Beykoz akşamına 'Gün doğdu'!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), “Meşale Anneler”i bir araya getirerek, onları hem bilgilendirdi, hem de “Grup Gündoğarken”in sevilen şarkıları eşliğinde eğlendirdi!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), kendisinden burs

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), “Meşale Anneler”i bir araya getirerek, onları hem bilgilendirdi, hem de “Grup Gündoğarken”in sevilen şarkıları eşliğinde eğlendirdi!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), kendisinden burs almakta olan öğrenci annelerinin oluşturdukları bir kitap okuma gurubu olan “Meşale Anneler”i bir araya getirerek, onları hem bilgilendirdi, hem de “Grup Gündoğarken”in sevilen şarkıları eşliğinde eğlendirdi!

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin konferans salonunda, akşam saatinde bir araya gelen misafirler arasında “Meşale Anneler” ve eşleri dışında, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları, Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, OFD Başkanı Saniye Efe, OFD Yönetim Kurulu üyesi Zeki Paşalı, Serap Beşer, Nuray Ak, Göksu Mahalle Muhtarı Arzu Ulubent, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu, Beykoz Göztepe Mahalle Muhtarı Aydın Duran, Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, BİSK Başkanı Asım Özdemir ve Yönetim Kurulu üyesi Samet Çolak ile Toplum Destekli Polislik memurları vardı.

BEDES Başkanı Gülay Demirel ve Meşale Anneler Projesi sorumlusu Gülin Erdeniz’in misafirlerini kapıda karşıladıkları ve kendilerinin de oldukça keyif aldıkları seminer, BEDES’in mutlu bir aile, dolayısıyla daha mutlu ve sorunları daha az bir topluma ulaşma çabasının ürünü.

Sosyolog Nurdoğan Arkış, mutluluğun tiyolarını verdi!

Sosyolog Nurdoğan Arkış’ın, “mutlu ailenin nasıl sağlanacağı konusunda çocuk ile ebeveyn ve karı ile koca” ilişkileri bağlamında tiyolar verdiği bilgilendirici sohbetin ardından, sevilen grup “ Grup Gündoğarken”, misafirlere mini bir konser sundu.

Gelişigüzel çocuk yetiştirmeyin!

Konuşmasının başında, ailenin çocuğu hayata ilk kazandıran kurum olduğunu ifade eden sosyolog Nurdoğan Arkış, “ bu nedenle çocuk yetiştirme işi aileler tarafından ne kadar gelişigüzel yapılıyor ise, o toplumun geleceğinde de karşınıza o kadar tehlike çıkıyor” dedi.

Ders çalışması karşılığında çocuğa vaatte bulunmayın

Ailelerin ders çalışmaları karşılığında çocuklarına herhangi bir maddi vaatte bulunmamaları gerektiği hatırlatmasında bulunan sosyolog Arkış, bunun çocuğu maddiyatçı bir insan haline getirdiğini kaydetti. Arkış, “ Aksi takdirde o çocuk, dersine kendisine vaat edilen bisikleti alacak kadar çalışır. Onun için önemli olan ders çalışmak değil, bisikleti almak olur” dedi ve ekledi: “ Bu, rüşvetin var olma halidir.”

Çocuk dünyaya beyni boş olarak gelir

Bilimsel olarak her çocuğun dünyaya boş bir beyin ile geldiğini ifade eden sosyolog Arkış, “ilk yazıları anne ve babanın yazdığını” ifade etti.

Çocuğa sorulan sorulara onun adına cevap vermeyin

Nurdoğan Arkış, çocuğun özgüvenini sarsacak olumsuz anne- baba davranışlarından da örnekler verdiği konuşmasında, bunların en başta geleninin “çocuğa yöneltilen sorulara onun adına cevap vermek” olduğunu söyledi.

Siz kitap okuyun ki, çocuğunuz da okusun

Bilimsel araştırmaların, televizyon izleme faaliyeti sırasında beynin hiçbir şekilde çalıştırılmadığını ortaya koyduğunu ifade eden Arkış, bunun tam aksine kitap okuyan insanların beyinlerinin aktif olarak çalıştığını söyledi. Sosyolog Arkış, “ çocuklarınız kitap okusun istiyorsanız, siz de kitap okuyacaksınız, Hürrem’i seyretmeyeceksiniz!” dedi.

