Anayasa Mahkemesi, Beykoz'da ağırlayacak!

Beykoz Çubuklu'da bulunan tarihi itfaiye binası, 25 yıllığı bedelsiz olarak Anayasa Mahkemesi'ne tahsis edildi.

Beykoz Çubuklu'da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait¸ içinde tarihi itfaiye binasının da yer aldığı Boğaz kıyısındaki 9 bin…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çubuklu’da bulunan tarihi itfaiye binası, 25 yıllığı bedelsiz olarak Anayasa Mahkemesi’ne tahsis edildi.

Beykoz Çubuklu’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait¸ içinde tarihi itfaiye binasının da yer aldığı Boğaz kıyısındaki 9 bin metrekarelik koru alanı, “Asli görev ve hizmetlerde kullanılmak kaydıyla” 25 yıllığına bedelsiz olarak Anayasa Mahkemesi’ne tahsis edildi.

Tahsis kararının oylanması sırasında Meclis’te söz alan CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan, İBB’nin mülkiyetindeki söz konusu taşınmazın 25 yıl süreyle Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na tahsisine ilişkin karara “Anayasa Mahkemesi İstanbul’a mı taşınıyor” sözleriyle itiraz etti.

İBB Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Abdullah Güler ise söz konusu tahsisin, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na yakışacağını savundu. Çubuklu’da, Dalgıç Okulu’nun hemen bitişiğindeki arazinin, daha önce Marmara Üniversitesi’nin kullanımında olmasına karşın, uzun süreden beri restore edilemediğini ve atıl durumda olduğunu gerekçe gösteren Güler, şöyle dedi: “Bu yer, geçen ay ki Meclis Başkanlığımızın kararına kadar Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edilmişti. Ancak restorasyon yapılmadığı için bu tahsis kararını iptal etmiştik. Anayasa mahkemelerinde görev yapan hâkimlerin ağırlanması, eğitim faaliyetleri ve toplantılarını İstanbul’da 5 yıldızlı otellerde, turizm bölgelerinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kamu kurumu olarak, İBB’ye ait olan bu yerin, yurtdışından gelen yüksek hakimlerin eğitim ve istişare toplantıları ve sosyal tesis olarak eğitim faaliyetlerini sürdürebilmek için ortak işbirliğinin, Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yakışacağını düşünüyorum.”

Anayasa Mahkemesi, Beykoz'da ağırlayacak!
Bizi Takip Edin