Belediye encümen ve komisyon üyeleri seçildi

Beykoz Belediyesi Nisan ayının ilk olağan meclis toplantısında encümen ve komisyon üyelerini seçti.

Beykoz Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısının ilk oturumunda, encümen üyeleri ile  komisyonlarda görev yapacak yeni üyeleri belirlemek üzere…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Nisan ayının ilk olağan meclis toplantısında encümen ve komisyon üyelerini seçti.

Beykoz Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısının ilk oturumunda, encümen üyeleri ile  komisyonlarda görev yapacak yeni üyeleri belirlemek üzere Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında toplandı.

Belediye Meclis salonunda yapılan toplantıda ilk olarak gündemdeki konular ilgili komisyonlara havale edildi. Ardından daimi encümen seçimi ile bir çalışma yılını tamamlayan komisyonlar için yeni üye seçimi yapıldı. AK Parti ve CHP gruplarının aday gösterdikleri encümen üyesi seçimlerinin gizli oylamayla yapıldığı genel kurulda komisyon üyeleri ise açık oylamayla belirlendi.

Yücel Çelikbilek, CHP kongresinin hayırlı olmasını diledi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yaptığı açılış konuşmasının başında, “ 4. yılımızın ilk toplantısını yapıyoruz. Bu toplantının hepimize, Beykoz’a hayırlı olmasını temenni ediyorum. Allah, 3 yılımızı zaiyat vermeden tamamlamayı nasip etti. Hepimizin arzusu ve bu Belediye Meclisi’nin görevi, Beykoz’u daha yaşanabilir bir hale getirmektir. Bunu yasalar çerçevesinde ve imkânlar ölçüsünde yapmak ile mükellef olduğumuz, hepimizin bilgisinde olan bir olaydır” dedi. 

CHP kongresini kutladı

CHP Beykoz ilçe teşkilatının 1 Nisan günü düzenlenen kongre seçimlerine de değinen Çelikbilek, şunları söyledi:  “ Kongre sonucunun hayırlı olmasını diliyorum. İlçe için hayırlı olsun. Arzu ederiz ki, inşallah, demokrasi içinde yapılan bu kongreler ilçemize güzellik getirir.”

Kış şartları yolları tahrip etti

Konuşmasında, Beykoz’un zorlu bir kış geçirdiğini ifade eden Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bu yıl hepimizin daha fazla çalışması gereken bir yıl. Çünkü zorlu bir kış dönemi geçirdik. Kar dolayısıyla ciddi bir tuzlama çalışması yapıldı; altyapı sorunlarımız oldu. Yollarımız oldukça tahrip oldu. Vatandaşlarımız kışın yaptığımız çalışmalara teşekkür ettiği gibi, şimdi bozulan bu yolların çok çabuk yapılmasını da bizden talep ediyor. Vatandaşlarımızın arabalarının zarar görmemesi ve insanların sıkıntı çekmemesi için uğraş vermeliyiz. İnşallah hep beraber el ele, gönül gönüle vererek bu sıkıntıları gidermek boynumuzun borcu. Tabi, bunu vatandaşa anlatmamız da lâzım: Bozulanlar ile yapmamız gerekenlerin örtüşmemesi halinde sıkıntılar olabiliyor.”

‘Evsel Katı Atıklar’ vergilendirmesine çözüm arayışları

Yücel Çelikbilek, İSKİ faturalarına yansıyacak olan evsel katı atık çöp bedelleri konusuna da değindiği konuşmasında, “ katı atıklar ile ilgili hesaplanan fiyat skalasında Beykoz maalesef bütün ilçelerin üstünde yer aldı. Bu sıkıntıları düşündük. Bize ‘yapamazsın’ dediler. Ancak biz taşın altına elimizi koymak durumundayız. Şu anda ilçelerde katı atıklar ile ilgili toplanan yıllık masraflar, İSKİ abone sayısına bölünerek bulunmaya çalışılıyor. İfade edilen bu 14 aylık rakamlar 10 ayda tahsil edileceği için rakamın büyüklüğü biraz da oradan kaynaklanmış oldu. Geçen gün bir tespit yaptırdım. Beykoz’da tam 19 bin 733 tane konut su abonesi değil. Bunlar su abonesi olmadıkları için bu vergiden kendilerini kurtarmış gibi görünüyor.”

