Berber esnafı pazar günü çalışıp çalışmamayı oyladı!

Beykoz'un berber esnafı sandığa giderek pazar günü çalışıp çalışmamayı oyladı.

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Erkek Berberi Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın ortaklaşa düzenlediği toplantıda Beykoz'un berber esnafları bir araya geldi. İBB Sosyal…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un berber esnafı sandığa giderek pazar günü çalışıp çalışmamayı oyladı.

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Erkek Berberi Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ortaklaşa düzenlediği toplantıda Beykoz’un berber esnafları bir araya geldi. İBB Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İstanbul Erkek Berberi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz başta olmak üzere 90 berber esnafı katıldı. Şükrü Akyüz, berberler olarak Pazar günlerinin kendilerine ait olmasını istediklerini Başkan Çelikbilek’e ilettiler. Avrupa Yakası’nda %90 bu uygulamaya geçildiğini de belirten Akyüz, Beykoz’da bunun devam etmesini diledi. Ayrıca Başkan Çelikbilek’in doğum gününü kutlamayı da ihmal etmeyen Akyüz, esnaflara yaptıkları hizmetlerden ötürü Çelikbilek’e berberler odası adına teşekkür plaketi takdim etti.

Akyüz: Beykoz Belediyesi, esnafına son derece hassasiyet gösteriyor!

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Erkek Berberi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz, Yücel Çelikbilek’in esnafa karşı olan yakın ilgisinden bahsederek belediyeye randevusuz bir şekilde her zaman girebildiklerini ve belediyenin sorunlarla birebir ilgilendiğini belirtti. 30 Mart yerel seçim sonucundan ötürü Başkan Çelikbilek’i tebrik etmeyi de unutmayan Akyüz: “İstanbul’da birçok ilçelerde kayıt dışı inanılmaz seviyelerde. Ama Beykoz ilçemiz de kayıt dışı yok denecek kadar az. Bu da belediyenin esnaf üzerinde göstermiş olduğunu hassasiyeti gösteriyor. Esnafı diğer esnaf gibi eşit hale getirebilmek için mutlaka bizler üzerimize düşenleri yapacağız ve yapıyoruz da. 31 ilçeye bakıyoruz ve bu ilçelerdeki en güzel tablo Beykoz. Bundan ötürü belediyemize teşekkür ediyoruz. Bizim en büyük yaramız bu pankartlar, ucuzcular var.  Beykoz’da henüz şikayetin olacağı bir şey görmedim. Beykoz, bu yüzden güzel bir esnaf birliği ile çalışıyor. Rekabet, hizmetle ve sanatla oluyor” dedi. Akyüz, konuşmasının devamında berberlerin çok zor şartlar altında çalıştığına değindi. Çalışma saatlerinin esnek olmasından ötürü yorulduklarını da ifade eden Akyüz, çoğu zaman bu saatlerin çalışmadan geçtiğini ve fazla kazanç elde edemediklerine vurgu yaptı. Akyüz, berberler olarak en çok istedikleri şeyin Pazar günlerini aileleri ile birlikte geçirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

Çelikbilek: Siz ne derseniz biz onu uygulayacağız!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 30 Mart’tan sonra ilk etkinliklerinin berber esnafları ile olduğunun bilgisini verdi. Berberlerin zor bir iş yaptığına dikkat çeken Çelikbilek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “30 Mart’ta sizlerin bizden talepleri olmuştu. Bir kısım Pazar günleri çalışmak istediğini dile getirirken diğer kısım çalışmak istemediğini söyledi. Siz ne derseniz biz onu uygulayacağız. En güzeli bu. Buraya tek bir kişi bile gelip kapansın deseydi ben tüm ruhsatları iptal edecektim. Tersini söyleseydi, onu yapacaktım. Vereceğiniz karar, bizim için önemlidir. Bu dönem kaldırımlarımızı iyi tutmak istiyoruz, esnafımıza ceza vermek bana onur vermez. Sizin kazanç sahibi olmanız demek, Beykoz’umuzda ekonomik durumu iyi olan insanların artması demektir. Hiçbir belediye başkanı bölgesinin insanının kötü olmasını istemez”. Çelikbilek, berber esnaflarının dükkanlarına kitap seti yapmak istediklerini de ayrıca belirtti. Uygun görüldüğü takdirde anket kağıtlarının da yapılabileceğini dile getiren Çelikbilek, böylece esnafların kendi durumlarını görebileceğini veya yerel yönetimlerin hizmetlerine vatandaşların nasıl baktığının kolayca öğrenilebileceğinin bilgisini aktardı.

Konuşmaların sonrasında berber esnafları sırasıyla oylarını kullandı. 90 kişinin oylaması sonucunda çıkan sonuçsa; 76 kişi Pazar günleri çalışmamak istediğini oylarken 14 kişi ise Pazar günleri çalışmak istediğini oyladı. Şimdi karar, Beykoz Meclisi’nde.

Berber esnafı pazar günü çalışıp çalışmamayı oyladı!
Bizi Takip Edin