Belediye Başkanları: Gazze'ye tekrar gideceğiz

Bir kısmının Gazze'ye girişlerine Mısır tarafından izin verilmeyen, aralarında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’inde olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği heyeti yurda döndü.

Gazze Şeridi'ne yardım imkanlarını araştırmak, ve k

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kısmının Gazze’ye girişlerine Mısır tarafından izin verilmeyen, aralarında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’inde olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği heyeti yurda döndü.

Gazze Şeridi’ne yardım imkanlarını araştırmak, ve kardeş belediyeleri ziyaret etmek amacıyla Filistin’e giden ancak, bazılarının Gazze’ye girişleri engellenen Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti yurda döndü.

Refah sınır kapısından Gazze şeridine ulaşmaya çalışan ancak burada Mısırlı yetkililer tarafından sınır dışı edilen AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, TDBB Başkanvekili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbel , Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile Ankara Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Özcan ve Gazze’ye geçişine izin verilen Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun bulunduğu TDBB heyeti THY ait bir uçakla gece yarısı Kahire’den İstanbul’a geldi.

5 KİŞİNİN İSMİ ONAYLI DEĞİL DEDİLER

Belediye Başkanları ile birlikte Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Mısır’da yaşanan olayları anlattı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin 18 ülkeden bin 100 civarındaki belediyenin üye olduğu bir birlik olduğunu ifade eden Zeybekçi, “Gazze şeridinden üç belediye bizim üyemiz ve kardeş şehrimizdir. Bizde TDBB olarak 11 kişilik bir ekiple Mısır’dan Gazze’ye bir inceleme gezisi yapmaya karar verdik. Bu geziyle ilgili olarak Mısır Büyükelçiliğine onaylı bir liste ile bildirildi ve büyükelçiliğin onayı ile yola çıktı. Cuma günü sabah El Ariş kendine ertesi günde Refah sınır kapısına ulaştık. Sınır kapısına vardığımızda 11 arkadaşımızı pasaportlarını Refah Sınır kapısından Gazze’ye geçişi kontrol eden Mısır görevlililere teslim ettik.11 kişiden 6 kişinin ismi onaylı 5 kişinin ismi ise onaylı değil dediler” dedi.

“MISIRLI YETKİLİLER BİZİ ALMAYIŞI DAHA ÇOK ÜZDÜ”

Yaklaşık 6 saat Refah sınır kapısında Mısırlı yetkililer tarafından bekletildiklerini de söyleyen Milletvekili Zeybekçi, “Mavi Marmara faciası ile orada kaybettiğimiz 9 kardeşimizi unutmamız mümkün değildir. Biz zannettik ki Mısır’ın Refah kapısından geçişlerde İsrail’in diğer yerlerde olduğu gibi bir zorlaştırıcı tedbirin olmayacağını umduk. Çıkmış olduğumuz yolculukta sonuca ulaşamamış olmak bizi son derece üzdü. Mısırlı yetkililer tarafından ülkeye girmemize izin verilmemesi ve sonuca ulaşamamış olması bizleri daha çok üzdü. Gazze’ye girememek başka bir yerden başka bir sebepten dolayı olsaydı belki bu kadar üzülmezdik. Ama biz daha kalabalık bir heyetle Gazze’ye gideceğiz” dedi.

TEPKİMİ GÖSTERECEĞİM

Mısır’ın Ankara Büyükelçiliğine şahsi protestosunu bildireceğini belirten Zeybekçi, Dışişleri Bakanlığı ve T.B.M.M’ne durumu özetleyen bir yazı yazacağını da sözlerine ekledi.

BELEDİYE BAŞKANLARI: “GAZZE’YE GİDECEĞİZ”

Ak Parti Denizli Milletvikili Nihat Zeybekçi’den sonra söz alan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Gazze’ye tekrar gideceğini söyleyerek Mısır’da bir devrim olmasına rağmen hiçbir şeyin değişmediğini ve Mısırlı yetkililerin tavrının kendilerini üzdüğünü söyledi.

BİZLERİ BAĞIRLARINA BASTILAR

Heyette yer alarak Gazze’ye geziyi tamamlayan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da, Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 5 kişiden biri olarak hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadığını belirterek, ” Sınırdan geçip şehre girdiğimizde çok karışık duygular yaşadım. Gazze’ye girdiğimizde bizi çok coşkulu ve kalabalık bir ekip karşıladı. Bizleri adeta bağırlarına bastılar” dedi.

Bir gazetecinin, “Mısır hükümetinin heyette bulunan ve Gazze’ye geçişlerine izin verilmeyen 5 kişi için gerekçesi ne oldu?” şeklindeki sorusuna da yanıt veren Zeybekçi, hiçbir neden gösterilmediğini, ama Ankara’da hükümetler nezdinde konunun takipçesi olacaklarını belirtti.

‘GAZZE’DE HER EVDE BİR ŞEHİT VAR’

Gazze’yle ilgili izlenimlerini de anlatan Göksu, şunları söyledi: “45 kilometre uzunluğunda, 1 milyon 700 bin nüfusu olan ve 25 belediyesi olan bu anlamlı şehir 24 saat, İsrail zeplinleri tarafından kameralarla izleniyor. Üzerlerine sürekli bombalar yağıyor. Ama halk buna rağmen bağımsızlık ve özgürlüğüne çok düşkün. Şehirde elektrik, su ve yakacak yok. Adeta bir köy görüntüsü içerisinde. Her evde bir şehit var. Ama baskı ve sıkıntılara rağmen yüzlerinde gülümseme ve umut hiç eksik olmuyor.

Türk milletini çok seviyorlar. Bölgelere gerekli yardımları ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün zorluklara rağmen onurlu bir yaşam veriyorlar. Bizler TDBB olarak buralara daha çok bağlandık. Artık burayla sıkı bir bağımız var. Heyetimizden kalan arkadaşlara çok üzüldük ama kısmen de olsa Gazze halkına ulaştığımız için çok mutlu olduk.”

ZULÜM EGEMEN OLMAYACAK

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da bu ziyareti çok önemsediğini belirterek, “Buradan bu beklentiyle yola çıkacaksınız ama orada engelleneceksiniz. Bu engel ve zorlukları bizler canlı olarak yaşamış olduk. Dünyada zulüm hiçbir zaman egemen olamayacağı gibi Filistin’in kurtuluşu da bir gün mutlaka dünyaya egemen olacaktır. Onlar bizim çok değerli kardeşlerimiz ve onlarla paylaşmayı ve onlara gitmeyi artık daha fazla istiyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanları: Gazze'ye tekrar gideceğiz
Bizi Takip Edin