Aydın Düzgün: CHP Beykoz'un adayını halk belirleyecek

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrası'na konuk oldu.

Dönem dönem Beykoz'un önemli ve tartışılan isimlerini ağırlayan Beykoz Güncel Haber köşe yazarları, bu kez 24 Aralık…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrası’na konuk oldu.

Dönem dönem Beykoz’un önemli ve tartışılan isimlerini ağırlayan Beykoz Güncel Haber köşe yazarları, bu kez 24 Aralık 2017’de gerçekleşen olağan kongrede CHP Beykoz İlçe Başkanı seçilen Aydın Düzgün’ü Köşe Yazarları Sofrası’nda ağırladı.  

CHP Beykoz İlçe Başkanı seçilen İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün konuk olduğu Köşe Yazarları Sofrası’na; Beykoz Güncel Haber İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz ile köşe yazarları Sadullah Kabahasanoğlu, Süleyman Çalık, Burhan Bakır, Özer Güneş, Sueda Muradoğlu, Adnan Çeliker, Mustafa Babuz, Bilge Bülbül Akdemir ve eşi Mert Akdemir katıldı.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen sohbet programında birbirinden önemli açıklamalar yapan CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün merak edilen sorulara içtenlikle cevaplar verdi. Meclis üyeliğinden istifa edecek mi? Belediye başkan adayı olacak mı? Yerel seçimlerde CHP Beykoz’u kazanılabilecek mi? İşte soruların cevapları, Aydın Düzgün’ün hedefleri ve projeleri ile köşe yazarlarının düşünceleri…

Niye her şeye sen aday oluyorsun diyorlar

Bazen kendi aramızda konuşuyoruz. Niye her şeye sen aday oluyorsun diyorlar. Bu soruyu bende kendi kendime soruyorum. Her şeye adaymış gibi görünüyorum. Beykoz iyi yönetilsin doğru yönetilsin istiyorum. Beykoz’a gerçekten hizmet etmek isteyenle çıkar için yapmak isteyenleri artık görebiliyorum, hissediyorum. Bu kişilerden de gerçek anlamda rahatsız oluyorum ve olmamaları için de mücadele verince otomatikman önde olmuş oluyorsunuz.

Yerime bir AK Partili gelecekse asla istifa etmem

İlçe başkanı olduktan sonra meclis üyeliğinden istifa etmeyi düşüneceğimi söyledim. Siyasette bir söz verdim ve hiç yalan söylemeyeceğim dedim. Israrla da bunun arkasında olacağım. Böyle bir şey gündeme gelmişti bende neden olmasın dedim. Eğer benim yerime Beykoz’da ve İBB Meclisi’ne bir CHP’li gelecekse neden olmasın dedim. Ama yerime bir AK Partili gelecekse asla istifa etmem. Bu konu parti içerisinde tartışılıyor. Birçok arkadaşım istifa et diyor, birçoğu da etme diyor. Bu konuda net bir karar henüz yok. İlçe seçim kurulundan net bir cevap aldıktan sonra hareket edeceğiz.

2019 da CHP Beykoz’da iktidar olacak

İyi muhalefet iktidarın da az hata yapmasına yol açar. 15 yıldır niye AK Parti iktidarda, her seçimi alıyor diye soruyorlar. Çünkü biz iyi değiliz. Şuan CHP maalesef istediği performansta değil. İddia ederek söylüyorum AK Parti iki seçimi de kendileri almadı biz verdik. Yücel Çelikbilek seçim kazanmadı CHP verdi. Bunların çok içinde olan birisi olarak, bütün bu hataların nasıl, neden, niçin yapıldığını iyi bilen birisi olarak ve de bu hataları yapmayacak birisi olarak inanıyorum ki güzel bir çalışma programı, iyi bir planlama ile 2019 da CHP’nin yerel iktidarı alacağına inanıyorum. Ama bugünden başlayarak ve iyi çalışarak. Öyle son üç ay kala araziye çıkıp bayrak asmayla değil. Samimi olacaksın, vatandaş elini tutacak, seni görecek, derdini anlatabilecek. Doğru aday belirlenip, meclis üyesi seçimindeki hatalar tekrarlanmayacak.

