Başkan Çelikbilek TDBB toplantısı için Tarsus'da

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’inde katıldığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yönetim kurulu toplantısı Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleştirildi.

Başkanlığını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu&

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’inde katıldığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yönetim kurulu toplantısı Mersin’in Tarsus ilçesinde gerçekleştirildi.

Başkanlığını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyeleri ilk olarak Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten dolayı memnunluk duyduğunu Başkan Kocamaz, TDBB yönetim kurulu üyelerine, Tarsus hakkında bilgi verdi.

Başkan Kocamaz, Tarsus’taki toplantıyı Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tarsus’un medeniyetlerin buluştuğu bir merkez, İpek Yolu’nun geçiş noktası olduğunu ve 10 bin yıllık tarihi bir kent olduğunu söyleyen Başkan Kocamaz, evliyalar ve enbiyalar diyarı olan Tarsus’un çok önemli bir kent olduğunu belirtti. Kocamaz, “Bir dönem Kilikya’nın başşehri olan Tarsus tarihi ve kültürel zenginliğinin yanında dünyanın belli başlı inanç turizminin de merkezi durumundadır. İslam alemi açısından çok önemli olan ve adına Kuran’da ayet bulunan Eshab-ı Kehf Tarsus’tadır. Hıristiyan aleminin Hz. İsa’dan sonra en çok değer verilen ve sevilen önderlerinden Saint Paul Tarsus’ta doğmuş, evi, kuyusu ve adına yaptırılan Kilisesi Tarsus’tadır. Musevi alemi açısından çok önemli olan ve bereket Peygamberi olarak bilinen Daniyal A.S.’nin kabri Tarsus’tadır. Türkiye’de bilinen bir tek Peygamber kabri vardır, onun da kabri Tarsus’tadır. Kurtuluş Savaşında Çanakkale’yi geçilmez kılan ve kurulan genç Cumhuriyetin temelinde çok önemli katkıları olan Gazi Nusret mayın gemisi tamamen orijinal hali ile adına hazırlanan parkın içerisinde anıt müze halinde Tarsus’ta bulunmaktadır. Ayrıca Hazreti Şit ve Hz. Lokman’ın makamları, Hz. Hızır’ın makamı Hz. Bilal-ı Habeşi’nin makamı, Halife Memun’un mezarı, Türkistanlı Mencik Baba’nın mezarı ve zaviyesi Tarsus’tadır. Tarsus halen 45 mahallesi, 5 beldesi 129 köyü ve 241.876 belediye nüfusu ile Türkiye’nin müstakil en büyük ilçesi ve 27. büyük şehridir. Yani görüleceği gibi 54 vilayetten büyüktür. Sizleri Tarsus’ta ağırlamaktan son derece mutluyum. İnşallah Tarsus’ta iyi izlenimlerle ayrılırsınız” dedi.

TDBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, birliğin genel aylık toplantısını Tarsus’ta yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Karaosmanoğlu, “Tarsus’un önemli bir kent olduğunu biliyoruz. Tarsus, belediyecilikte örnek bir kent. 2 gün boyunca Tarsus’u gezerek daha yakında tanıma fırsatı bulacağız. Bize ev sahipliği yapan başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a ve bütün Tarsus halkına teşekkür ederiz” dedi.

Konuşmaların ardından konuk belediye başkanları belediye tesislerini ve Tarsus’un tarihi ile turistik yerlerini gezdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ve Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu katıldı.

Başkan Çelikbilek TDBB toplantısı için Tarsus'da
Bizi Takip Edin