Beykoz, Anadolu Yakası'nın turizm merkezi olacak

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunda Beykoz'un Anadolu Yakası'nda turizm merkezi olması yönünde hazırlanan bir proje yer aldı.

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunda gündem dışı maddeler yer alarak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunda Beykoz’un Anadolu Yakası’nda turizm merkezi olması yönünde hazırlanan bir proje yer aldı.

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunda gündem dışı maddeler yer alarak Kavacık Orhan Veli Parkı ve Kavacık Sağlık Ocağı konuları gündeme getirildi.

 CHP Beykoz Belediyesi Meclis üyesi Nusret Yılmaz, Kavacık’ta bulunan Orhan Veli Parkı’ndaki çalışmalar için öncelikle teşekkürlerini sundu. Bir dönem İBB tarafından satın alınan parkın bir kısmının istimlak edildiğini söyleyen Yılmaz, “parkta bulunan tarihi çınar ağaçlarının bir kısmının neden park çalışmalarının dışında kaldığı” sorusunu yöneltti.  Yılmaz, Kavacık’ta bulunan Sağlık Ocağı’nın Çubuklu’ya taşınması durumunda Kavacık halkının mağdur olacağını belirtti. “Sağlık Ocağı ve Acil Servis” için yer tespit edilmesi yönünde öneri sunan Yılmaz’a, Belediye Meclisi oturumunu yöneten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek gerekli açıklamalarda bulundu.

Orhan Veli Parkı’nın henüz bitmediğini hatırlatan Çelikbilek, yapılacak olan alanın istimlak edilmediği alan olduğunu söyledi. Çelikbilek: “Parkın arka kısmında bir alana beton dökülecek ve parkın işletmesi için güzel bir yapı yapılacak. Fıskiyesiyle birlikte hanımlar için ahşap tezgahlar da yapılacak. El emeği, göz nuru ürünlerin sergilendiği bir çarşı olacak. Henüz park bitmediği için de açılışı yapmadık. Sağlık Ocağı konusuna gelince, yer olmadığı için doktorlar da dağılmasın diye sponsor bulduk. Kavacık’ta bulunan Çubuklu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi içinde Sağlık Ocağı’nı tesis ettik. Özellikle Kavacık-Otoğtepe’de ikamet eden halkın sıkıntı yaşadığı doğru. Ancak Belediye’nin arsası olmadığı için gerekli çalışmayı yapamadık. Yeni planlarda ise Aile Sağlık Merkezi yapılacak bir alan belirlendi, bir aksilik olmazsa Kavacık halkı için 2. bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapacağız” şeklinde konuşarak açıklık getirdi.

CHP Meclis Üyesi Nihat Arıcan söz hakkı isteyerek şunları söyledi: “İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan ‘Kentsel Turizm Merkezi İstanbul’ odaklı bir teklif var. Hatırlanırsa eğer 2011 yılının Eylül atında bir önerge ile Beykoz’da Avrupa Birliği fonunda engelli vatandaşlarımız için alınmak üzere Belediyemiz tarafından % 10’u karşılanarak toplamda 1 milyon TL’lik bir projesi vardı. Meclis kararı olmasına rağmen işlemler yetiştirilemediği için projeyi hayata geçiremedik. CHP olarak bu teklifi getirdiğimizde TOFD’nin 38 bin 900 Euro’luk bir projesi ‘Engelsiz Gökyüzü’ olarak hayata geçmişti ve destek olmuştum. AB fonu desteğiyle çok büyük projelerle ülkeye çok büyük katkılar sağlanmakta. Bu projenin de arkasının gelmesini ve Beykoz’a büyük katkılar sağlayacağını umuyorum. Projenin geri dönmemesini ve bugün başlanmasının geleceğe ışık tutacağını düşünüyorum” dedi.

Çelikbilek ise bu tarz projelerin sayısının artması temennisinde bulundu. Zamanın az kaldığını yapılacak işin ise çok olduğunu belirten Çelikbilek, “bizim eksikliğimiz” ifadesinde bulundu.

Gündem konuları içerisinde Kanlıca’da Prof. Dr. Faruk Şen’in yöneticisi olduğu TAVAK adlı vakfın, Beykoz’un Anadolu Yakası’nda turizm merkezi olması yönünde hazırlanan bir proje yer aldı. Çelikbilek: ”Sabiha Gökçen Havaalanı’nda inen yolcuların akıllarına ilk gelecek yerin Beykoz olma amacına hizmet etmek istiyoruz. Sabiha Gökçen Havaalanı’nı turistlerin % 24’ü kullanıyor. Bu oranın sadece % 9’u Anadolu Yakası’nda çok kısa bir süre kalıyor ve başka yerleri tercih ediyor.  Bu sebeple gelen turistlerin Beykoz’a gelmesi ve Anadolu Yakası’nda kalması için gerekli olan çalışmaları yürüteceğiz.  Hisar Kalesi’nin içinde şahsa ait bir yer söz konusu. Ne zaman ve nasıl alındığına dair bir bilgim yok. Ancak kalenin etrafı ve içerisi turizme açılması yönünde mahkeme devam ediyor. Böylece tarihi Hisar Kalesi’ni de turizm için değerlendirmiş olacağız” dedi. 

Beykoz, Anadolu Yakası'nın turizm merkezi olacak
Bizi Takip Edin