Artık makam koltuğuma oturmayacağım!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz için istikrarın önemi ve yeni hizmet hedeflerini anlattı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Denizbank Kültür A.Ş. ye ait “belediyedeniz.com” internet sitesi ve dergisine röportaj verdi….

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz için istikrarın önemi ve yeni hizmet hedeflerini anlattı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Denizbank Kültür A.Ş. ye ait “belediyedeniz.com” internet sitesi ve dergisine röportaj verdi. Başkan Çelikbilek röportajda Beykoz için istikrarın önemi ve yeni hizmet hedeflerini anlattı.Beykoz Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilen Yücel Çelikbilek, bir dönem daha Beykoz’a hizmet verecek. Belediye Deniz Dergisi’ne seçim sonuçlarını yorumlarken ‘Halkımız çalışmalarımızı gördü’ diyen Başkan Çelikbilek hem o çalışmalarından söz etti, hem de gelecekteki Beykoz hayalinden bahsetti.

Kentsel dönüşüm, KanalRiva Projesi, Kılıçlı Film Platosu… Birçok büyük projenin temeli atan ve yeni hizmet döneminde bunların üstüne yeni projeler ekleyecek olan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yeni dönem için heyecanını paylaştı. Yeni projeler ve yeni kararlarla hizmet dönemine başlayan Başkan Çelikbilek bir daha koltuğuna oturmamasının gerekçesini ise, koltuk sevdasına kapılmamak ve o koltuğa alışmadan sürekli hizmet vermek olarak tanımlıyor.

Başkanım öncelikle bir dönem daha Beykoz’a hizmet vereceksiniz hayırlı olsun…

Teşekkürler. 2009-2014 yılı arasında Beykoz’da gerçekten güzel işler yapıldı. Vatandaş bu istikrarı gördü. Aynı zamanda Beykoz’un bütün planlarında ciddi anlamda değişimler yaptık. Beykoz, 1984 yılında ilk bağımsız belediye olduktan sonra bu dönemde ilk defa planlı bir döneme başlamış oldu. Halk bu çalışmaları gördü ve 2014 yılında tekrardan bizi tercih etti. Ben halkıma çok teşekkür ediyorum. Beykoz’un geleceği bir yerde istikrara bağlıdır. İstikrar olmazsa, yerinize başka bir arkadaş geldiği zaman sizin projelerinizin amacını anlamayacaktır ve bu projelerin devamını getiremeyecektir. Beykoz böyle bir sıkıntı yaşayacaktı. Beykoz halkı buna fırsat vermedi. En yakın rakibimizle aramızda %12 olan bir farkla seçimi kazandık.

Bundan sonra Beykoz için hedefleriniz nelerdir?

İmar planları bitmiş, dönüşümü gerçekleştirilmiş; eğitim, kültür ve turizm kenti bir Beykoz hedefliyoruz. Yepyeni hizmet alanlarıyla yaşlılar, çocuklar, kadınlar için çok farklı mekanlar oluşturuldu. Bunların devamını getireceğiz. Herkes spor yapabilsin diye, spor alanlarıyla ilgili adımlarımızı attık, bunlar teker teker hayata geçmeye başlıyor. Turizm alanında, Riva Kanal Projesi, Karlıtepe Mesire Alanı, Kılıçlı Film Platosu gibi alanlar da faaliyete geçtiği zaman, burası görsel anlamda harika bir bölge olacak. Özellikle Beykoz Marinası projemizden çok umutluyuz ve halk da bu projeye destek veriyor. Beykoz Marinası ile buraya farklı yerlerden gelen insanların ilgi göstermesini bekliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından buraya Metro vaat edildi. Metro’nun 2019 yılına kadar en az fizibilite çalışmasının bitip de güzergâhlarının belirlenmesini bekliyoruz. İlk defa Beykoz’a teleferik gelecek. Bir spor kompleksi ile birlikte bizim bu dönem bölgemize kazandırdığımız bir yüzme havuzumuz var, yarı olimpik ve de kapalı stadyumumuz var. Ayrıca dört olan üniversite sayımız zannediyorum beş yahut altıya çıkacak.

