Beykoz Arama Kurtarma Birimi göreve hazır

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birim Eğitim Merkezi hayata geçti.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birim Eğitim Merkezi hayata geçti. Akbaba mahallesinde kurulan merkezin açılışına Başkan Yücel Çelikbilek de katılarak incelemelerde bulundu.

Akb

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birim Eğitim Merkezi hayata geçti.

Beykoz Belediyesi Arama Kurtarma Birim Eğitim Merkezi hayata geçti. Akbaba mahallesinde kurulan merkezin açılışına Başkan Yücel Çelikbilek de katılarak incelemelerde bulundu.

Akbaba mahallesinde eski jandarma binasında kurulan merkezin açılışına Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan yardımcıları Hanefi Dilmaç ve Nevin Çalışkan, belediye birim müdürleri ile mahalle muhtarı ve sakinleri katıldı.

Açılışta ilk olarak söz alan Fen İşleri Müdürü Ali Esat Yaşar: “İnşallah böyle acı bir duru olmaz ama hazır olmamız lazım. Bu merkezi bu niyetle hayata geçirdik. Alt katta eğitim salonumuz var. Üst katlar soyunma odaları şeklinde düzenlendi.  Tam teçhizatlı aracımız da tahsis edildi. Ben Beykoz’umuza hayırlı olsun diyorum, başkanımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılışta söz alan Akbaba Mahallesi Muhtarı Yüksel Kılıç’ta geçmişte yaşanan su baskınlardan dolayı Akbabalıların afetin ne demek olduğunu iyi bildiğini söyleyerek “Köyümüzün mahalleye geçişinde çok önemli bir hizmet. Başkanımıza teşekkürü bir borç biliriz.” dedi.

Hedef 2 bin 500 Kişilik Gönüllü Ordusu

Son olarak konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Başkan Yücel Çelikbilek: “Arkadaşları görünce imrenmemek mümkün değil. Ben İstanbul Kalkındırma Ajansına teşekkür ediyorum. Katkıları çok oldu.” dedi.

“1999 Marmara depreminden sonra kurulması gereken bir birimdi bu ama asıl eksikliğini 2011 Van depreminde gördük.” diyen Çelikbilek “İlkyardımın ve arama kurtarmanın daha bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor. Artık bizim eğitim merkezimiz de var. Hedef Beykoz nüfusunun yüzde biri kadar yani 2 bin 500 gönüllüye ulaşmaktır.” dedi.

Sel İçin Önlemlerimizi Aldık, Dere Yatakları Artık Güvenli

Geçmişte Akbaba’da yaşanan sel felaketine de değinen Başkan Çelikbilek “Akbaba’da daha önce bir sel felaketi olmuştu. Ama biz bunun önlemini aldık. Akbaba’da dereyi en yüksek yağışa göre ıslah ettik. Umarız ki bir daha böyle bir felaket burada yaşanmayacak.” dedi.

“Bu merkez Beykoz halkına yardımlaşmayı aşılayacak, nasıl ilk yardım yapılacağını ve arama kurtarmanın nasıl olması gerektiğini öğretecek.” diyen Çelikbilek “Hayırlı uğurlu olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Tören sonrası gönüllülerin eğitim sertifikalarını Başkan Çelikbilek ve protokol üyeleri takdim etti.

Açılıştan sonra eğitim merkezini gezen Çelikbilek, eğitim odasını ve aracı inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

BEY-AFAD İlk Tatbikatını Başarıyla Gerçekleştirdi

Eğitim merkezinin açılışından sonra Çavuşbaşı Baklacı Mahallesinde ilk tatbikat gerçekleştirildi. Senaryo gereği depremde yıkılan bir binanın altından yaralı bir vatandaş çıkartılması canlandırıldı.

Gerçeğini Aratmadı

Son teknoloji ürünü olan araç gereçlerin kullanıldığı tatbikat gerçeği aratmadı. Göçük altında kalan vatandaşın yerini tespit etmek için önce sessizlik sağlanarak dinlenme yapıldı. Ardından da bulunduğu yere ulaşabilmek için delme işlemine geçildi. Yaralı çıkarıldıktan sonra ilk yardım ekipleri ilk müdahaleyi yaptı ve yaralı hastaneye sevk edildi.

Beykoz Arama Kurtarma Birimi göreve hazır
Bizi Takip Edin