Beykoz Acarkent villalarının ruhsatı iptal mi ediliyor?

TMMOB Mimarlar Odası, Beykoz Acarkent Mahallesi’ndeki villalara ait yapı ruhsatlarının İstanbul 4. İdare Mahkemesince iptal edildiğini açıkladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Beykoz Acarkent Mahallesi’ndeki villalara ait yapı ruhsatlarını iptal ettiği iddia edildi.

Beykoz Acarlar Mahallesi içerisinde yer alan villalar ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, TMMOB Mimarlar Odası tarafından açılan davanın gerekçeli kararını açıklayarak inşaat ruhsatlarının 1982 anayasasının orman kanununa aykırı olarak tanzim edildiği sonucuna varıldığını belirtti.

TMMOB Mimarlar Odası’nın Beykoz Çavuşbaşı Köyü, Saip Molla Çiftliği Özel Orman Alanı için verilen yapı ruhsatlarının (Acarkent) iptali için açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul 4. İdare Mahkemesinde devam eden davada oy birliği ile yapı ruhsatlarının iptal edildiği açıklandı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi 31.01.2020 gün, 2019/887 Esas ve 2020/177 Karar sayılı kararı ile “Dava konusu 21.04.1988 günlü, 3000149 sayılı yapı ruhsatı ile 21.04.1993 günlü, 3001007 sayılı yapı ruhsatının iptaline” karar verdiği belirtildi. 

Açıklanan gerekçeli karar şöyle;

“Bakılan davada orman alanının yalnızca yüzde 6’lık kısmının planlamaya konu edilerek bu sınır içerisinde yapılması, kalan yüzde 94’lük kısmının orman vasfının aynen korunması gerekirken dava konusu işlemler esas alınarak yasanın açık ve emredici hükümlerine muhalif şekilde taşınmazın orman toprağı olma niteliği gözardı edilerek 2 milyon 292 bin 187 metrekarelik olan uyuşmazlık konusu parselin tamamını kapsar şekilde yaygın inşaat yapıldığı, bu suretle orman örtüsünün tamamının tahrip edilmesine sebebiyet verildiği gibi 1986 tarihli ön izinde öngörülen yapılardan tamamen farklı olarak orman toprağı ile bağdaşması mümkün olmayan, olağan planlama alanlarında dahi istisnai olarak öngörülen 30 katın üzerinde ticari yapıların içerisinde yer aldığı yüksek yoğunluklu kütlelerin inşaa edildiği anlaşılmakla dava konusu edilen inşaat ruhsatlarının 1982 anayasasının orman kanununa aykırı olarak tanzim edildiği sonucuna varılmıştır.”

Beykoz Acarkent villalarının ruhsatı iptal mi ediliyor?
Bizi Takip Edin