Batumlular bayramlaşmada iddialı konuştu!

Batum Havalisi Derneği, bayramın son gününde gerçekleşen bayramlaşmasında, hem tatlı yedi, tatlı konuştu; hem de hedef projelerini anlattı, iddialı konuştu.

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği, bayramın son gününde gerçekleşen…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batum Havalisi Derneği, bayramın son gününde gerçekleşen bayramlaşmasında, hem tatlı yedi, tatlı konuştu; hem de hedef projelerini anlattı, iddialı konuştu.

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği, bayramın son gününde gerçekleşen bayramlaşmasında, hem tatlı yedi, tatlı konuştu; hem de hedef projelerini anlattı, iddialı konuştu! Başkan Ali Kemal Kılıç yönetiminde, Ortaçeşme’de bulunan merkezlerinde misafirlerini ağırlayan Batum Havalili’ler, yoğun geçirdikleri bir Ramazan ayının ardından, Nisan ayında gerçekleşecek olağan kongreleri için şimdiden hazırlanmaya başladılar!

Dernek yöneticileri Beykoz Güncel Haber’e konuştu.

Ali Kemal Kılıç: Hakça bölüşümün hâkim olduğu bir dünya diliyorum!

Bulancaklılar Derneği Başkanı Abdullah Yümsel, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç ile dernek üyeleri ve dostlarının katılımı ile gerçekleşen bayramlaşma merasiminde, Dernek Başkan Yardımcısı Ali İhsan Başkıran, Genel Sekreter İsa Şahin, Yönetim Kurulu üyeleri Osman Kurtoğlu, Muammer Kılıçaslan ile Beykoz Şehit Aileleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Batumlular Derneği kurucu ve onursal Başkanı Muzaffer Kılıç’la birlikte misafirlerini karşılayan Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, burada yaptığı selamlama konuşmasında, öncelikli olarak Gaziantep’te meydana gelen ve sekiz kişinin ölümüne neden olan terör saldırısından duydukları üzüntüyü dile getirerek, bu olayı şiddetle kınadığını ifade etti.

Şehitlere rahmet ve yaralılara da acil şifalar dileğinde bulunan Dernek Başkanı Kılıç, “ Ramazan Bayramının tüm İslâm âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesi” temennisinde bulunarak, “ Allah’tan en büyük dileğimiz, barışın, huzurun ve hakça bölüşümün hâkim olduğu bir dünyadır” dedi.

Çalışma arkadaşlarına teşekkür etti

Konuşmasının devamında, dernek Yönetim Kurulu üyelerine desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Kılıç, “ onlar geleceğin varisleri” ifadesini kullandı.

Bayramlaşma merasimini dört seneden bu yana gerçekleştirdiklerini kaydeden Dernek Başkanı, bundaki amaçlarının, “birbirlerini görmeyen dostların buluşmalarını sağlamak ve varsa, dargın olanları da barıştırmak olduğunu” belirterek, birçoğu Karadenizli olan üyelerinin fındık toplama veya sıla-ı rahim nedeniyle memleketlerine gitmiş olmalarından dolayı, bayramlaşmaya katılımın umduklarının biraz altında gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Ali İhsan Başkıran: Kırılma noktamız gençler olacak!

Ali Kemal Kılıç’ın ardından söz alarak, Ramazan Bayramı ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade eden Başkan Yardımcısı Ali İhsan Başkıran ise, şunları söyledi: “ Başkanımızın öncülüğünde dernek faaliyetlerimizi elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Derneğimizin kırılma noktası ise, bundan sonraki süreçte daha çok gençlere önem verilmesi olacak.  Dernekçilik faaliyetlerimiz, bizim dönemimizde büyük bir ilerleme gösterdi. Bu, üyelerimizden ve çevremizden aldığımız olumlu geri dönüşümler doğrultusunda gerçekleşti. Bundan sonrası için ne yapabilirizin çalışması içerisindeyiz çünkü yapılan faaliyetler, bundan sonra yapacaklarımızın çıtasını yükseltti. Projeler üretmeye ve gençlerimizi ve kadın kollarımızı bunlara dahil etmeye çalışıyoruz. Projelerimizi de zamanları geldikçe uygulamaya koyacağız.”

Kılıç: Beykoz’da zirveye talibiz!

Başkıran’ın bu sözleri üzerine ise Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, şu yorumda bulundu:  “ Beykoz’da zirveye talibiz!”

Muzaffer Kılıç: Derneğimiz aynı tutarlılıkla yoluna devam ediyor

Aynı zamanda Beykoz Şehit Aileleri Derneği Başkanı olan kurucu ve onursal Başkan Muzaffer Kılıç da,  1997 yılında faaliyete geçen Batum Havalisi Derneği ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Beykoz’da Batum’dan gelmiş olan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Kültürümüzü yaşatmaya ve buradaki Batum kökenli kardeşlerimizin bir arada olmasına ihtiyaç duymuştuk. Bu amaçla, 1997 yılında derneğimizi kurduk ve bu, çok da yararlı oldu. Arkadaşlarımız kuruluş amacına uygun olarak, siyasi amaçlar gütmeden derneğimizi çok güzel götürüyorlar. Ben de bundan büyük mutluluk duyuyorum.”

