Bakanlık Beykoz için harekete geçti! Sıra İBB’de…

Beykoz Riva Deresi siyaha dönmüştü! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti… Şimdi İBB’nin de atık su konusunda üstüne düşeni yapması bekleniyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Riva Deresi siyaha dönmüştü! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti… Şimdi İBB’nin de atık su konusunda üstüne düşeni yapması bekleniyor.

Beykoz’daki Riva Deresi son dönemde suyunun koyulaşması ve kirliliğin artmasıyla bölgede yaşayan vatandaşların şikayet konusu oldu. Günden güne artan koku nedeniyle çözüm talep eden bölge halkı, salgın hastalıktan endişe diyor.

BAKANLIK RİVA DERESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, kirlilik nedeniyle renk değişiminin meydana geldiği Beykoz’daki Riva Deresi’nde incelemede bulundu. Ekipler, Ömerli Barajından başlayarak Karadeniz’e dökülen dere güzergahı üzerinde bulunan fabrikaların, İSKİ’nin arıtma tesislerinin ve sitelerin yer aldığı 43 farklı noktada denetim gerçekleştirdi.

NUMUNE ALINDI

Ayrıca ekipler, derenin birçok noktasından laboratuvar ortamında incelemek üzere numune aldı. Alınan numunelerin, biyolojik ve kimyasal oksijen ihtiyacı, katı madde parametreleri, azot ve fosfor miktarları laboratuvarda incelendikten sonra rapor hazırlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek.

İKİ TESİSİN FAALİYETLERİ DURDURULDU

Denetimler sonucunda yönetmeliğe uymadığı belirlenen fabrika, tesis ve işletmelere cezai işlem uygulanacak. Dereye bağlı 2 endüstriyel tesisin arıtma sistemlerinin bulunduğu, bunlardan uygunsuzluk tespit edilen bir tesisin faaliyetlerinin durdurulduğu öğrenildi.

İBB’NİN ADIM ATMASI GEREKİYOR

Yetkililerin aktardığı bilgiye göre derenin ıslahi DSİ sorumluluğunda. Ancak DSİ, derenin turizme kazandırılması kapsamında Beykoz Belediyesi ile protokol imzaladı. Konuyla ilgili hazırlıkları tamamlayan belediye yönetimi, İBB’nin dereyi kirleten kaynakları yok etmesini ve arıtma tesisinin kapasitesinin artırılmasını talep ediyor.

İSKİ’NİN TESİSİ ARTIK YETMİYOR

Söz konusu bölgede yer alan İSKİ atık su arıtma tesisinin yetersiz kalması, derenin kirliliğinin artmasında başlıca nedenler arasında geliyor. Dere ve çevresindeki doğal unsurların geleceği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin atacağı adıma göre şekillenecek.

Powered by Froala Editor

Bakanlık Beykoz için harekete geçti! Sıra İBB’de…
Bizi Takip Edin