Beykoz’u kazanacak hale getiririm

Açık ve samimi söylüyorum ilçe başkanlığında durursam Beykoz’u %100 kazanacak hale getiririm. Buna adım gibi eminim. Belediye Başkanı olacak kişi vefalı olacak, insan olacak, siyaseti bilecek, Beykozluyu iyi tanıyacak, sorunlarını bilecek, onu oraya getiren partililerini asla unutmayacak, bu vasıfları taşıyacak ve güven verecek. Bu nitelikte birini bulursam hiç tereddütsüz belediye başkanlığı için yürü kardeşim derim. Ama yok oralıyım, yok buralıyım, doktorum, profesörüm vs. öyle bir isme de asla yol vermem.

Belediye başkan adayını Beykoz halkı belirleyecek

2019 Yerel seçimleri öncesinde partimiz aday belirlemede yeni bir uygulama hayata geçirecek. Temeyül yoklaması ile parti içinde üç aday belirlenecek. Sonra bu üç aday halka sorulacak kamuoyu yoklaması ile. Yani CHP’nin belediye başkan adayını artık Beykoz halkı belirleyecek.

Meclis üyesi adaylarını üyelerimiz seçecek

Beyoz Belediye Meclisi üyelerinden gerekli verimi alabildiniz mi sorusuna cevap vermeyen Aydın Düzgün, bütün arkadaşlarımız tabiki değerli ama şöyle bir eksiklik yapıldı. Ben mesela ilçe başkanı olursam o zaman büyük mahallelerde meclis üyesini üyelerimiz seçecek. Üyeler toplanacak ve kendi meclis üyesini kendisi seçecek. Olması gereken bu. Birde Beykoz’un demografik yapısına da dikkat ederseniz kazanmaya yakın olursunuz. Belki de bunları yapamadığımız için hep kaybediyoruz.

Öngörünüm sorununu çözeceğiz

Bu konuyu dün CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ile görüştüm. Belediye başkanı ile de görüştüm ve bu konunun üzerine gitmemiz gerektiğini söyledim. Üzerimize gelirler dedi. TV, Basın vs. Önergeyi CHP olarak biz verfelim AK Parti olarak da siz arkadan destek verin dedim. Netekim bunu yapacağız. 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu ile ilgili iyi bir teknik çalışma yapıp, korunması gereken alanları koruyacak şekilde kapsamının daraltacak bir kanun teklifi TBMM’ye sunularak bu bölgede yaşayan insanların bir nebzede olsa rahat nefes alabilmesi sağlanmalı. 2019 yerel seçimlerine kadar bu konuda mutlaka bir adım atacağız göreceksiniz.

AK Parti İlçe Başkanı piyasada yok

Benim Beykoz’da mecburen muhatabım da tek rakibim de şuan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek çünkü AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan piyasada yok. Beykoz’da belediye başkanı da ilçe başkanı da Yücel Çelikbilek.

Köşe yazarlarının analizleri ise şöyle;

Bilge Bülbül: Belediye Başkanlığı’na göz kırpıyor

Kısa bir süre önce ilçe başkanı seçilen Aydın Düzgün her zamanki gibi esprili kişiliğiyle güzel anların yaşanmasına vesile oldu. İlçe başkanı olup ilçedeki durumları yakından öğrendiğinden midir yoksa; Beykoz Belediyesi CHP Meclis Üyesi, CHP Beykoz Grup Başkanı, CHP Beykoz İlçe Başkanı hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmasından mıdır bilinmez oldukça yorgun gözüküyordu.

İyi bir muhalefet iktidarın da daha az hata yapmasını sağlar diyen Düzgün’ün İlçe Başkanlığı görevinde iken nasıl bir yol izleyeceğini merakla takip ediyor olacağım. Roma’yı yeniden keşfetmeye gerek yok diyerek bundan önceki hatalardan ders çıkaracaklarının altını çizen Düzgün, bu güne kadar hataların halı altına süpürüldüğünü ancak bundan sonra kürekle dışarı atılacağını belirtti.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i birden fazla görevde olmakla eleştiren Düzgün, tüm bu görevlerinin yanında Beykoz Belediye Başkanlığı’na da göz kırpıyor. Kendisinden daha adaletli, emanete ihanet etmeyecek, benden daha dürüst bir kişilik çıkarsa Belediye Başkanlığı konusunda ona da destek olacağını belirtiyor. Ancak, ben bu durumda olan kişilerin çok da objektif olabileceğini sanmıyorum. Bir süre sonra sahip olunan ego, belki de koltuk sevdası kişinin gözlerini kör ediyor gibi. Umuyorum ki bu körlüğü CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün yaşamaz. Kendisinin de belirttiği gibi hakkaniyetli davranır. Sohbet sırasında kendisine İlçe Başkanı seçilirse Beykoz Meclis Üyesi görevinden istifa edeceğini söylediği hatırlatıldı. Siyasete girerken asla yalan söylemeyeceğim diyerek ediyorum diyen Düzgün, ‘evet böyle bir söylemim var. Benim istifam durumunda Ak Parti’den mi yoksa kendi partim olan CHP’den mi biri gelecek onun araştırmasını yapıyoruz’ dedi.

