Başkan Çelikbilek kentsel dönüşümü anlattı

Dünya Akıllı Kentler Zirvesi'ne konuşmacı olarak katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz'da kentsel dönüşümü anlattı.

26-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Akıllı Kentler Zirvesi'nin (WICS), Kentsel Dönüşüm ve Çevre başlıklı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Akıllı Kentler Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Beykoz’da kentsel dönüşümü anlattı.

26-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Akıllı Kentler Zirvesi’nin (WICS), Kentsel Dönüşüm ve Çevre başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek kentsel dönüşümle ilgili olarak: “2B’yi ilçemiz için bir avantaj haline getirmek için çalışıyoruz.  Beykoz’da insan odaklı bir kentsel gelişimi hedefliyoruz, hiç bir ilçe sakinimiz mağdur olmayacak” dedi.  

İngiltere’nin Başkenti Londra Merkezli EurAsia Strategies tarafından İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen zirveye 30’u aşkın ülkeden 100’ün üzerinde alanında önemli ve lider kişiler katıldı.

Zirvenin Kentsel Dönüşüm ve Çevre başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılan Başkan Yücel Çelikbilek 2/B yasasını ilçe için avantaj haline getirmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin orman bakımından en zengin ilçelerinden biriyiz. İlçemizin  %84’ü ormanlarla kaplı ve biz böyle güzel bir coğrafyada değişimi ve gelişimi insanı merkeze alarak sağlamakla mükellefiz. Beykoz’da insan odaklı bir kentsel gelişimi hedefliyoruz. Yerinde dönüşüm dediğimiz bir formülle insanların yerinde kalmasını sağlayarak hiçbir ilçe sakinimizi göndermeden ve mağdur etmeden bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak 2/B yasasında yer alan proje alanı uygulamasından ilk yararlanan belediye biziz. Proje alanı uygulamasıyla 2/B arazilerinin %80’inde imarlı alanlara sahip oluyoruz. Vatandaşlarımız şayet hak sahipliğini Milli Emlak’tan alsalardı yalnızca bu arazilerin %30 kadarında imarlı alana sahip olacaklardı. Biz proje alanı uygulamasıyla ilçe sakinlerimize güzel imkânlar kazandırdık.”

2/B satışlarından elde edilen gelirin belediyenin kasasında kalacağını da vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Bu arazi satışlardan elde edilen gelirle dışarıdan bir finansman kaynağı kullanmaksızın en az on bin konutu kendimiz dönüştüreceğiz. Bu da ilçemiz için önemli bir kazanımdır” şeklinde konuştu.   

Yeşil Çevre İçin “Sıfır Atık”

Başkan Çelikbilek geleceğin yeşil kentleri ve sürdürülebilir çevre için de geri dönüşüm atık merkezleri kurduklarını ve atıkların yerinde geri dönüşümünü gerçekleştirdiklerini söyledi.  

Başkan Çelikbilek: “Sıfır atık sloganıyla başlattığımız çalışmayla 10 konteyner çöp çıkartan bir sitemiz artık günde 1 konteyner çöp çıkartıyor. Bu uygulamayı tüm ilçeye yayacağız ve çevre konusunda da öncü olacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.  

Başkan Çelikbilek kentsel dönüşümü anlattı
Bizi Takip Edin