Beykoz bağımlılıkla mücadelenin merkezi olacak

Alkol ve madde bağımlılığı ile ilgili bilgi ve destek almak isteyen herkese danışmanlık hizmeti sunacak olan YEDAM, Beykoz'a da açılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Yeşilay Cemiyeti arasında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alkol ve madde bağımlılığı ile ilgili bilgi ve destek almak isteyen herkese danışmanlık hizmeti sunacak olan YEDAM, Beykoz’a da açılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Yeşilay Cemiyeti arasında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Beykoz’da da kurulacak olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin (YEDAM) ilçede madde bağımlılığıyla mücadele eden ve destek almak isteyen herkese danışmanlık hizmeti sunacak.

Yeşilay Cemiyeti’nin Sepetçiler Kasrı’ndaki genel merkezinde yapılan imza törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mücahit Öztürk’ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

“Beykoz’daki merkez doğayla uyumlu olacak”

İmza töreninde konuşan Başkan Uysal, Yeşilay ile önemli bir iş birliği yaptıklarını söyledi. Belediyelerin artık park, kaldırım hizmeti gibi hizmetlerinin yanında şehirde yaşayan insanları da mutlu etme görevlerini olduğunu ifade eden Uysal, şöyle konuştu: ‘Başakşehir’de YEDAM açtık. İBB Başkanı olunca İstanbul genelinde bu çalışmayı başlatmamız konusunda hemfikir olduk. Şu anda 4 bölgemizde başlıyoruz. Bundan sonra her ilçemizde 2 YEDAM merkezi kurmayı hedefliyoruz. Belediye olarak nerelerde bu merkezleri kurabiliriz diye araştırma yapıyoruz. Yeşilay’ımız da bu merkezlerin projelerini hazırlıyor. Beykoz’daki merkez doğayla uyumlu çok güzel bir merkez olacak. Ayrıca Arnavutköy, Eyüp ve Büyükçekmece ilçelerimizde de YEDAM merkezlerinin binalarını yaparak, Yeşilay’a teslim edeceğiz. İstanbulluların mutlu olması için bu çalışmaları yapıyoruz. Büyükşehirler çok kalabalık olmakla birlikte bazı insanları da yalnızlaştırıyor. O yalnızlık insanları başka şeylere bağlıyor. Özellikle gençleri, yanlış arkadaş grubu çok kötü noktalara getirebiliyor. Bağımlılık konusunda dünya ile kıyasladığımızda çok kötü durumda olmamakla birlikte her mahallede kötü örneklerle karşılaşabiliyoruz. İnşallah bu başlangıç olarak yaptığımız binalarda, Yeşilay örnek çalışmaları yapar.’

YEDAM ile gençlerin tekrar bağımlı olmamaları engellenecek

Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk de yapılan protokolün önemine değinerek, bağımlılıklarla mücadelede birinci aşamanın tıbbi tedavi olduğunu, YEDAM’ın da bu konuda mühim bir yer tuttuğunu ifade etti. YEDAM’ın gençlerin tekrar bağımlı olmamalarını sağlamak için de kurulduğunu dile getiren Öztürk, dünyada birçok örneği inceleyip Türkiye’ye en çok uyan modeli hayata geçirdiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Uysal ve Öztürk iş birliği protokolünü imzaladı.

YEDAM Ne Yapıyor?

Alkol ve madde ile ilgili bir sorun mu var? Yalnız değilsin. Yardımcı olmaya hazırız.

YEDAM olarak alkol ve madde ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyoruz. 
*Tedavi hizmetimiz yatarak değildir.

Kimler başvurabilir?

Aşağıdaki durumlarda bize başvurabilirsiniz:

Alkol kullanımınız fazlaysa

Madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız

Eğer aile üyelerinizden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak  için siz de doğrudan YEDAM’a gelebilirsiniz.

Neler yapıyoruz?

Bağımlılık konusunda ÜCRETSİZ ve AYAKTAN danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Alkol-madde kullanan kişinin bağımlılık düzeyini saptıyoruz. 

Alkol-madde kullanımını bırakması konusunda yardımcı oluyoruz.

Tekrar kullanmaya başlamaması yöntemler öğretiyoruz.

Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı vb) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriyoruz.

Nasıl davranmaları konusunda aileleri bilgilendiriyoruz

Danışanlarımızı evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyoruz

Bunları başarabilmek için:

Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapıyoruz,

Sosyal destek sağlıyoruz,

Değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Danışanlarımızın sağlık güvencesi, işsizlik, boş zaman değerlendirmesi gibi sorunlarının giderilmesinde diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz,

YEDAM Atölye’de danışanlarımızın sosyal yaşama uyumunu sağlayarak, meslek edindirme kursları veriyoruz,

İyileşmenin kalıcı olması ve hayata uyumun sağlanabilmesi için YEDAM Atölyede uzun süreli aktivitelerimizi sunuyoruz.

Beykoz bağımlılıkla mücadelenin merkezi olacak
Bizi Takip Edin