Belediye'den 7 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye eğitim yardımı!

Beykoz Belediye Meclisi Ekim ayı çalışmalarına Başkan Vekili Salim Öztürk başkanlığında başladı.

Ekim ayı ilk meclis oturumunda, belediyenin sosyal yardım kapsamında gerçekleştirdiği ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtacağı eğitim yardımları konusu ele a

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Ekim ayı çalışmalarına Başkan Vekili Salim Öztürk başkanlığında başladı.

Ekim ayı ilk meclis oturumunda, belediyenin sosyal yardım kapsamında gerçekleştirdiği ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtacağı eğitim yardımları konusu ele alındı. 1 milyon 300 bin liralık eğitim yardımı bütçesinden yaklaşık 7 bin Beykozlu ihtiyaç sahibi öğrenci yararlanacak.

Açılış ve yoklamanın ardından başlayan meclis oturumunda öncelikle 09.09.2015  ve 11.09.2015 tarihli tutanakların oylandı. Sonrasında meclis başkanlığına CHP Grubu tarafından; 1. “Çavuşbaşı Çamlık Mahallesi, Karadeniz Caddesi asfalt bozuk olması nedeniyle vatandaş sıkıntı yaşamaktadır. Vatandaşın bu sorununa çözüm bulunması için önergemizin Başkanlık Makamına havalesini arz ederiz” ile 2. “Çavuşbaşı Merkez’de market ve iş yerlerinin nedeniyle oluşan trafik vatandaşı mağdur etmektedir. Bu sorunun giderilmesi ve çözüm bulunması için önergemizin Başkanlık Makamına havalesini arz ederiz” ifadelerini içeren iki ayrı yazılı önerge verildi.

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel: Tekin Işık isminin bulunduğu sokağa verilmesini istiyoruz!

Daha sonra gündem dışı söz almak, görüş belirtmek üzere meclis üyelerine söz verildi. Bunun üzerine ilk sözü CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, öncelikle Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in annesinin hasta ve yoğun bakımda olduğunu öğrendiklerini ve grup  olarak kendilerine acil şifalar dilediklerini belirtti. Demirel, konuşmasının devamında şunlara değindi: “Belediyemizin Soma’dan gelen çocuklara yapmış olduğu bir etkinlik oldu. Onları gerçek anlamda kucakladı. Son yemeklerinde bulunabildim. Çocukların yüzündeki ve gözündeki mutluluğu görmek insana ayrı bir huzur veriyor. Umarız ülkemizde bir daha böyle acılar yaşanmaz ve inşallah çocuklarımızla buruk değil, mutlu bir sevinç yaşarız. Özellikle bu konuda Muharrem Başkana ve ekibine bu çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Bu dönemde üst üste acılar yaşadık, değerli kayıplarımız oldu. Bunlardan bir tanesi değerli ağabeyim Tekin Işık, 2.dönem meclis üyemizdi. Özel kişiliğiyle, birleştirici, hoşgörülü kimliğiyle kalbimize iz bırakıp gitti. Işık soyisminin İnciköy Mahallemizde bir sokakta olmasıyla birlikte onun bulunduğu sokakta Tekin Işık isminin verilmesini sözlü önerge olarak kabul etmenizi istiyoruz. Başka bir konu da lütfen bu bir polemik olarak algılanmasın. Bu eğitim yardımları yapılırken gerek Başkanımızın gerekse parti arkadaşlarımızdan aldığımız, duyduğumuz konuşmalar vardı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuyla ilgili, eğitim yardımlarını belediyenin vermemesi ile ilgili açılan dava konusunda. Fakat, bu dava açılmıştı, sonuçlanmıştı. Biz ondan sonra bu dava 6-7 yıl önce yapılmasına rağmen, biz geçen yıllarda da eğitim yardımları adı altında yine üniversite öğrencilerimize yardımlarımızı yapmıştık. Grup olarak altına imzamızı attık. Yine biz bu eğitim yardımlarını üniversite öğrencilerimizi mağdur etmemek adına eğitim yardımları adı altında yapalım, bizler de bu konuda grup olarak imzamızı atmaya, sorumluluk almaya hazırız”.

