Başkan Çelikbilek Yenimahalle'de konuştu

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Yenimahalle'de yapılan “Halk Meclisi”nde imar planı ve mülkiyet çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Yenimahalle'de yapılan “Halk Meclisi”nde ilçe sakinleriyle buluşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ima

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Yenimahalle’de yapılan “Halk Meclisi”nde imar planı ve mülkiyet çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Yenimahalle’de yapılan “Halk Meclisi”nde ilçe sakinleriyle buluşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek imar planı ve mülkiyet çalışmalarıyla ilgili “Beykoz’a layık olduğu hakkı ve hukuku getireceğiz.” dedi. 

Yenimahalle Şeref Yıldız Cami Lokali’nde yapılan Halk Meclisine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanı sıra, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, başkan danışmanları ve Mahalle Muhtarı Nevzat Cebeci katıldı. 

Başkan Çelikbilek: “Gayretimiz Kimseden Geride Değil” 

Mahalle sakinleriyle buluşmasında öncelikli olarak imar planı süreçleri ve kanunların neden olduğu engelleri anlatan Başkan Çelikbilek: “15 Kasım 1995’te bu ilçenin tamamını doğal sit ilan ettiler. Belediye olarak bizim sit alanı kararını kaldırma şansımız yok. 1982 yılında Boğaz Kanunu diye bir kanun çıktı. Boğaz alanında bir çivi dahi çaktırmıyorlar. Bizim yaşadığımız kanuni sıkıntıları yaşayan başka belediye yok. Beykoz’a karışan kurulları var, Bakanlığı var, Boğaziçi İmar Müdürlüğü var. Bu curcunanın içinde gece gündüz çalışıp bir şeyler yapmaya, ilçemize imkânlar kazandırmaya çalışıyoruz. Beykoz’a layık olduğu hakkı ve hukuku getireceğiz.” dedi. 

Vatandaşların imar planlarında başka ilçeleri örnek göstermesi üzerine Başkan Çelikbilek: “Beykoz’da gayretimiz hiç kimseden, hiçbir ilçeden geride değil fakat hukuk olarak gerideyiz. Hatta sıkıntıları aşmak için onlardan daha fazla çalışıyoruz. Kanunlar müsaade etmeyince süreç uzuyor.” şeklinde yapılanları anlattı. 

 “Yerli ve Milli Planlar Yapıyoruz”

İlçe sakinlerinin imar haklarını korumak için planları yerli ve milli olarak belediye bünyesinde hazırladıkların vurgulayan Başkan Çelikbilek: “Beykoz sıradan bir ilçe değil, plan büyüklüğümüz birçok ilçenin büyüklüğünden fazla. Biz yerli ve milli planlar yapıyoruz. Belediyenin planları için ihale açamadık, Sizin hukukunu korumak için başkalarını planlara karıştırmadık, bizim sorumluluğumuzda olsun istedik. Gece gündüz çalıştık imar planlarını kendimiz hazırladık.” şeklinde konuştu.

 “Yerinde Dönüşüme Sahip Çıkın”

Beykozluların hakkını korumak için kentsel dönüşüme sıcak bakmadıklarını ve yerinde dönüşüm uygulamalarını tercih ettiklerini vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek: “İlçede İmar Plan çalışmalarını belirli bir noktaya getirdik. 2/B çalışmalarına, İBB arazilerinin satışına ve vakıf arazilerinin devrine rağmen, ormanda kalan, mahkemelik olan mülkiyet konusunda sıkıntılı olan yerler var. İlçe sakinlerimizin haklarını korumak için komisyonlarda mücadeleler veriyoruz. 7- 8 ay sonra imar planları çıkınca bu bölge kendini yenileme şansı bulacak, siz de yerinde dönüşümü sahip çıkın. Siz yerinize sahip çıkmazsanız başkaları çıkar” diyerek  temennisini dile getirdi.

Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas: “Planların 8-10 Ay İçinde Onaylanmasını Bekliyoruz”

Toplantıda bölgenin imar planı ve imar şartları hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas: “Yenimahalle’nin bir kısmı Boğaz bölgesinde, %50’si silüet, % 50’si geri görünüm etkilenme alanında kalıyor. 2009’da onaylanan bir imar planı var, bu planda revizyon kararı aldık. Büyükşehir Boğaz Bölgesini 3’e böldü. Yenimahalle Boğaz Bölgesi’nin ikinci etabında kalıyor. II. Etap planı İBB Meclisi’nden onaylandı, Anıtlar Kurulu karara bağladı. Çevre ve şehircilik tabiata varlıkları komisyonundan onaylandıktan sonra bölgede 1000’lik çalışmaları yürüteceğiz. Bir sıkıntı olmadığı takdirde mahallemizde Boğaz Bölgesi’nin takribi olarak 8-10 ay içinde imara kavuşmasını bekliyoruz.” diyerek müjde verdi. 

Başkan Çelikbilek Yenimahalle'de konuştu
Bizi Takip Edin