Bayrakdar: 2B Yasası'ndan mutlaka faydalanın

İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, Beykozluları da yakından ilgilendiren 2B Yasası'ndan mutlaka faydalanılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, 2B Yasası'ndan vatandaşların mutlaka faydalanması gerektiğini belirterek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, Beykozluları da yakından ilgilendiren 2B Yasası’ndan mutlaka faydalanılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, 2B Yasası’ndan vatandaşların mutlaka faydalanması gerektiğini belirterek, “Yasa çok önemli bir fırsat getiriyor. İnsanlar bu mülkiyet hakkını aldıktan sonra istediği gibi bu yerleri değerlendirebilir. Doğrudan satın alma hakkından yararlanacaklar 6 ay içerisinde başvuru yapmadıkları takdirde hak sahipliğinden faydalanamayacak” dedi.

Bayrakdar, 2B Yasası’nın yürürlüğe girmesi ve arazilerin hak sahiplerine satışı için başvuruların başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanunun yayınlandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde başvuruların mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

2B kapsamda İstanbul’da 63 bin 29 adet taşınmaz bulunduğunu, bu taşınmazların 82 bin 243 adet kullanıcısı olduğunu ifade eden Bayrakdar, bu taşınmazların bazılarında birden fazla kullanıcının olabildiğini belirtti.

Bayrakdar, İstanbul’da 2B kapsamındaki taşınmazların toplamda 80 milyon 172 bin 607 metrekarelik bir alanı kapsadığını aktararak, 18 bin adedin üzerinde arsa, bahçe ve tarım arazisi, 38 bin 800 adedin üzerinde bina ve işyeri, 473 adet resmi hizmet alanı ile 5 bin 566 adet de boş alan olduğunu kaydetti.

2 BİN LİRA BAŞVURU BEDELİ

Doğrudan satın alma hakkından yararlanacaklardan başvuru sırasında satış bedelinden mahsup edilmek üzere 2 bin lira başvuru bedeli alınacağını dile getiren Bayrakdar, bir taşınmazın birden fazla kullanıcısı bulunması halinde her kullanıcının ayrı ayrı başvuru bedeli yatırması gerektiğini söyledi.

Bayrakdar, iade edilecek taşınmazlar için yapılacak başvurularda ise başvuru bedeli alınmayacağını kaydetti.

Kabul edilen kanunla taşınmazların satış bedelinin, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 70’i olarak belirlendiğini hatırlatan Bayrakdar, satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde satış bedelinden yüzde 20, en az yarısının peşin ödenmesi halinde satış bedelinden yüzde 10 indirim uygulanacağını, taksitli ödemelerde ise bedelin yüzde 10’unun peşin ödeneceği, kalanının 3 yıl içinde 6 eşit taksitle faizsiz olarak ödenebileceğini anlattı.

DAVA AÇMA HAKKI TANINMIYOR

Bekir Bayrakdar, “Biz arazilerin kullanıcılarına bir rayiç bedel göndereceğiz. Onu itirazsız kabul etmeleri durumunda doğrudan satış hakkı olacak. Bizim gönderdiğimiz rayiç bedeli itirazsız kabul etmesi gerekiyor. Vatandaşların bu bedellerle ilgili dava açma hakları da bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Vatandaşların başvuru dilekçesine İstanbul Defterdarlığı’nın internet sitesinden ulaşabileceklerini dile getiren Bayrakdar, İstanbul Defterdarlığı ile bütün mal müdürlüklerine başvuru yapılabileceğini söyledi.

Bayrakdar, başvuru sırasında gerekli belgeleri,, başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına ilişkin belge veya makbuz olarak sıraladı.

“Çok ciddi talep olacağını düşünüyorum”

Bekir Bayrakdar, “Doğrudan satın alma hakkından yararlanacaklar 6 ay içerisinde başvuru yapmadıkları takdirde hak sahipliğinden faydalanamayacak” diyerek, şöyle devam etti:

Bu düzenlemeden vatandaşlarımızın mutlaka faydalanması lazım. Yasa çok önemli bir fırsat getiriyor. Ben buraya çok ciddi talep olacağını da düşünüyorum. İnsanlar bu mülkiyet hakkını aldıktan sonra istediği gibi bu yeri değerlendirebilir. Aksi halde elinde tapu olmadan hiç kimse seni muhatap kabul etmez. 2B alanlarında mülkiyetle alakalı problemler olduğu için kamu binası yaparken dahi sıkıntı yaşanıyor.”

Bayrakdar, orman sınırları dışına çıkan arazilerin kullanıcılarına satılması durumunda, kullanıcıların daha önce ödemiş oldukları son 5 yıllık işgaliye (kullanım) bedelinin de satış bedelinden mahsup edileceğini kaydetti.

İstanbul’da 2B kapsamındaki taşınmazların rayiç bedelleri toplamının 15 milyar 881 milyon 332 bin 817 lira olarak hesaplandığını aktaran Bayrakdar, bu rayiç bedelin yüzde 70’inin esas alınacağı ve peşin ödemelerde ayrıca bir yüzde 20 indirim yapılacağı dikkate alındığında İstanbul’da 2B’den ne kadar gelir sağlanacağını net olarak söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Bayrakdar, “Bunlar içinde ayrıca tapusu iptal edilenler var. Bazıları bedelsiz iade edilecek. Okul, yeşil alan, parkta kalan kısımlar satılmayacak. Bir de bunların hepsinde hak sahibi yok. Proje alanları var. O nedenle gelir olarak net bir rakam yok” diye konuştu.

“Gayrimenkul nerede olursa olsun başvuru her yerden yapılabilecek”

Bayrakdar, İstanbul’da rayiç bedellerin metrekare bazında 5 liradan başlayıp 3 bin liraya kadar çıktığını söyledi.

2B’nin İstanbul’da coğrafi olarak Beykoz, Sultanbeyli, Ümraniye’de yoğun olduğuna işaret eden Bayrakdar, “Yoğunluğu azaltmak açısından bu bölgelerde çalışan arkadaşlarımıza biraz daha takviye yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanında daha az yoğunluklu yerlerden de başvuru yapma şansı olacak. Gayrimenkul nerede olursa olsun başvuru her yerden yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da 2B taşınmazlarından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nce güncelleme listeleri ve kadastro işlemleri tamamlananlar şöyle:

İlçe           Taşınmazın Adedi     Kullanıcı Sayısı
————-            —————-      —————-
Beykoz                        18748     25330
Çekmeköy                    3390       4815
Ümraniye                     13039     15725
Üsküdar                           936       1351
Kartal                                15           15
Maltepe                             16           15
Pendik                             791       1003
Sancaktepe                    1551       1874
Sultanbeyli                   15573      16873
Şile                                2877        7392
Tuzla                                 56            45
Kağıthane                          78            87
Sarıyer                             336          583
Şişli                                  165          266
Arnavutköy                      415           440
Başakşehir                           8              10
Çatalca                          2288         2886
Silivri                             1988         2705
Eyüp                               720           840
Sultangazi                         39              38

Toplam                      63029         82243

Bayrakdar: 2B Yasası'ndan mutlaka faydalanın
Bizi Takip Edin