Başkan Yardımcısı Salim Öztürk: Kararlar doğrultusunda yalnızca Belediye Başkanlığı yapmış kişilerin ismini sokağa veriyoruz!

Gülay Demirel’in ardından Başkan Yardımcı Salim Öztürk, Gülay Demirel’in sözlü önerge olarak sunduğu Tekin Işık isminin sokağa verilmesine cevap verdi. Öztürk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Birincisi; bende Beykoz Soma’yı Kucaklıyor projesi altında Beykoz Belediyesi olarak üzerimize düşen sosyal sorumluluk projesini yerine getirmiştir. Bu konuda Muharrem Başkanımız bilgi verecek. Bizde bu meclis sıralarında oturmuş değerli meclis üyemiz Tekin Işık’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. İsim olarak bizim aldığımız kararlarda isim sadece Belediye Başkanlığı yapmış kişilere sokak isimleri olarak verildi. Diğer meclis üyelerinin tamamının soyadlarının verildiğini biliyorum. Komisyona göndeririz, araştırırız ve ona göre sonucunu sizlere bildiririz. Eğitim yardımlarıyla ilgili biliyorsunuz, 2014 yılında meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda bir yardım yaptık. Bir Sayıştay denetimi geçirdik. Sayıştay denetiminde maalesef ilçe okul öğrencilerine verdiğimiz eğitim yardımlarını özellikle, burda burs değil, eğitim yardımı olmasına rağmen sorunlu olarak hepimize geldi. Dolayısıyla o sorunun neticesi henüz tamamlanmadı. Bize dönüşleri olduğunda eğer bir haklı gerekçe oluşturur ve kabul görürse biz bu yardımları yeniden bu meclise getirip düşüneceğiz. Bizim şu anda yapmış olduğumuz yardım sosyal amaçlı bir yardım. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize yapmış olduğumuz yardımlardır”.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: 7 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye eğitim yardımı verilecek!

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise, konuşmasında Beykoz Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu Beykoz Soma’yı Kucaklıyor projesi hakkında meclis üyelerine kısa bilgiler verirken, yine belediyenin sosyal yardım kapsamında gerçekleştireceği ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen eğitim yardımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaşıtoğlu: “Öncelikle Namını çok duyduğum, hep hakkında pozitif şeyler düşündüğüm Tekin Işık ağabeyimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimiz bu dünyadan göçüp gittiğimizde onun gibi güzel hasretlerle anılmak isteriz. Eğitim yardımı meselesi oy birliği ile geçmişti. Yine geldiğinde bu meclisten oy birliği ile geçeceğinden şüphem yok çünkü, zaten amaç ihtiyaç sahibi çocuklara yardım edilmesi meselesiydi. Yalnız Sayıştay denetçileri raporlarında belediye eğitim bursu olarak kabul ettiği için ona atıfta bulunarak, hakkınızda böyle bir karar alındı. İnşallah savunmamız kabul edilecektir. Bundan sonra başka formatta da Sayın Başkanımız değerlendirecektir. Şu bilgiyi de size aktarmış olayım: Önümüzdeki hafta kısmet olusa ilk, orta ve lise öğrencilerine yaklaşık 7 bin öğrencimize ki bu gerçekten rekor bir rakam, eğitim yardımlarını hesaplarına yatırmaya başlanacak. Konu hakkındaki araştırmalarımız, tetkitlerimiz son aşamaya geldi. İhtiyaç sahipleri olup olmadıklarını tabiki ilk önce kontrol etmemiz gerekiyor. Önümüzde haftadan itibaren, size soranlar olur mutlaka, çok başvuru aldık. Bu bilgiyi öğrencilerimize aktarabilirsiniz. Soma’yla ilgili 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madenci biliyorsunuz hayatını kaybetmişti. Türkiye Cumhuriyet’i tarihinde en büyük iş kazası meydana gelmişti. Onlardan bize miras kalan çocuklarının ve eşlerinin  Beykoz’da ağırlanması ile ilgili bir proje yürüttük. 3 gün boyunca 51 Somalı yetim çocuğumuzu, bir kaç tane küçük olan çocuğumuzu anneleriyle beraber ilçemizde misafir etme fırsatı bulduk. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına da onların veda yemeği toplantısına da Gülay Hanımı da davet ettik ki çok büyük hassasiyet gösterdi, onların burada ağırlanmasına. Kendisine ve grubuna çok teşekkür ediyorum. Çocukların gözlerindeki sevince hep beraber şahit olduk. Onların hafızalarında Beykozlular olarak çok güzel anılar bıraktık. Mutlulukla buradan ayrıldılar. Türkiye’de ilk defa yapılan böyle bir projenin onurunu hepimiz çok rahatlıkla paylaşabiliriz. Belediye Başkanımız adına herkese çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaşıtoğlu’nun sözlerini tamamlamasının ardından kısa bir söz isteyen AK Parti Meclis Üyesi Tuncer Dede de: “1 Kasım seçimlerinin öncelikle Beykoz’umuza, Türkiye’mize, devletimize ve milletimize, tüm siyasi partilere hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ayrıca Tekin Işık ağabeyimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek temenni ve duygularını paylaştı.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün: Bu yardımları sadece yakınlarınıza ve AKP’lilere mi dağıtıyorsunuz?

