Arıkan: Yönetim ne karar verirse uyarım!

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile hem partisinin hem de Cumhuriyet'in doğuşunu kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile Beykoz Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, bir araya gelerek…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile hem partisinin hem de Cumhuriyet’in doğuşunu kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile Beykoz Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, bir araya gelerek hem partisinin hem de Cumhuriyet’in doğuşunu Kavacık’ta bulunan ilçe binasında kutladı.

Parti üyelerinin doldurduğu kutlama toplantısı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile resmi olarak başladı.

Son günlerde CHP’yi yönetme anlayışı ve tavrı eleştirilen İlçe Başkanı Şevket Arıkan, yönetimde asla sert olmayacağını vurgulayarak eleştirilere cevap verdi.

Günün anlam ve önemini belirtmek, değerlendirmek üzere kürsüdeki yerini alan İlçe Başkanı Şevket Arıkan’ın yapmış olduğu konuşmada; “Bu gece, bundan 91 yıl önce uzunca bir süredir yaşanan krizin çözümü amacına yönelik Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuranların, savaş süreci dahil her aşamada TBMM ile her sorunu çözenlerin, devrimci kadroların, İstanbul Hükümeti’ne karşı, hilafeti yeniden hortlatmaya çalışanlara karşı, gericilere karşı ciddi bir hükümet krizi yaşadığı bir döneme girmiştik. Kimileri padişahın, halifeliğin yeniden kurulması yönünde alttan alta Cumhuriyeti darbelemeye yönelik çalışmalara başlamışlardı. Bunu devrimin öncüleri tespit ettiler. 1921 anayasasının artık bu sorunun mutlak suretle çözümü gerektiği noktasında önceden hem fikir oldular. TBMM Hükümeti, Başbakanını kendi içinden seçiyor, bakanlarını da yine aynı yöntemle aday gösterilenler arasından tek tek oylayarak seçiyordu. 9 Eylül 1922’den sonra bütün ağırlık parlamentoya verildi ve Cumhuriyet Halk Fırkası’na karşı yeni yeni gruplar hortlamaya başladı. İsmet Paşa ve Atatürk önceden bir çalışma yaptı. Daha sonra bu gece 12 kişilik bir yemek yendi. O yemekte önceden yapılan çalışma ve bugün 28 Ekim’deki Cumhuriyet Halk Fırkası’nın Başkanı Atatürk’ü göreve çağırdı. 1921 anayasasının değişiklik önergeleri hazırlandı, bunun sonucunda meclise gelindi. Ulu önderimiz kürsüde, Cumhuriyet’in ilanının gerekeceğini ve 1921 anayasasının değişiklik önergelerini divan katibine okuttu” ifadelerini kullanarak Cumhuriyet’in kuruluşunu tarihsel sürece bağlı olarak anlattı.

CHP İlçe Başkanı olarak tavrını bazı kişilerin beğenmediği yargılarına da değinen Başkan Şevket Arıkan: “Bunu anlayışla karşılarım. Yönetimde daha çok sert olmamı isteyenler olabilir. Ben olamam. Ben yönetimdeki arkadaşlarımı dinlerim, ne karar verirlerse uyarım. En grupta sert olamam. Ben demokrasiye ve arkadaşlarımın aklına inanıyorum. Arkadaşlarımızın aklı neyi gerektiriyorsa, biz onu yapacağız. Birbirimizi kırmadan birlik içerisinde çalışmalarımızı yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

Arıkan’ın konuşmasının sonrasında Kadın ve Gençlik Kolları’ndan iki üye, Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye eserinden bir bölümünü tiyatral bir şekilde sundular.

Daha sonra ‘İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e’ adlı belgesel parti üyeleriyle paylaşıldı.

Arıkan: Yönetim ne karar verirse uyarım!
Bizi Takip Edin