2019 yerel seçimlerinin galibi olacaklarını savunan Düzgün, Beykoz halkının gönlünü ve aklını çelecek projeler konusunda ise ser verip sır vermedi. Geçtiğimiz günlerde İlçe Başkanı seçilen Düzgün belki de henüz proje çalışmalarına başlama fırsatı bulamamıştır. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Sadullah Kabahasanoğlu: En temkinli davranan konuğumuz

Bir yıl önce samimi bir sohbet ortamında ‘ilçe başkanı olacağım’ demişti Aydın Düzgün Bey. Hem hedefine ulaştığı için hem yeni görevi için kendisini tebrik ettim. Beykoz Güncel Yazarlar Sofrası olarak pek çok konukla çok samimi sohbetler ettik. Aydın Bey bugüne kadar ki konuklarımız içinde en çekingen ve temkinli davranan konuğumuz oldu. Bir yıl önceki dobra sohbet gitti yerine koltuğu seven bir portre geldi.

‘CHP içindeki kavgaları sonlandıracağım ve birlik bütünlüğü sağlayacağım’ ifadesi kendi siyasi yaklaşımı açısından en vizyonlu cümleydi. Sorularımıza verdiği cevaplar Ak Parti’yi ve özellikle Yücel Başkan’ı eleştirmekten öteye geçemedi malesef. ‘Projelerimi erken açıklamak istemiyorum’ çoğu sorunun cevabı oldu. Sonuç olarak Beykoz Belediyesini almayı hedef gösterirken kendisi açısından Beykoz’un dışına, belki milletvekilliği olabilir, yerel siyasetten çok genel siyasete atılma hedefi gözüme takıldı.

Burhan Bakır: Aydın Başkan kimseye güvenmiyor

CHP Beykoz ilçe başkanı, Beykoz belediyesi ve büyükşehir belediyesi meclis üyesi; Bencillik mi? fedakârlık mı? Ben tam olarak bunu anlayamadım Aydın başkanda, kimseye güvenmiyor kimseyi CHP Beykoz’da bir yerlere layık göremiyor da diyebiliriz belki de.

Aydın Düzgün köşe yazarları soframızda bizlerle çok şey konuştu ama yaklaşan yerel seçimlerle ilgili projeleri konusunda tam bir ketumdu. Sebebi ‘geçtiğimiz yerel seçimlerde çok konuştuk, Ak partinin eline kozları verdik ve bu sebepten kaybettik’ diyor. Haklı elbette kendi hesabına göre ama çelişkilerde var, çünkü muhalefetin güçlü yapılamadığından sebep Ak partinin bu kadar hata yaptığını söylüyor. Evet, siyaset çok farklı bir şey birileri hata yapacak diğerleri ön plana çıkacak. Siyaset böyle olunca vatandaşta her zamanki gibi seçimden seçime hizmet alacak. Aldığı son hizmeti de belediye çalışıyor olarak algıladığı için sandıkta yine aynı belediyeyi görecektir. Tavsiyem son 4 ay proje açıklamakla, belediyenin son hizmet ataklarının üzerine çıkamazsınız.

Mustafa Babuz: ‘Bir düğün salonu bile yapılmadı’

Soru: Beykoz’da ön görünümde gerçek tapu sahibi olan halk kat mülkiyeti dahi alamazken 2B’nin sağladığı iştah kabartıcı değer ve onlara tanınan imar farkı haksızlık değil mi? Siz bu konuda ne yapacaksınız? Cevap: Bu konu Beykoz’un önemli sorunu bu konu ya önem vererek çözmeye çalışacağız. Benim de öncelikli çözüm konumdur.

