Beykoz 2019 bütçesi 465 milyon TL olarak belirlendi

Beykoz Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantılarının son oturumunda 2019 yılı bütçesi görüşüldü.

Beykoz Belediyesi 2019 yılı mali bütçesi, Ekim ayı olağan meclis toplantısının son oturumunda 2019 Mali Yılı İdare Performans…

Beykoz 2019 bütçesi 465 milyon TL olarak belirlendi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantılarının son oturumunda 2019 yılı bütçesi görüşüldü.

Beykoz Belediyesi 2019 yılı mali bütçesi, Ekim ayı olağan meclis toplantısının son oturumunda 2019 Mali Yılı İdare Performans Programı ile 2019 Mali Yılı İdare Performans Programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu görüşüldü. Oy çokluğuyla meclisten geçen bütçe, 465 milyon Türk Lirası olarak belirlendi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantıyı AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ayberk ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç ile oldukça kalabalık bir vatandaş topluluğu takip etti.

Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanağının oy birliği ile kabul edildiği toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz 2019 yılı mali bütçesi ile ilgili rapor hakkında konuşma yaptı. Bütçe görüşmeleri ile ilgili AK Parti grubu adına Grup Başkanvekili Salim Öztürk, CHP Grubu adına Meclis Üyesi Gülay Demirel, şahıslar adına ise CHP Beykoz İlçe Başkanı ve Meclis Grup Başkanı Aydın Düzgün ile CHP Meclis Üyesi Deniz Yıldız birer konuşma yaptı.

Gülay Demirel: ‘Hizmet bütçesi değil maaş artışı bütçesi’

Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel şunları söyledi: “Partinizin yanlış ekonomik politikaları neticesinde oluşan ekonomik kriz sebebiyle şimdi 2019 bütçesinde tasarrufa gitmek zorunda kalıyorsunuz. Belediyemiz; depremden trafiğe, sosyal yaşamdan alt yapıya kadar büyük sorunlar için yeterince bütçe kalemi ayrılmamasına rağmen Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 2019 yılı bütçesini 2018 yılı bütçesine göre yüzde yüz artırarak 37 milyona çıkartıyor. Buna karşılık belediyenin lokomotifi olan Fen İşleri bütçesini 2018 yılına göre yüzde 11 arttırarak 61 milyondan 68 milyona çıkartıyorsunuz. Özetle belediyelerin başarı gösterisi olan Fen İşlerine hizmet bütçesi değil maaş artışı bütçesi veriyorsunuz. Kavacık Meydanındaki görüntü kirliliği çok uzun süredir çözüme kavuşmamaktadır. Beykoz Kulübünün Eski Binası yıllardır tamamlanmıyor. Şahinkaya’da yapılması düşünülen Beykoz Arena Stadının projesi çizilip proje bedeli için ödenen paranın sorumlusu kimdir. Kanlıca Meydanını taş yığını haline getirdiniz; turistik yer olan bölgede tuvalet bile bulunmamaktadır. Alt yapı çalışmaları ve derelerimizin ıslahı tamamlanmıyor. Riva kanal projesi için iki defa proje yapılıp proje bedelleri ödendiği halde sonradan iptal edilmiştir. Necmettin Erbakan Kültür Binasının altında bulunan Evlendirme Dairesini hangi gerekçe ile Ümraniye sınırına taşıdınız. İshaklı, Kılıçlı, Bozhane, Anadolu Feneri ve Göllü Mahallelerinde ikamet eden çiftlerin evlenmek için kilometrelerce yol gitmesi mi gerekir. Kültür ve sanatı, günlük gezilerle ye, iç, eğlen ve dön seviyesine kadar indirdiniz. Parti Yönetimi, Kadın ve Gençlik Kolları ve Mahalle Teşkilatlarını oluşturan kişilerin Merkez Belediye Binası yemekhanesinde toplantı yapmaları ve yemek yemeleri ne kadar doğrudur. Yenilen bu yemek bedelleri hangi bölüm bütçesinde yer almaktadır. Her mahalli seçimde çözmeyi vaat ettiğiniz ve bu sebeple oy kaynağı yaptığınız imar ve mülkiyet sorunu kaç seçime daha malzeme  olacak, söyler misiniz. Bu arada belediye binasına ek olarak Meclis Binasını ve Elmalıya İlköğretim Okulunu yaparak iyi işler de yaptınız. Bunun için sizlere teşekkür ederiz ancak unutmayın, durmuş saat bile günde iki kere doğru gösterir. Ayrıca kaldırım yapıp sökme ve tekrar yapma, defalarca parke taşı sökülüp yapılması konusundaki başarınıza da takdir etmemek haksızlık olur. Hele bir Soğuksu Meydanı var ki evlere şenlik. Belediyemizin en büyük gelir kaleminin 2B olduğu bilinmektedir. Bu sebepten 2014 yılından beri maddi sıkıntı çekilmemektedir ancak unutulmaması gereken nokta bu gelirin devamlılık arz etmeyeceğidir. Bu yapboz mantığı, sorumsuzca ve planlanmadan yapılan harcamalara bir son verilmelidir aksi takdirde belediyemiz maaşlarını dahi ödeyemeyecek hale gelecektir.”

