Bakan Kurum’dan Beykoz’a kritik ziyaret!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Beykoz’u ziyaret etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediye Başkanlığını ziyaret etti. 

https://www.youtube.com/watch?v=p-YHqtACYNM***

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediye Başkanlığını ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın da yer aldığı ziyarette Bakan Kurum, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ile belediye başkan yardımcıları tarafından karşılandı.

Bakan Kurum, ilk olarak Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı makamında ziyaret etti. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Kurum, basına kapalı gerçekleşen koordinasyon toplantısına katıldı.

Beykoz Belediye Başkanlığı’nda ilgili kurumların müdürlerinin katılımıyla düzenlenen koordinasyon toplantısında Bakan Kurum, ilçede devam eden imar çalışmaları ve yapımına devam edilen projeler hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Murat Kurum, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sonrası, Beykoz Belediyesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, Beykoz’un güzelliklerine güzellik katabilmek, vatandaşların mülkiyet ve imar problemlerine ilişkin çözüm adımları atabilmek adına istişarelerde bulunduğunu vurguladı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “Beykoz Çayırımızda ve kentsel dönüşüm alanında yapacağımız düzenlemeyi göreceğiz. Vatandaşlarımızla yerinde istişareler yapmak suretiyle, Beykoz’umuzu daha yeşil yapacağımız adımları atmış olacağız.” dedi.

ÇAVUŞBAŞI VE GÖRELE PLANLARI HAFTAYA TAMAMLANIYOR

Bakan Kurum, “Mülkiyet problemlerine ilişkin daha önce adımlarımızı atmış ve vatandaşlarımıza tapularının teslimleri yapmıştık. Şimdi de tüm Beykoz geneline ilişkin imar planı çalışmalarını buradaki doğal dokuyu koruyarak ve korunması gereken alanları, tarihi yapılarımızı gün yüzüne çıkaracak adımı attık. Bu çalışmaları büyük bir hassasiyetle yürütüyoruz. Çavuşbaşı ve Görele Mahallerinin içinde bulunduğu 4 bin 100 hektarlık alanda ETBAR çalışması yani Sit Derecelendirme Çalışmasını tamamlamıştık. İmar planı çalışmalarımızda son safhaya geldik. İnşallah önümüzdeki hafta Çavuşbaşı ve Görele mahallelerimizin imar planlarını onaylayacağız. 50 bin vatandaşımızı ilgilendiren imar problemlerini çözeceğiz. Bu konuda Beykoz Belediyemizin ve Bakanlığımızın çok hassas bir çalışma yürüttüğünü söylemek isterim.” ifadelerini kullandı.

KARLITEPE İMARI AĞUSTOS AYINDA BİTİYOR

Beykoz’daki imar çalışmalarını etaplar halinde yürüttüklerini söyleyen Kurum, “Gümüşsuyu ve Karlıtepe bölgemizde ayrıntılı jeolojik etütlerimiz yapıyoruz. Yerleşime uygun alanları, korunması gereken alanları bir bir tespit ediyoruz. Gümüşsuyu ve Karlıtepe bölgesinde 214 hektarlık bir alanda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 8 bin 200 vatandaşımızı ilgilendiren bu çalışmayı ağustos ayı itibariyle neticelendirip imar problemleri ile ilgili sorunlarında çözmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