Bizim Türklüğümüzü kim tartışabilir?

Beykoz Güncel Haber olarak, bayramlaşma merasiminden sonra Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Sohbetimiz sırasında, her yöreden üyesi bulunan derneklerinin kuruluşunda bazı kişilerin kendilerini etnik ayrımcılık yapacakları endişesi ile eleştirdiği hatırlatmasında bulunan Dernek Başkanı Kılıç, duvarda asılı bulunan iki fotoğrafa işaret etti.

Kurtuluş Savaşı gazisi olan dedesinin duvarda asılı fotoğrafını gösteren Kılıç, daha sonra dikkatimizi bu resmin yanı başındaki şehit fotoğrafına çekti.  Genç yüzlerden oluşan bu fotoğraf listesinde öyle bir isim vardı ki, Kılıç ailesinin canını bir ayrı yakmıştı. Muzaffer Kılıç’ın oğlu ve Ali Kemal Kılıç’ın da akrabası olan şehit İrfan Kılıç.

Her iki fotoğrafa bakmamızı isteyen Kılıç, şunları söyledi: “ Biri dedemdir, İstiklal Savaşı gazisi; diğer tarafta ise yeğenimiz, Güneydoğu şehidi. Peki, bizimle Türklüğümüzü ve vatanperverliğimizi kim tartışabilir? Batum’un ne olduğunu bilmeyen veya art niyetli olan bazı insanlar ne yazık ki var.

Bu derneği iyi ki kurmuşuz!

Batum Havalisi Derneği Kurucu Başkan Muzaffer Kılıç da, derneklerini kurduklarında Beykoz’da bazı kişiler tarafından eleştirilmeleri ile ilgili olarak, “ etnik olduğunu düşünerek bunu kabul etmediler. Aslında bizi tanıdıktan sonra niyetimizi de anladılar. Ancak iyi ki kurmuşuz! İnsanlar gerçek vatanperver olduğumuzu, birleştirici olduğumuzu gördüler. Şu an buradaki bayramlaşamaya bakıyorum, misafirlerimizin, üyelerimizin yüzde 85’i Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelmiş kardeşlerimiz ve bu da bize mutluluk veriyor. Tüzüğümüze göre T.C. vatandaşı olan herkes derneğimize üye olabilir, başka tür bir ayırımcılık zaten olamaz” açıklamasını yaptı.

İyi yolda olduğumuzun ispatı

Derneklerine çok farklı yörelerden insanın üye olmak istediğini kaydeden Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ise, bunun “İyi yolda olduklarının bir ispatı” olduğunu belirtti.

İddialı projeler

Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ve Başkan Yardımcısı Ali İhsan Başkıran, röportajımız sırasında, gazetemize ileriye dönük somut projeleri ile ilgili olarak bilgiler de aktardılar. Projeler hakkında detaya girmeyecek ve sadece şunu belirtmek ile yetineceğiz: Bu ekip, heyecan ve büyük bir istek ile Beykozlular’ın gönlüne talip!

Gücümüzü tamamen tabandan alıyoruz!

Gerçekleştirdikleri çalışmalarda arkalarında herhangi bir vakıf, iş adamı veya federasyon olmadığını kaydeden Dernek Başkanı Kılıç, “ gücümüzü tamamen tabandan alıyoruz” dedi.

Kimsenin maşası olmadık!

Konuşmasının devamında Ramazan ayı boyunca vatandaşlara erzak yardımcında bulunduklarını hatırlatan Kılıç, şunları söyledi: “ Bunu da tamamen kendi imkânlarımız ile yaptık ve üzerinde hiçbir siyasi partinin amblemi olmadan yaptık. Bu konuda Yönetim Kurulu üyelerimiz destek verdi ve nokta vuruşlar yaprak, yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine verdik. Yani, kimsenin maşası olmadık, bu çok önemli.”

İftarımıza hiçbir siyâsiyi davet etmedik

Kendilerine Ramazan ayında dernek bahçelerinde tertip etmiş oldukları Ramazan iftarının nasıl geçtiği sorusunu yönelttiğimiz dernek yöneticilerinden, 250 kişinin bu davetlerine iştirak ettiği bilgisini aldık. Başkan Kılıç, bu konudaki maddi katkılarından dolayı özellikle üyeleri Osman Kurtoğlu’na teşekkür etti.

İftar davetine hiçbir siyasîyi çağırmayarak, sadece Beykoz’daki dernek yöneticilerini davet ettiği hatırlatmasında da bulunan Ali Kemal Kılıç, “ sadece ve sadece dernek üyelerimizi, dostlarımızı ve dernek başkanlarını davet ettik” açıklamasında bulundu.

Beykozlular’ın bayramını kutladı

Sohbetimizin sonunda, Ramazan ayı boyunca muhtaçlara yardım konusunda hassas davrandıklarını ifade eden Kılıç, yayınlanması bayramdan sonraya denk gelecek olan bu röportajımızda, okuyucularımızın geçmiş Ramazan bayramlarını da kutladı.

Haber: Arzu Başlantı

Batumlular bayramlaşmada iddialı konuştu!
Bizi Takip Edin