Karı- kocaya “tek yastık” önerisi!

Sosyolog Nurdoğan Arkış, evli çiftlere ise şu öneride bulundu: “Bütün aileler başlangıçta doğru bir neden ile kuruluyor. Hep mutlu olalım diye evleniriz. Ancak önce ne yaptık? Tek yastıklar gitti! İki ayrı yastıkta ne olur? Kavga ettiğinizde, iş çok kolaydır! Önce yastıklar parçalanır, sonra aileler parçalanır!”

Bir evde birden fazla televizyon var

Salonda bulunan misafirlere, ancak birbirleriyle sohbet etmek suretiyle gerçek bir aile olunabileceğini ifade eden Arkış, “Türkiye, dünyada en uzun süre televizyon izleyen ikinci ülke. Televizyonun halk arasındaki adı ne? ‘Aptal kutusu!’ Çocuğunuzun beyni gelişsin istiyorsanız, ona kitap okuyunuz. Çocuğunuz reklamlardaki yalanlar ile büyüyor. Hedefiniz beyni çalışan, kendi ayaklarının üzerinde duran, çevresiyle ilişkileri olan, doğruyu yanlıştan ayırabilen bir çocuk yetiştirmek ise, çocuğunuzun beynini çalıştıracaksınız. Televizyonu kapatacak ve birlikte kitap okuyacaksınız” dedi.

Çocuklarınızın merakını öldürmeyin

Sosyolog Arkış, ailelerin çocuğun sorduğu her soruya doğru cevap vermeye çalışması gerektiğini kaydettiği konuşmasında, ayrıca şu ifadelere yer verdi: “ Çocuklarınızın merakını öldürmeyin. Merak, özgüveni ve beyni geliştirir, çocuğun ileride çok iyi problem çözmesini sağlar. Çocuklarınızın yanında kavga etmeyin, çünkü aksi takdirde çocuk güven kaybı yaşamaya başlar.

Eşinize de çocuğunuza da sevginizi gösterin

Konuşmasında sevginin, doyurulamayan bir açlık olduğunu ifade eden Arkış, “ sevgi, söz ve eylem ile doyar. ‘Seni seviyorum’ diyeceksin ve sevgini de göstereceksin. Göstermediğin sevgi karşı tarafça alınmaz.”

Aile içinde olumlu şeyleri konuşun

Aile içinde genellikle gün içinde yaşanan olumsuz olayların konuşulduğunu belirten Arkış, olumlu durumların konuşulmasının sevgiyi ve özgüveni yükselttiğinin altını çizdi.

TDP halkı bilgilendirdi

Sosyolog Nurdoğan Arkış’ın konuşmasının ardından ise, Beykoz Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği memuru polis Mehmet Sağlam kürsüye çıkarak, katılımcıları TDP faaliyetleri konusunda bilgilendirdi.

Ve sahnede Grup Gündoğarken!

Yapılan bu bilgilendirici konuşmanın ardından ise Şeşen ailesinden Burhan ve Gökhan Şeşen’den oluşan “Grup Gündoğarken” sahneye çıktı ve birbirinden güzel şarkılarını BEDES misafirleri için seslendirdi. Bu arada, şarkılara zaman zaman eşlik eden konukların keyifleri de gözlerden kaçmadı!

OFD üyeleri sahneye inemediler

Akşama davetli olan OFD Yönetim Kurulu üyeleri Saniye Efe, Serap Beşer ve Nuray Ak ise konferans salonunun engelliler için müsait olmaması dolayısıyla, sahneye yaklaşamayarak, programı en üst kattan izlemek durumunda kaldılar.

“Meşale Anneler” sorumlusu Erdeniz: Amacımız aile içi mutluluk

Programın sonunda Beykoz Güncel Haber için kısa bir özel röportaj yaptığımız OFD “Meşale Anneler Projesi” sorumlusu Gülin Erdeniz, şunları söyledi: “Amacımız aile içi iletişimin iyi olması. Bu nedenle “Meşale” annelerimiz ve eşleriyle bir araya gelerek, bu konuda birlikte bir şeyler yapalım istedik. Bu programda mutlu bir aile için iletişimin önemi konusunda önemli bilgiler aldık.”

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz akşamına 'Gün doğdu'!
Bizi Takip Edin