Beykoz İstanbul’un en yeşil bölgelerinden biri çevre konusunda hassas mısınız?

Beykoz’da yeşil ile mavinin birleştiği harika bir doğa var. Bu güzelliğin bozulmasını da istemiyoruz, buradaki boğaz zenginliğinin, ormanların korunması lazım. Ormanlarda yaşanabilir alanlar açacağız ama bunu ormanları tahrip etmeden yapacağız. Baktığımızda çağı yakalamış, yeşil, okulları cadde ve parkları pırıl pırıl, ekonomik yönden de gelişmiş bir Beykoz düşlüyoruz. Bu dönem en az 5 en fazla 10 bin sosyal konut inşa edip dar gelirli ailelerimizin yüzünü güldürmek istiyoruz. Sanatsal etkinliklerimizin artması için adımlar attık. Bu noktada yeni kültür merkezlerimiz devreye girecek. İstiyoruz ki kültür ve sanatla büyüyen bir nesil olsun. Köy planlarımızı yeni baştan düzenliyoruz. Köylerdeki yaşama şartlarını iyileştiren çalışmalarımız olacak.

Kılıçlı Film Platosu’yla Beykoz, Hollywood’a rakip olacak diyebilir miyiz?

Kılıçlı Film Platosu, hem İstanbul hem de Türkiye için büyük kazanç. Kılıçlı Film Platosu önceden askeri bir alandı ve Orman Bakanlığı’ndan 30 yıllığına burayı aldık. Şuan 5 yıllığına Büyükşehir Belediyesi’nde. 5 yıl dolduktan sonra, alanı bizlere iade edecekler. Aşağı yukarı buraya 70 milyon lira bir yatırım yapacaklar. Burası bittiği zaman, Beykoz film sektörünün bahçesi olacak. Zamanın Yeşilçam’ının yerini, Beykoz almış alacak. Bu plato ulaşımı kolay, hem denize hem ormana bakan ve aynı anda 10’a yakın film ve dizinin çekilebileceği 260 dönümlük dev bir alan. Buradan en az 2 bin insan ekmek yiyecek. Böyle bir imkan bize nasip oldu.

Bu kadar çok projeyi akılda tutmak zor olsa gerek?

Anlatması çok kolay ve yaptığımız işleri de anlatmayı çok seviyorum. Çünkü yaptığımız hizmetleri biz de gözden geçirmiş oluyoruz. İyi bir şeyler yaptığını, insanlığa katkıda bulunduğunu görmek çok güzel bir şey. İşimi çok seviyorum ve hep hizmet halindeyim. Makam masamdaki sandalyemi kaldırdım. Şuan nasıl ayakta sizinle konuşuyorsam, hep ayakta olacağım; hiç oturmayacağım. O koltuğa oturunca insan nereden geldiğini unutmaya başlıyor. Alışkanlık haline geliyor o koltuk. Halbuki burada emanetçi olduğumu ve iş yaptığım sürece burada olacağımı bilmem gerekiyor.

Başkan’a Özel

İşlerden nefes almak istediğiniz zamanlar ne yapıyorsunuz?

Sahilde yürüyüş yapmayı seviyorum.

Sporla ilgileniyor musunuz?

En iyi spor halkın içinde yürümek. Spor yapmayı seviyorum ama hiç zamanım yok. Ya da zamanı iyi kullanamıyorum. Belediyemizin altında çalışanlarımız için spor salonu yapıyoruz. Personele spor yaptıracağım. Biz de oradan yararlanabiliriz.

Aileniz bu yoğunluğunuzdan dolayı size serzenişte bulunuyorlar mı?

Hayır. Çünkü onları hiç göremiyorum. Beni görseler belki kızarlar.

Hayat felsefenizi öğrenebilir miyiz?

İnsanlara yararlı olmak. İnanç değerlerimiz de buna göre ve buna da uygun yaşamamız gerekiyor. İnsanların mutlu olduğunu görmek çok güzel bir şey.

Artık makam koltuğuma oturmayacağım!
Bizi Takip Edin