Beykoz balıkçıları istedi Bakanlık harekete geçti

Beykoz balıkçıları istedi Bakanlık harekete geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı planlanan Anadolu Feneri Balıkçı Barınağı imar planları onaylandı.

İstanbul’un en eski balıkçı köylerinden biri olan Beykoz Anadolu Feneri’ne, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı planlanan balıkçı barınağına ilişkin imar planları onaylandı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ÇALIŞMA BAŞLATTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Anadolu Feneri Mahallesi’nin balıkçı barınağına sahip olmaması sebebiyle yapımı planlanan balıkçı barınağı için kamu yararı olduğu gerekçesiyle 150 adet tekne kapasiteli imar planı önerildi.

Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, bölgenin tarihi sit özelliği ile çevredeki kültür varlıklarının silüetini bozmayacak şekilde yapılması kaydıyla sakıncası olmadığı kararını verdi.

Anadolu Feneri Mahallesi’nde geçimini balıkçılık faaliyetinde sağlayan nüfusun büyük bir bölümünün beklediği karar, Beykoz Anadolu Feneri Balıkçı Barınağı’na ilişkin imar planlarını içeren gündem maddesi ise geçtiğimiz günlerde İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

NE OLMUŞTU?

S.S Anadolufeneri Su Ürünleri Kooperatifi yetkilileri tarafından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne balıkçı barınağı yapılması talebiyle yazı yazıldı.

Yerinde yapılan inceleme ve görüşmelerle Anadolu Feneri çevresinde ikamet eden balıkçıların mevcutta barınak olmamasından dolayı teknelerini Poyrazköy veya Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’na bağladıkları belirtildi.

Söz konusu barınaklarında sadece kendi üyelerine hizmet verebilecek kadar kapasitelerini olmasından dolayı tartışmaların çıktığı belirten kooperatif yetkilileri, Anadolu Feneri’ne bir balıkçı barınağının yapılmasının elzem bir ihtiyaç olduğunu iletti.

Bölgede yoğun balıkçılık faaliyeti yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda balıkçıların, doğal çekek yerine yalnızca küçük tekneleri bağlayabildiği, olumsuz hava koşullarında dalgaları engelleyecek herhangi bir yapı olmamasından dolayı her türlü olumsuz etkiye açık bir şekilde faaliyetlerini sürdürdükleri ifade edildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.