Soru: Suanki belediyenin Beykoz’a hiç bir şey yapmadığını söylüyorsunuz. Hatta sabah namazdan sonra göreve başlıyorlar fakat icraat yok diyorsunuz siz göreve gelirseniz mesai kaçta başlayacak. Sizin eksik gördüğünüz projeler nelerdir? Cevap: 15 yıldır iktidardalar ve belediye başkanlığında 3. Dönemleri. Bir düğün salonu bile yapılmadı. Bir ara düğün salonunu kent ormanına Beykoz’un dışına yapacaklardı ama Beykoz Tokatköy’de oturan helikopter ile giderdi herhalde.  Beykoz sporun stadı bile yok. Ben kayda değer bir şey göremiyorum. Projelerimi sizler ile paylaşamam sonra başkaları sahiplenir.

Sueda Muradoğlu: Siyasetini Çelikbilek’i eleştirmek üzerine kurmuş

Öncelikle yeni seçilmiş bir başkan olarak kendisine başarı ve iyi dileklerimizi bir kez daha iletmek isteriz. Programımızda sohbetimiz her zamanki gibi gayet sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Genel hatları ile baktığımızda Aydın Bey’in izlediği siyasetin ana damarını Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’i eleştirmek üzere kurulduğunu gördük. Her ne kadar rakibini eleştirmek siyasetin ana parçalarından biri olsa da, siyasetini sadece bunun üzerine kurmuş olmasını doğru bulmadık ve bunu da zaten kendisine söyledik. Çünkü neredeyse tüm geceyi Sayın Çelikbilek’e atıfta bulunmakla geçirdi diyebiliriz. Israr etmemize karşılık plan ve projeleri ile ilgili en küçük bir bilgi dahi vermedi. Bu da bizim akıllarımıza ‘sanırız henüz herhangi bir proje geliştiremediler’ fikrini getirdi haklı olarak. 

Benim Aydın Bey’e sorum şu oldu:

– Partiniz bugüne kadar hep halktan kopuk bir siyaset izledi. Halkın manevi hassasiyetlerini görmezden gelmek size hiçbir dönemde başarı getirmedi. Şimdi yaklaşmakta olan büyük bir seçim var. Ve seçilmiş yeni bir il başkanınız. Siz bu başkan ile herhangi bir başarı elde etmeyi düşünebiliyor musunuz?

– Kesinlikle düşünüyorum. Ben de kendisine oy vermiştim. Donanımlı ve bizi başarıya ulaştıracak bir başkan olduğuna inanıyorum. Basın ve sosyal medyada yer alan haberler bizim siyasetümizi etkilemez. Eşinin domuz eti yeme ile ilgili kayıt ve fotoğraflarına atıfta bulunuyorsanız da kimsenin ne yediği bizi ilgilendirmez.

Bu soruya verdiği yanıt bence Aydın  beyin önümüzdeki seçimde hiçbir başarı elde edemeyeceklerini en baştan kabulünün kaydıdır. Milletimizin manevi değerlerini böylesine ve her geçen gün biraz daha fazla yok sayarak ancak kendilerini oyalayacaklarını, yazık ki bunca yılını siyasete vermiş olmasına rağmen farkedememiş.

Adnan Çeliker: CHP’de değişen birşey yok

Aydın Düzgün’lü CHP bilindik CHP, değişen birşey yok. Projeden uzak devamlı muhalefet ağzıyla her ağzını açısında Yücel Çelikbilek, ülke siyaseti sorduğumuzda bile Yücel Çelikbilek’den konuyu açıyor. En sonunda keşke başkanımızı da buraya çağırsaydık onsuz yapamıyorsun dediğimizde ‘bak iyi olurdu’ cevabını aldık. Fakat heralde daha ilçe başkanlığına adapte olamamış gibi geldi bana. İl başkanının destekçisi  olmasına rağmen birçok soruyu cevapsız bıraktı ve tam destek verdiğini söyledi. Projeler hakkında soru sorduğumuzda bilindik CHP ağzıyla ‘söylemem, projelerimizi taklit ederler’ diye cevap vermedi.

Bu sohbetten anladığım kadarıyla CHP’de değişen birşey yok. Ön yargı devam ederken muhalefet eksikliği bilinse de muhalefetin nasıl yapılacağı hakkında bir bilgi yok gibi geldi bana.

Aydın Düzgün: CHP Beykoz'un adayını halk belirleyecek
Bizi Takip Edin