Başkan Çelikbilek 2B ve ÖPA'ya son noktayı koydu!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B ve Özel Proje Alanları ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek noktayı koydu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz yerel basınına kahvaltı verdi. 2B, Özel Proje Alanları…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B ve Özel Proje Alanları ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek noktayı koydu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz yerel basınına kahvaltı verdi. 2B, Özel Proje Alanları ve diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yücel Çelikbilek, “vatandaşımızı sevindiren fiyatlar sunacağız” dedi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde yerel basın ile gerçekleştirilen kahvaltıya Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan yardımcıları ile birlikte katılırken Beykoz Güncel Haber’i İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz, Köşe Yazarları Adnan Çeliker ve Muhammet Küçükonuklar temsil etti.  Yapılan kahvaltı sonrası slaytlar eşliğinde sunum yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şunları söyledi.

2B konusunda herkes konuşuyor

2-B yasası çıktı, fiyatlar belirlendi. Ben bizzat belediyemizin web sitesinde Beykozlunun gelir tablosunun ne durumda olduğunu anlattım. Bu fiyatların yüksek olduğunu ben kendimde söyledim. Beykoz’da 20 Bin’e yakın 2B parselinin dağıtımını sağlamak oldukça güçtür. 2B 30 yıllık bir konu. Bu konu ile ilgili komisyonlar kuruldu ve 1981 yılında belirlenmiş olan 2B arazilerinin üzerinde oturanlara verilmesi kararlaştırıldı. Bu süreçte bir vatandaş bin 165 adet dava açtı ve işlerimiz tıkandı. Bu gün bin 165 adet davanın çoğu düştü diğerleri de düşecektir. Bu konuda vatandaş da, biz de rahatlayacağız.2B konusunda herkes konuşuyor. Bilgisi olmadan da konuşuyor.

2B ve Özel Proje Alanları

Çıkan 2B yasasından yararlanarak ve Beykozlunun geleceğini düşünerek bazı mahalleleri ‘Özel Proje Alanları’ ilan ettik. Hemen sesler yükselmeye başladı. Burdan insanları sürgün edeceksiniz diye. Ben insanlarım burada kalsın istiyorum. Bu alanları ilan etmemizdeki sebepte bu. İnsanlarımız daha uygun fiyatla bu arazileri alsın ve buralarda kalsın. Ben Beykozluyum. Gidecek başka yerim yok. Buranın insanı ile yaşamakla mutluyum.

 Bu projeyi öncelikle 9 Mahallede uygulayacağız. Bu uygulama sonucunda, daha sonra 16 mahalleyi de ilave edip, 25 mahallede özel proje alanı uygulayacağız. Biz Beykoz halkını seviyor ve sahip çıkıyoruz. Bu arazilerde 200 metrelik, 300 metrelik küçük parseller var. Küçük parsellere imar izini çıkamaz. Özellikle 9 Mahallede imar parseli vereceğiz. Yani 1000 m2’lik arsada 600 m2’si imar alacaksa, 600 m2’nin parasını alacağız. Vatandaşı burada karlı duruma getireceğiz. Vatandaşın zarar etmesini istemiyoruz. Rayiç bedeller bizim de hoşumuza gitmiyor. 2-B uygulamalarında hak sahibi olamayanlar içinde uzun vadeli projelerimiz, konut çalışmalarımız olacak.’

Arazilerin satışında %50’ye varan indirimler sağlayacağız

‘Bu arazilerde (özel proje alanı) satışında bu paralar direkt belediyenin kasasına girecek. Biz belediye olarak bu imkânlarla Beykozluya çeşitli hizmetler vermeye devam edeceğiz. Çavuşbaşı’ndaki 5 Mahalle; Yavuz Selim, Baklacı, Çengeldere, Çiftlik, fatih ve Beykoz’da da Gümüşsuyu, İncirköy, Soğuksu, Yenimahalle olmak üzere 9 Mahalle’de bu uygulamaları yapacağız. Bu mahalleler öncelikle TOKİ’ye verildi. Halkımız  TOKİ’den rahatsız oldu, bu kurumu istemedi. Biz kendimiz araya girdik. Bize verin dedik.Türkiye’de ilk defa TOKİ bir yerden çekilip, orayı başka bir kuruma verdi. Biz bu çalışmaları anlatmadığımız için herkes bizim çalışmadığımızı düşünüyor. TOKİ buralarda daha imkanı iyi olduğu için güzel projeler yapacaktı. Biz halkımızın sesine kulak verdik.’

16 Mahalle ve Köy Özel Proje Alanları’na dahil edildi

Alibahadır, Bozhane, Cumhuriyet, Dereseki, Elmalı, Göllü, Görele, İshaklı, Örnekköy, Zerzavatçı, Çamlıbahçe, Çiğdem, Çubuklu, Ortaçeşme, Rüzgarlıbahçe ve Tokatköy olmak üzere Özel Proje Alanları toplamda 25 Mahalleye çıkarılıyor. Bu arazilerin satışında %50’ye varan indirimler sağlayacağız. Bu Beykoz halkı içi yaptığımız önemli bir imkândır. Bu alanlarda oturan sıfır imkânlı insanlar olacak. Beykozlunun durumu ortada. Gelir seviyesi ortada. Biz bu insanlara da konut vereceğiz. Ben “paranız yoksa almayın” dediğim zaman beni eleştirdiler. Şimdi durum ortada. Buradaki vatandaş eğer arazileri bizden alırlarsa daha karlı olacaklar.

