Asım Özdemir'den Irak izlenimleri

Irak Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Irak’a giden Amatör Spor Kulüpleri Derneği (BİSK) Başkanı Asım Özdemir izlenimlerini anlattı.

Irak Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak 01 – 07 Mart tarihleri arasında Irak Futbol

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Irak’a giden Amatör Spor Kulüpleri Derneği (BİSK) Başkanı Asım Özdemir izlenimlerini anlattı.

Irak Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak 01 – 07 Mart tarihleri arasında Irak Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Kuzey Irak ta Erbil de kalan Amatör Spor Kulüpleri Derneği (BİSK) Başkanı Asım Özdemir izlenimlerini aktardı.

BİSK Başkanı Asım Özdemir’ın Irak izlenimleri;

Herkesinde bildiği gibi komşumuz Irak son 12 yıldır zor günlerden geçirdi ve hala izleri devam ediyor. Biz Kuzey Irak ta Erbil de kaldık. Erbil şehrinde her şey çok güzel, son üç yılda hızla gelişen bir şehir olduklarını söylediler. Bizimde izlenimlerimiz bu şehir yaşam olarak çok olumlu ve bu şehirde yaşayanlar umduğumuzdan çok saygılı ve medeni insanlar olduğunu gördük. Gezi programız da Bağdat, Kerkük, Dahok ve Süleymaniye vardı ama sadece Dahok, Zaho ve Erbil de bazı semtlere gidebildik. Diğer illerde ki gezilerimiz de sıkıntı yaşayabiliriz nedeniyle iptal edildi.

Sadece Erbil de 6000 Türk şirketi 25.000 Türk çalışanı olduğunu söylediler. Bizde Türklere rastladık. Ama biz burada kendimizi Türkiye de hissettiğimizden burayı fazla yadırgamadık. Yemekler bizim gibi, yalnız sosları daha farklıydı. Kapalı çarşılarını, kalelerini, kalabalık alışveriş çarşılarını, tarihi alanları, camileri ve spor tesislerini gezdik. Yedi gün boyunca bizlerle birebir ilgilendiler hiç yalnız bırakmadılar. Bize Beykoz Belediye çalışanları diye tanıtıp ve öylede hitap ettiler. Biz de Irak ta Beykoz u en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum.

Biz Kuzey Irak ta kaldık ama bizi tüm Irak spor kamuoyu görsel ve yazılı basından da tanıdı.

Irak’a iner inmez, Irak Futbol Federasyonu Başkanı, Genel Sekreter, Olimpiyat Başkanı, Erbil ve Duhok Kulüp Başkanları, Kuzey Irak Federasyon Başkanı, Güreş Federasyon Başkanı, Hakem kurulu başkanı karşıladı. Irak’ın ünlü antrenörlerinden ve diğer federasyon yöneticileri de bizzat telefonla arayarak hoş geldiniz Dileklerini ileterek bizleri misafir etmekten onur duyduklarını söylediler. Bunların çoğuyla 6 gün boyunca zaman, zaman beraber olduk. Bize kırmızı halı sermediler ama bizi o değerde karşıladılar.

Iraklıların deyimiyle Beykoz Belediyesi çalışanlarından istedikleri öncelikle futbolda Türkiye standartlarına gelerek Dünya’da isimlerini duyurmak için yetenekli gençleri dünya futbol pazarına sunma adına Beykoz Kulüpler Birliğinden Uluslararası kamplar ve maçlar, Teknik ve idari yapılanmak. Bizde bu nedenle,  Erbil’de yapılan eğitimlere, seminerlere ve diğer toplantılara katıldık. Lig maçlarına ve antrenmanlarına gittik notlar aldık. Kulüp Başkanları ve teknik adamlarla birebir konuştuk. Sporun diğer branşlarını da önerdik.

Yapılan bu birebir görüşmeler nedeniyle bizden en az üç yıllık en fazla beş yılı kapsayacak bir rapor (proje) istediler. Bizde Öncelikle Türkiye de Beykoz ilçesinde ve Irak olmak üzere spor ve kültür elçiliğini birlikte en iyi şekilde yapacağımızı ve bizden istenilen spor tesisi projeleri ile deneyimli iş adamlarımızı dan da destek beklediklerini ifade ettiler.

Bizde, Irak ta bizi hiç bırakmayan Başta Mahmut ve Hacı Selam olmak üzere Tüm Irak Federasyon yetkililerine, Kulüp başkanlarına, antrenörlerine, hakemlerine şükranlarımızı sunar teşekkür ederiz.

Asım Özdemir'den Irak izlenimleri
Bizi Takip Edin