MART 2022’DE BEYKOZ’UN İMAR SORUNU KALMAYACAK 

Bakan Kurum, Beykoz’un geneli için ETBAR çalışmalarını ekolojik temelli yürütüldüğünü belirterek, “Bilimsel çalışmalarımızla bir yandan ilçemizdeki yeşil alanların doğal yapısını koruyacak diğer yandan vatandaşlarımızın imar ve mülkiyet problemlerini çözecek adımlarımızı atıyoruz. Beykozlu vatandaşlarımızın, İstanbul’umuzun merakla beklediği çalışmaları yılsonu itibariyle tamamlıyoruz. Beykoz’un genelinde tarihi alanlarımız ve sit alanlarımız korunacak. İmar problemlerini 2022 yılının ilk çeyreğinde, mart ayına kadar tamamlayıp vatandaşlarımızın önünü açmış olacağız. Beykoz’un siluetine yakışır bir yapılaşma ve yine vatandaşlarımızın bu noktada can ve mal güvenliği riskini ortadan kaldıracak adımları atacağız. 2023 yılına girerken Beykoz’umuzda bu noktada hiçbir problem kalsın istemiyoruz.” dedi.

TOKATKÖY PROJESİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTECEK 

Tokatköy’deki riskli yapılara dair konuşan Bakan Kurum, “Tokatköy’de riskli alan ilanını yaptık ve vatandaşlarımızla görüşmelerimizi başlattık. Bu çerçevede 660 hak sahibi vatandaşımız var. Doğal yapıya uygun zemin artı 4’ü geçmeyecek bir proje hazırladık. İhalemizi ağustos ayı itibariyle yapıyoruz.” dedi ve şöyle devam etti;

“Bölgede Beykoz’a yakışacak, oradaki riskli yapılarda oturan vatandaşlarımızın can güvenliği riskini ortadan kaldıracak adım yine Bakanlığımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle atıldı. Ağustos ayı'nda inşatlarımıza başlayarak önümüzdeki yılsonu itibariyle tamamlayıp, vatandaşlarımıza teslim etmek üzere sürecimizi yürütüyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, yine onlara kira ve taşınma yardımı yaparak hiçbir şekilde mağduriyet söz konusu olmadan, el birliği içeresinde süreci yürüyoruz. Tokatköy’deki vatandaşlarımıza sözlerimiz vardı. Bu sözü tutmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyor olacağız.”

BEYKOZ ÇAYIRI MİLLET BAHÇESİ OLUYOR 

Bakan Kurum, Beykoz Çayırı’nın İstanbul ve Beykoz için çok önemli bir alan olduğunu kaydederek, ”Burada hemen hemen bütün İstanbulluların hatıraları var. Korunması gereken doğal sit alanımız, tescilli ağaçlarımız, tescilli yapılarımız var. Aslına uygun tescilli yapıları ve ağaçların korunduğu, Beykoz Çayırımızın korunduğu, herkesin hatıralarının yeniden canlanabileceği çok önemli düzenlemeyi Beykoz’a ve İstanbul’a kazandırıyor olacağız. Buradaki yeşil alan miktarını artıyoruz. Toplamda 80 bin metrekare alanı 100 bin metre karelik bir alana çıkararak bütün İstanbul’a hizmet edecek çok önemli bir düzenlemeyi, Beykoz Millet Bahçesini, İstanbul’umuza ve Beykoz Çayırına kazandıracağız. Buranın ismini Beykoz Çayırı Millet Bahçesi olarak düşünüyoruz. Gencinden çocuğuna, kadınından yaşlısına kadar herkesin hatıralarının yeniden canlanabileceği, ağaçların korunarak gelecek nesillere aktarılacağı, tescilli yapıların restorasyonun ihyasının yapılacağı, vatandaşlarımızın şenlik içerisinde halaylar çekeceği, coşkuyla, birlik beraberlik ruhu içerisinde bir yaşam alanı oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

Projenin ihalesinin ekim ayı itibariyle gerçekleşeceğini vurgulayan Murat Kurum, “Projeyi önümüzdeki yıl tamamlayarak İstanbul ve Beykoz’a armağan edeceğiz. Bu açıkçası bizim önemsediğimiz yeşil alan miktarını Beykoz’da daha da arttırmak için attığımız bir adımdır. Bu çerçevede süreçlerimizi yürüyoruz olacağız.” diye konuştu. 

Bakan Kurum’dan Beykoz’a kritik ziyaret!
Bizi Takip Edin