Muharrem Kaşıtoğlu’nun eğitim yardımlarının 7 bin öğrenciye ulaşacağını açıklaması üzerine söz isteyen CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün, bu dağıtım kriterlerinin neye göre yapıldığı merak ettiğini söyleyerek; “7 bin öğrenci nasıl tespit ediliyor, nasıl oluyor? Yakınlarınıza mı dağıtıyorsunuz, sadece AKP’lilere mi dağıtıyorsunuz? Özetle şunu söylemek istiyorum: Bu yardım konusunu Cumhuriyet Halk Partisi Grubu’ndan da bir arkadaşım yine sizden bir arkadaşım beraberce şu işleri organize edersek, yani o zaman bende demem ki, oy almak için para dağıtıyorlar. Bundan sonraki süreçte bütün bunları dikkate alarak yardım etme konusunda beraberce karar verelim. Tabiki, verilmesin diye bir derdimiz yok” ifadelerini içeren soruyu Başkan Yardımcılarına yöneltti.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: Siyasi kriterimiz yok, tek kriterimiz ihtiyaç sahibi olması!

Düzgün’ün sorusu üzerine ilk cevap veren Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu oldu. Sosyal yardımlarının dağıtılma kriterleri olduğunu belirten Kaşıtoğlu: “Kimlere verildiğini inanın bende doğal olarak bilmiyorum. Yaklaşık 10 bin civarında bir başvuru var. Biz buna 1 milyon 300 bin bir bütçe ayırmayı tahakkük etmiştik. 1 milyon 300 bin dağıtıldığında yaklaşık 7 bin öğrenciye düşüyor. Aydın Abi bunu önümüzdeki hafta hassasiyetle takip ederse Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren belki binlerce ailenin çocuklarının da yararlandığını, Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy veren ailelerinde yararlandığını çok rahat tespit edebilir. Hiçbir siyaset olmadan söylüyorum, hiçbir kriterimiz yok ihtiyaç sahibi olmasının dışında” dedi.

Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’te bu konuya şöyle bir açıklık getirdi: “Hal bir sosyal bir yardım, eğitim yardımı olduğunda ve Beykoz’da yapılıyorsa, Beykoz’un bütün katmanlarını içine alan bir projedir. Dolayısıyla böyle bir endişenizin olmaması gerektiğini söylüyorum. Çünkü, o komisyonlarda bizlerden de kimse yok. Bizim sosyal masamızın belirlediği veya Kaymakamlık’tan alınan farklı kriterle oluşmuş bir çalışma neticesinde tespit edilmiştir”.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündemde olan  tekliflere geçildi. Meclise sunulan teklifler, oy birliği ile meclisten geçti.

Belediye'den 7 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye eğitim yardımı!
Bizi Takip Edin