Baruthane Parkı huzurun kıyısına çağırıyor

Beykoz Belediyesi'nin Tarihi Göksu Deresi'nin kenarında yapımını tamamladığı Baruthane Parkı, ilçe sakinlerine huzuru, sakinliği ve doğayı bir arada sunuyor. 

Tarihe vefa çalışmaları kapsamında ilçedeki ecdat yadigârı eserleri ihya eden Beykoz Be

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin Tarihi Göksu Deresi’nin kenarında yapımını tamamladığı Baruthane Parkı, ilçe sakinlerine huzuru, sakinliği ve doğayı bir arada sunuyor. 

Tarihe vefa çalışmaları kapsamında ilçedeki ecdat yadigârı eserleri ihya eden Beykoz Belediyesi geçmişte halkın uğrak noktası olan sosyal alanları da güzelleştirerek hizmete açıyor.

Beykozlular Tarihi Göksu Deresi’nin kıyısında vakit geçirebilecekleri içinde kamelyaları, iskeleleri, yürüyüş ve dinlenme alanları bulunan, spor yapabilecekleri, çocuklar için bir birinden eğlenceli oyun gruplarının yer aldığı bakımlı ve oldukça büyük bir parka kavuştu.   

Park yapım çalışması kapsamında İrfan Çakır Parkı ve Baruthane Parkı dere üzerinde kurulan ahşap bir köprüyle birleştirildi, alana güzel bir görüntünün yanı sıra ulaşım kolaylığı getirildi.  

Modern Oyun Grupları

Baruthane Parkı ilçe sakinlerine sevdikleriyle birlikte dinlenme imkânı sunarken çocuklar için bir birinden eğlenceli ve modern oyun gruplarıyla donatıldı. Büyükler parkta keyifli vakit geçirirken çocuklar rengârenk salıncak, kaydırak ve oyun ünitelerinde lunapark tadında eğlenecek.

Spor ve Doğayla İç İçe

Tarihte olduğu gibi günümüzde de sularına sandalların gezindiği Göksu Deresi’nde balıkçı tekneleri için çekek yerleri de yenilenecek. Park yapım ve çevre düzenleme çalışmaları kapsamında dere kenarı par boyunca taş duvarla örülürken ahşap iskeleler kuruldu, yürüyüş yolu oluşturuldu.  

Park içinde kurulan kafeteryada son hazırlıklar sürerken, anfileri yenilenen alanda ilçe sakinlerinin spor yapabilmesi için basketbol sahası kuruldu, spor aletleri park kıyısında yerini aldı.  

Beykoz Belediyesi olarak yalnızca ilçedeki tarihi yapıları değil, geçmişte halkın uğrak noktası olan sosyal alanlarını da güzelleştirdiklerini söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Daha önce bakımsız durumda olan, ilgi bekleyen Baruthane Parkı’nı park yenileme çalışmaları kapsamında enfes şekilde düzenledik. Çocuklarımızın gelecekte daha güzel bir ilçede yaşaması için çevre yatırımlarına büyük önem veriyoruz. İlçe sakinlerimize spor sahasıyla,  yürüyüş ve dinlenme alanlarıyla geniş ve düzenli bir park alanı kazandırdı. Ayrıca derenin iki yakasını bir köprüyle birleştirdik. Güzel bir çalışma oldu, ilçemize hayırlı olsun” dedi.   

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Baruthane Parkı’nda incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Beykoz Belediyesi’nin çevre ve park düzenleme çalışmasıyla bakımlı ve yep yeni bir görünüme kavuşan, kıyısındaki Tarihi Göksu Deresi’nde ördeklerin ve teknelerin gezindiği parkta keyifle vakit geçireceksiniz.  

BARUTHANE ÇAYIRI:

Anadoluhisarı Göksu Deresi kenarında meşhur değirmenin yanındaki çayırın adıdır ki, eski baruthanelerin tercihen akarsular kenarında kurulduğuna göre, bu isim İstanbul’da bir baruthanenin de Anadoluhisarı’nda bulunduğunu göstermektedir. Hatta dere kenarındaki meşhur kalenin, Güzelce Hisar’ın, Anadoluhisarı’nın Yıldırım Bayezıd zamanında yapıldığı düşünülürse, kalenin topları için gereken barutun temini yolunda dere içinde bir de baruthane kurulmuş olması pek tabidir.

Bu takdirde Anadoluhisarı Baruthanesi İstanbul’da fetihten önce kurulmuş ilk Türk baruthanesi olur.

Adı dere kenarındaki çayırda asırlar boyunca yaşamıştır. Bu çayır, bu isim altında İstanbul’un namlı mesirelerinden biri olmuştur.

Reşat Ekrem Koçu, “Baruthane Çayırı”, İstanbul Ansiklopedisi, C. IV, İstanbul 1960, syf. 2131.

Baruthane Parkı huzurun kıyısına çağırıyor
Bizi Takip Edin