“Ortalama bir rakam bulacağız”

“Bir karar aldık. Bu binalara vergi tahakkuku için mevcut olan İSKİ abonelerinin yanında bunların ne kadar ödediğini dikkate alarak ortalama bir rakam bulacağız. Bunları çıkarttığımız zaman normal vatandaşın ödeyeceği vergi metre küp olarak 60 kuruşa düşecek. Sebebi de, bu İSKİ aboneleri yoluyla tahsil edilen rakam söz konusu olduğu için burada bir haksızlık olacaktı. Buradaki adaletsizliği gidermemiz gerekiyor.  Yoksa öbür türlü bu vergiyi toplayamayacağız; toplayamadığımız vergiden dolayı da sorumlu olacağız. Yoksa onlara ait olan vergi İSKİ abonelerinden alınacaktı. Bu haksızlığı da kapatmış oluyoruz. Sayıştay’a sorduğumuzda bize ‘ sizde İSKİ abonesi olmayan insan var mı?’ dediler. Köylerde var şu anda. Çavuşbaşı’ndaki yerler yeni su abonesi olmaya başladılar.”

“312 kilometrelik bir alandan çöp topluyoruz”

“Buna rağmen yinede diğer ilçelere göre Beykoz’daki katı atık ile ilgili vergi yüksek olabiliyor. Çünkü diğer ilçeler nakliyeleri bize göre daha kısa mesafeden yapıyorlar. 7, 10, 22 ve 30 kilometrelik alanlardan çöp topluyorlar. Biz, ise 312 kilometrelik bir alandan çöp topluyoruz. Ta, Fener’e, Kaynarca’ya, Cumhuriyetköy’e gidiyoruz; yani mesafemiz uzun. Nakliye anlamında yük getiren bir unsur bu.”

Yeni seçilen daimi encümen ve komisyon üyeleri şöyle:

Encümen Üyeleri:

Salim Öztürk

İbrahim Hocaoğlu

Muharrem Kaşıtoğlu

Plan ve Bütçe Komisyonu:

Salim Öztürk

Birzat Mermer

Erdoğan Coşkun Çap

Nusret Yılmaz

Hüseyin Okumuş

İmar Komisyonu:

İbrahim Hocaoğlu

Hayi Kır

Nevzat Oral

Erdal Öztürk

Cemal Yavuz

Hukuk Komisyonu:

Yüksel Baki

Birzat Mermer

Necati Ak

Hayrullah Usta

Salim Kaşkır

Tarife Komisyonu:

Yusuf Koç

Engin Yıldız

Nazım Keskin

Hüseyin Okumuş

Mustafa Topçu

Kültür ve Turizm Komisyonu:

Yalçın Çolak

Muharrem Kaşıtoğlu

Fatih Yılmaz

Kemal Yıldız

Mustafa Topçu

Eğitim ve Gençlik Komisyonu:

Fatih Yılmaz

Haydar Çelik

Engin Yıldız

Hüseyin Okumuş

Salim Kaşkır

Çevre ve Sağlık Komisyonu

Nazım Keskin

Hayri Kır

Haydar Çelik

Hüseyin Karababa

Mustafa Topçu

Aile ve Sosyal İşler Komisyonu:

Nevin Çalışkan

Özkan Ayduğan

Fatih Yılmaz

Hayrullah Usta

Nusret Yılmaz

AB ve Dış İlişkiler Komisyonu

Nevzat Oral

Yalçın Çolak

Yusuf Koç

Erdal Öztürk

Cemal Yavuz

Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu:

Muharrem Kaşıtoğlu

Özkan Ayduğan

Erdoğan Coşkun Çap

Nusret Yılmaz

Hüseyin Karababa

Engelliler Komisyonu:

Necati Ak

Haydar Çelik

Engin Yıldız

Musatafa Topçu 

Belediye encümen ve komisyon üyeleri seçildi
Bizi Takip Edin