Bakan Şimşek 2B'ye son noktayı koydu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde, rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden bir değerleme olacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Şimşek, 2B Taslağının temel parametrelerini açıklarken, peşin ödemelerde yüzde 20 indirim yapılacağını söyledi. 2B…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde, rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden bir değerleme olacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Şimşek, 2B Taslağının temel parametrelerini açıklarken, peşin ödemelerde yüzde 20 indirim yapılacağını söyledi. 2B arazilerinde taksitli satışlarda farklı bir düzenleme öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.

Taslakta, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurgulayan Şimşek, 2B arazilerinin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü kaydetti. Bakan Şimşek, taslağın yakın bir zamanda Meclise sevk edileceğini belirterek, ”Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak” dedi.

“Devletle vatandaş arasındaki ihtilaflar giderilecek”

2B arazilerinin 2012 yılında hakikaten çok önemli bir konu olacağını belirten Şimşek, tasarıyla devletle vatandaş arasındaki ihtilafları gidermesinin hedeflendiğini söyledi. Şimşek, “Bugün İstanbul?da öyle semtler, öyle ilçeler var ki neredeyse tamamı 2B arazilerinde yapılmış. Bu yasa ile devletle vatandaş arasında, 40-50 yıldır devam eden ihtilafların çözülmesini amaçlıyoruz” dedi.

2B kapsamında kentsel dönüşüm hedefinin de çok önemli olduğunu belirten Şimşek, 2B Tasarısı ile kentsel dönüşümü mümkün kılmanın ve kentsel dönüşüme gelir üretmenin de hedeflendiğini bildirdi.

Satış işlemlerine Maliye Bakanlığının bakacağını belirten Şimşek, şöyle devam etti: “Çıkacak yasaya göre, hazırlıklarımızı çok hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bir yandan ortaya koyduğumuz rutin gelir hedefleri var, bir yandan da 2B anlamında yapacaklarınız var. O nedenle, 2012 yılı oldukça yoğun çalışmalara sahne olacak. Yasal düzenleme çıktığında, 2012?de biz çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm için belediyelere, ilgili idarelere tahsil edilecek yerleri tahsis edeceğiz. Hak sahiplerine de hızlı ve sorunsuz şekilde satacağız.?

“Çiftçiler ölçek büyütebilecek”

Bakan Şimşek, 2B tasarısına tarım arazilerini de soktuklarını belirterek, mücavir alan dışındaki tarım arazilerini çiftçilere satarak, ölçek büyütmelerine imkan sağlanacağını bildirdi. “Bu anlamda, tarımımızın daha verimli bir noktaya erişmesini sağlayacağız” diyen Şimşek, aynı zamanda ecrimisil gibi sorunları kökünden çözme yoluna gitmiş olacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

“Tercihlerinin bu tür alanların kiralanması mümkün olduğunca ecrimisili doğru bulmuyoruz ama sonuç itibariyle belki bu düzenleme önemli ölçüde bu sorunları çözmemize yardımcı olur. 2B arazilerine ilişkin taslakta 6 ay süre öngörülüyor. 6 ay oldukça kısa bir süredir. O nedenle hazırlıklarını tamamlamamış yerler varsa mutlaka yarından itibaren bu yönde gerek insan kaynağı anlamında, gerekse zaman anlamında mutlaka daha fazla yoğunlaşmamız gerekli hassasiyetleri göstermemiz gerekiyor.”

Bakan Şimşek 2B'ye son noktayı koydu
Bizi Takip Edin