.

Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin “18. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması” Sabancı Öğretmenler Evi’nde yapıldı.  Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de misafir olarak katıldığı yarışmada, yemekler kategorisinde 22, börekler kategorisinde 7 ve tatlılar kategorisinde 15 adet olmak üzere, toplam 44 lezzet yarıştı. Yarışma öncesinde yaşanan şiddetli lodos, kısa bir süre için heyecan yaratsa da, etkinlik normal seyrinde devam etti.

Yarışmada hanımların maharetli ellerinden çıkmış olan lezzetleri bir yandan tadarken, bu fırsatı kaçıran siz değerli okuyucularımız için zengin bir foto mönüsü oluşturmayı da tabii ki ihmal etmedik! Fotoğraf galerimizde şiddetli lodosun Sabancı Öğretmenler Evi’nin önünden nasıl geçtiğine dair görüntüleri de bulacaksınız.

Kültür Bakanlığı’nın işbirliği ile düzenlendi

Ev kadınlarının teşvik ve onore edilmeleri, aynı zamanda uluslar arası turizm alanında Türk mutfağının üstün lezzet ve kalitesinin tanıtılması amacını taşıyan yarışma, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ile müştereken gerçekleştirildi.

Boğaz’daki fırtına heyecan yarattı

Yarışmanın başlangıcı öncesinde aniden ortaya çıkan ve hızı saatte 120 kilometreyi bulunan lodos, o an Anadolu Hisarı Öğretmenler Evi’nde bulunanlara da heyecanlı anlar yaşattı. Açık pencerelerden içeri giren rüzgar, salonun içinde hafif eşyaların uçmasına ve birkaç bardağın kırılmasına neden oldu. Ancak rüzgarın şiddeti kendisini asıl Öğretmenler Evi’nin bahçesinde gösterdi. Boğaz’ın suları hızlarak, kuvvetli bir akıntı oluştururken, bahçedeki sandalye ve masalar devrildi. Rüzgar nedeniyle bir süre elektrikler de kesildi.

Jüri üyeleri…

Ancak tüm bu yaşananlar, yarışmanın yapılmasını engellemedi. Yarışmaya katılan lezzetleri “insan sağlığı”, “damak tadı” ve “görünüm” açısından değerlendiren jüri üyeleri ise Samet Çolak, Sevgi Göktepe, Yüksel Baykara, Baykan Keflioğlu, Ümmü Tunca, Yüksel Ayıkcan ve Nilgün Tatlı’dan oluştu. Jürinin oylamasında damak tadı yüzde 60, görünüm ise yüzde 40 üzerinden değerlendirildi.

Mustafa Babuz: İsdihdam olanağı sağlanırsa sevinirim

Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, yaptığı açılış konuşmasında 18 yıldan beri düzenlemekte oldukları yöresel yemek yarışmanın bir kültürel zenginlik olduğunu ifade ederek,  “ bölgemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması amacıyla yapılan çalışmalarda bir eksiğimiz var: İnşallah, geleneksel lezzetler sunan ev kadınlarımıza isdihdam olanakları sağlanırsa, sevinirim” dedi.

Yücel Çelikbilek: Bayanlar, içlerindeki muhabbeti yemeklerine yansıtıyorlar

Yarışmada sunulan yemekleri tatma olanağı bulan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, Mustafa Babuz’un ardından yaptığı konuşmasının başında 28 yıldan beri devam etmekte olan bu etkinliğin daha da uzun ömürlü olması temennisinde bulundu. Başkan Çelikbilek şunları söyledi: “ Beykozlu hanımefendilerin bu konudaki becerilerine diyecek söz yok. Bayanlarımızın içlerindeki muhabbeti yemeklerine yansıttıklarına inanıyorum.”

Çelikbilek, ev kadınlarına seslendi

Belediye Başkanı, yarışmaya katılan ev kadınlarına da şu şekilde seslendi: “Bir toplumda ne kadar becerikli, sanatkâr insan olur ise, o toplumun gelişmesi de o kadar mümkün olur. Bu bilgileri kendinize sır olarak saklarsanız, doğru olmaz. Bu yemeklerimiz inşallah daha yüz yıl yaşarlar. Toplum hayatı çok uzun. Bu yemeklerin bugünden yarınlara taşınması gerekiyor. Bu, sizlerin bunu başkalarına öğretmesi ile mümkündür. Sizden ricam, bu yemek kültürünü öğretin.”

Evde yemek yapmayı ne olur alışkanlık haline getirin!

“Günümüzde hazır yemek yeme hastalığı var. Ancak iyi bir ev hanımı, eli iyi olan bir hanımdır. İnsanların arasındaki muhabbeti yemekler açar. O nedenle özellikle annelerin bunları kızlarına öğretmesi lâzım. Ne olur, evde yemek yapmayı alışkanlık haline getirin. Evdeki kızlarımızın bu becerileri mutlaka bilmeleri gerekir.”

Dışarıdaki en lüks yemekte evdeki peynir ekmeğin tadı yok

Dışarıda yemek yemiş olsa dahi, eve geç saatlerde de gelse, mutlaka bir şey yediğini hatırlatan Belediye Başkanı, “ evde yenen yemeğin tadı hiçbir yerde yok. Eşim benim önüme peynir ekmek dahi koysa, onun lezzetini hiçbir şeyde bulamıyorum. Dışarıda yediğim en lüks yemekte bu tat yok” dedi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının sonunda ise değerlendirme yapacak olan jüriye başarılar diledi.

Salonda hazır bulunan herkes bu lezzetlerden tattı

Yarışmacıların jüri üyelerine sundukları yiyecekler, ardından azar azar salonda hazır bulunan misafirlere de ikram edildi.

Ödüllere gelince…

Yarışmada derece alan yarışmacılar, teşekkür belgesinin yanı sıra, Nilgün Tatlı imzalı bir yemek kitabı ile birlikte, Turizm İl Müdürlüğü’nün katkıları ile İstanbul’un üst düzey otel ve restoranlarında eşleri ile birlikte bir hafta sonu tatili de kazandılar.

Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği 18. Geleneksel Ev Hanımları Arası Yöresel Yemek Yarışması’nda dereceye girenler:

Tatlılarda

1. Nazmiye Bağdatlı                       (Hanım Gedanı)

2.Gülümser Yavuz                          (Samsa)

3.Mehpare Kılıç                               (Ispanaklı Kek)

Böreklerde

1.Nagihan Kır                                    (Pırasalı Kek)

2.Hacer Bingöl                                  (Erzurum Bohça Ketesi)

3.Safinaz Varlı                                   (Su Böreği)

Yemeklerde

1.Aynur Şen                                      (Bademli Pilav)

2.Zeynep Yıldız                                (Hamsi Sote)

3.Nurygül Amanmammedova   (Türkmen Tavuklu Pilavı)

Haber: Arzu Başlantı

Anadoluhisarı'nda yemekler yarıştı!
Bizi Takip Edin