Planlar konusunda halkı kandırmaya çalışıyorlar

Muhalefet partisi ortalığı karıştırma derdinde. Bizim yaptığımız planlar halkın yararınadır. Muhalefet Partisi de olmak üzere bu planların ne olduğunu biliyorlar. Bunlar belediye meclisinde, imar komisyonunda konuşuldu. Halkı kandırmaya çalışıyorlar.’

Biz, bu alanlarda 30 Mart 2014’e kadar tapuları vermek istiyoruz. Bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı süreç uzayabilir. İmarlı alanların olması belediyeye yarar sağlar.

Planları yaptık ve bitirdik. Bizim elimizde olmayan sebeplerden açıklayamıyoruz. Planları saklamak gibi bir derdimiz yok. Bizim kimseden saklayacak bir şeyimiz yok.

Muhalefet partisi ortalığı karıştırıyor. Buradan sizi sürgün edecekler diyor. Bu yüzden planları açıklamıyorlar diyorlar. Biz hiçbir Beykozlunun buradan gitmesini istemiyoruz.

Yenimahalle’de de dönüşüm yapılması kesinlikle şart. Dönüşüm olmadan imar parseli verilemez. Baraj havzaları, su havzalarının koruma altına alınması amacıyla, bazı koruma alanları daraltılacak. Çavuşbaşı ,Baraj havzası ve mutlak koruma alanı olduğu için biraz sıkıntılı bir bölge. Bu konu ile ilgili meclisten bir kanun çıkmasını bekliyoruz. Hanefi Bey ve Osman Bey’in çalışmaları ile baraj etrafında kollektör kuruldu ve atık sular barajımıza gitmiyor. Su havzalarına da bir damla atık su gitmeyecek.

Kanal Riva

Kanal Riva ile ilgili de konuşan Başkan Çelikbilek “Bu bizim özel projemiz.Bu proje için Hollandalı şirketle görüşmelerimizi yaptık.Bu projeyi Sayın Başbakan’ımıza da anlattım.Kendisi bu projeden çok memnun kaldılar. Riva projesi ciddi bir turizm projesi olacak.Bu proje Beykoz için gelecek açısından çok önemli.Kent orman projemiz var.8 Milyon m2’lik bir orman projesidir. Anadolu yakasındaki insanlar buraya gelecekler ve Beykoz’a aşağılara da inecekler. Beykoz’a gelip,Beykoz’a indikleri zaman buradaki vatandaşımız kazanacak.Beykoz kazanacak.İstanbul’da bu çaplı hiçbir orman projesi yok.Bu sayede insanlarımız (İstanbullular ) buralarda rahatlama şansı yakalayacaklar.”

Soru/ Cevap Bölümü

Soru-cevap bölümüne geçilirken sorular  çuvalla para gezilerek 2B arazilerin alındığı, Görele Köyü olayları, CHP’nin basın karşısında 2B’yi tartışma teklifi, sit arazileri ve Paşabahçe Vapuru soruldu.

Çuvalla para olayı

Beykoz’da çuvalla para gezdirildiği ve 2B arazilerinin alınmak istenmesi ile ilgili soruya Çelikbilek “Para ile dolaşanlar kimdir, ben bilmiyorum. Vatandaş ne yapacağını herkesten daha iyi bilir. Ben yerlerinizi satmayın diye her yerde her ortamda söylüyorum ama yinede satar veya satmaz. Kendi bileceği iş.”

Görele Köyü

‘Buradaki olay abartıldı. Bizim camiye ayakkabı ile girdiğimizi söylediler. Camiye ayakkabı ile girilir. İçeride ayakkabılığa ayakkabınız bırakılır. Bunlar caminin yolunu bilmeden, yorum yapıyorlar. Biz abdestsiz camiye girmeyiz.’

CHP’nin basın ile münazara teklifi

‘Bu konuyu çözecek kurum AK Partidir. Ben Bahadır Yavuz ile münazara yapmam. Ben belediye başkanıyım. Onunla tartışmayı Parti ilçe başkanı yapar. Sahada insanlara yalan yanlış bilgi veriyorlar. Gelsinler benim yanıma, ben doğru bilgileri vereyim. Halkı kandırmasınlar. Beykoz Belediyesi çok ciddi imkanların sahibi olacak. Bunu yazın, hani diyorlar ya “oyun bozuluyor” diye. Öyle değil ‘oyun böyle bozulur.’dedi.’

SİT konusu

‘Bu konunun çözmek için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Bey ve Akif Hamzaçebi Bey ile “bu konu hakkında birlikte hareket edelim” dedim. Şükrü Beye beraberce çözelim dedim, hala cevap bekliyorum. O muhalefet, ben iktidar partisi mensubuyuz. Ortak bir noktada bir çözüm bulunacağını düşünüyorum. Ben şunu diyebilirim.Bu konu er yada geç çözülecek.’

Paşabahçe Vapuru

‘Paşabahçe Vapuru’na para harcamadık, herhangi bir ücret ödenmiş değiliz. Biz  3 defa ihaleye çıkardık, üçünde de istediğimiz fiyatlar çıkmadığı için yaptırmadık. Burayı ya biz yapacağız yada yap, işlet, devret modeli ile yaptıracağız. Buranın bizim istediğimiz gibi olmasını istiyoruz. Kültürel bir şekilde kullanılmalı. Yakın zamanda vapurun yönünü boğaza doğru döndüreceğiz.’

Seçimlerle ilgili

‘Yaptırdığımız anketlerde AK Parti’nin Beykoz’daki oy oranı yüzde 52 gösteriyor. Bizim hedefimiz referandumdaki yüzde 58 yakalamak.

Toplantı çekilen hatıra fotoğrafı sonrasında sona erdi.

Başkan Çelikbilek 2B ve ÖPA'ya son noktayı koydu!
Bizi Takip Edin