Salim Öztürk: ‘Borçlarımızı ödüyoruz’

AK Parti Grubu adına konuşan Salim Öztürk şunları dile getirdi: “İstanbul’daki diğer belediyelere bakıldığında bütçesini düşüren tek belediye belki de Beykoz’dur. Borçlarımız yok. Borçlarımızı ödüyoruz. Müteahhide borcumuz yok. Özellikle sizlerden ricam başka belediyelerin bilançolarını, bütçelerini inceleyin. Ne kadar borçları olduğunu göreceksiniz. Bütçenin saydamlık ilkeleri vardır. Biz bu ilkeler doğrultusunda Beykoz Belediyesinin parasını, 251 bin Beykozlunun bir emaneti olarak görüyoruz. Harcamaları hatasız gerçekleştiriyoruz. Beykoz’u daha yaşanabilir bir Beykoz yapma hedefindeyiz.”

Deniz Yıldız: ‘Belediyenin bütçeyi daraltması diye durum yok’

CHP Grubu Meclis Üyesi Deniz Yıldız, “Belediyemiz 2018’de ilk 9 ayda 513 milyar olarak on gördüğü bütçesinin yüzde 49 dokuzunu kullanmış yüzde 51’ini son 3 ayda nasıl kullanacağını bilemiyoruz. Son üç dört yılda kurulan ve var olan bazı müdürlükler bütçede rakamlarını yüksek gösterdikleri halde hiçbir şekilde bütçelerini tutturamıyorlar. Bütçelerini tutturamayınca 2019 bütçelerini kısıtlamışlar. Diğer müdürlükler de aynı şekilde bütçelerini yükseltip durmuşlar. Belediyenin bütçeyi daraltması diye durum yok.” ifadelerini kullandı.

Aydın Düzgün: ‘Sizler büyük bütçeleri kullanamayan kötü yöneticilersiniz’

CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün, “Belediyenin borcunun olmadığı söyleniyor. Ancak elimdeki belgeye göre 148 milyon borcu var. Hizmet anlamında diğer yıllardan farklı bir şey görmedik. Sizler büyük bütçeleri kullanamayan kötü yöneticilersiniz.” dedi.

Yücel Çelikbilek: ‘AK Parti olarak devam edeceğiz’

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şu açıklamalarda bulundu: “Biz Beykoz Halkının işini zorlaştırmayız. İçinde bulunduğunuz binayı Beykoz’a biz kazandırdık. Nikah Salonumuz yetersizdi. Yenisini yaptık. Halkımız da memnun. Bizim özel bir projemiz var. Kanal Riva Projesi İhalesi yapıldı. Proje sürüyor. Şahinkaya’yla ilgili son düzenlemeyi biz yaptık. Burası Orman Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı arasındaki bir problemden dolayı yapılamadı. Türk Alman Üniversitesinin karşısında 6 lisenin yapılacağı bir projenin takibini yapıyoruz. Köylerimize 12 tane spor sahası yaptık. Beykoz Stadını yeniden yaptırdık. Şahin Köktürk’ü yenilettik. Bizim 4 tane ambulansımız var. 112’ye de bağlıdır. Sosyal Marketi kurduk. Vatandaşımız ihtiyacına göre alışverişini yapıyor. Öğrencilerimize eğitim yardımı yapıyoruz. 10 yılda güzel hizmetler yaptık. AK Parti olarak devam edeceğiz. 2019 bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu bütçeyi 2019’da gelen kişiler harcayacak.”

Beykoz 2019 bütçesi 465 milyon TL olarak belirlendi
Bizi Takip Edin