Belediye Meclisi'nde son gündem Cem Evi

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı son oturumunu da gerçekleştirerek çalışmalarını tamamladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında toplanan belediye meclisi Şubat ayı son oturumunu da gerçekleştirerek çalışmalarını tamamladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Şubat ayı son oturumunu da gerçekleştirerek çalışmalarını tamamladı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında toplanan belediye meclisi Şubat ayı son oturumunu da gerçekleştirerek çalışmalarını tamamladı.

Oturumu; CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf takip etti.

Toplantının başında ‘Gündemde Olmayan Müdürlük Teklifleri’ni gündeme alınmasını oylamaya sunan Başkan Yücel Çelikbilek sonrasında gündem dışı söz almak isteyen meclis üyelerine söz hakkı verdi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün, meclise yarım saat kala gündem konularının kendilerine ulaştığını ve bu durumdan ötürü sitemlerini dile getirdi. Beykoz’da yaşayan Alevilerin Cem Evi ihtiyacına da değinen Düzgün; ‘6.dönem belediye meclisinde AK Parti Grubu’nun vermiş olduğu Beykoz Alevi yurttaşlarımızın dini ibadetlerini gerçekleştirmek için Cem Evi yapılması ve sizin şahsınızın Alevilere olan yaklaşımı en son sizinde katılımınızla yapılan Cem Evi’nde bunun zaruri, dini ve insani bir ihtiyaç olduğu malumunuzdur. Bütün bu sebeplerden Alevi yurttaşlarımızın bu temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri belediyemizin yani meclisimizin kararına bağlı olarak görülmektedir. CHP Grubu olarak daha önce verilmiş önergenin hayata geçirilmesine bağlı olarak, şu an askıdaki veya yeni görünüm etkilenme planlarına mutabakatla tespit edilecek bir alanın üzerine dini tesis konularak bu arsanın Alevi yurttaşlarımıza tahsis edilmesini başkanlık makamına havalesini arz ediyorum’ dedi.

Aydın Düzgün’e hitaben konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, kasıtlı hiçbir şeyin olmadığının altını çizerek, gündem konularının kendilerine de geç ulaştığını söyleyedi ve Cem Evi konusuna değindi: ‘Bu devletin bakış açısı olduğu için söylüyorum. Biz Cem Evleri’ni yapmasına yapacağız ama bunu dini tesis olarak yapmayacağız. Bu kültürel merkezdir. Çünkü, devletin tarzı bu. Kabul ettiği usül bu. Eğer devlet bunu yarın başka bir şey olarak ilan ederse, bizde ortak anlayışla kabul ederiz. Ama bu meclisten bunun geçmesini doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben yine de kabul ettim, bunun çalışmasını yapacağım’ şeklinde konuştu.

CHP Belediye Meclis Üyesi Cavit Gül de: ‘Köy tüzel kişiliklerin kapanıp belediyemize devrolması ile birlikte bunları kurumumuz olarak inceleme fırsatımız olmadı. Bunların incelenmek üzere komisyona havalesini istiyoruz’ dedi. Başka bir konuya daha değinen Gül,

Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren Şerife Bacı’nın Beykoz’da isminin verilmesinin kendilerini onurlandırdığını fakat ufak bir yer değil de daha büyük bir alana isminin verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, öncelikle Şerife Bacı ismini kulak dolgunluğu ile bilmemek gerektiğini söyleyerek, Şerife Bacı hakkında bazı bilgileri meclisle paylaştı. ‘Şerife Bacı ismini daha büyük yere verelim, elbette verelim. Ama önce Şerife Bacı’yı ezber değil, tanımak lazım. Kimdir, ne yapmış?’ şeklinde cevap verdi.

Başkan Yücel Çelikbilek ise, Şerife Bacı’nın sağlıktan ötürü vefat ettiğini ve kurşunla ölmediğini söyledi. Şehitliği sağlıkla olduğunu belirten Başkan Çelikbilek, o yüzden ismini sağlık ocağına verdiklerini ifade ederek; ‘Sağlıkla hayatını kaybeden insanın, sağlıkla insanlara hayat versin duygusuyla ismini verdik’ dedi.

Konuşmaların ardından Gündemde Olmayan Müdürlük Teklifleri’nden; 

1-Beykoz ilçesi, Paşabahçe Mahallesi, 37 pafta, 247 ada 10 parseldeki, 165,99 m2 hissesinin Paşabahçe Mahallesi 37 pafta 247 ada 26 parseldeki Belediyemiz hissesi ile aynı hisse miktarı ve başa baş takas edilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi.

2-35 İş Yerine Hafta Tatil Ruhsatı verilmesi hakkındaki Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün teklifi.

3-17 İş Yerinin Kira Sözleşmelerinin iptali hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi.

4-Beykoz ilçesi, Bozhane Mahallesi, Beykoz Caddesi No 3/A kapı sayılı 32 m2 kullanım alanlı yer hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi.

5-Beykoz ilçesi, Paşabahçe Mahallesi 37 pafta 247 ada 26 parseldeki 119,53 m2 hissesinin Paşabahçe Mahallesi 37 pafta 247 ada 16 parseldeki aynı hisse miktarı ve başa baş takas edilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi ile 

6-Beykoz ilçesi, Paşabahçe Mahallesi 37 pafta 247 ada 26 parseldeki 133,38 m2 hissesinin Paşabahçe Mahallesi 37 pafta 247 ada 16 parseldeki aynı hisse miktarı ve başa baş takas edilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü teklifi, teklif kararı olarak oy birliğiyle meclisten geçti.

Bir sonraki meclis toplantısı 2 Mart 2015 Pazartesi günü saat: 10.00’da yapılacak. 

Belediye Meclisi'nde son gündem Cem Evi
Bizi Takip Edin