Beykoz Batumlular Derneği, ilklere doymuyor!

Beykoz Batumlular Havalisi Derneği, bir ilke daha imza atarak ‘Beykoz Gürcü Halk Dansları Topluluğu'nu kuruyor…

Geçtiğimiz aylarda düzenlediği muhteşem Gürcü kültür gecesi ile bir çok önemli ismi ağırlayan ve yine adından…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Batumlular Havalisi Derneği, bir ilke daha imza atarak ‘Beykoz Gürcü Halk Dansları Topluluğu’nu kuruyor…

Geçtiğimiz aylarda düzenlediği muhteşem Gürcü kültür gecesi ile bir çok önemli ismi ağırlayan ve yine adından söz ettirmeyi başaran Beykoz Batumlular Havalisi Derneği, dernek adı altında İstanbul’da bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Gürcü kültürünü korumak ve yaşatmak amacı ile yaptıkları her etkinlikten başarı ile çıkan Beykoz Batumlular Havalisi Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç ve Yönetim Kurulu; kültürlerini canlı tutmak, gelecek nesillere aktarmak için yeni bir projeye daha adım atarak ‘Beykoz Batumlular Havalisi Gürcü Halk Dansları Topluluğu’ nu kurdu.

Müracaatları almaya başlayan ve talepler doğrultusunda yaş gruplarına göre dans topluluğunu ikiye ayıracaklarını ifade eden Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, hayata geçen projenin detaylarını Beykoz Güncel Haber’e şu şekilde anlattı: “Bu fikir eskiden vardı ama, şimdi hayata geçirebildik. Uzun soluklu bir iş. Biraz emek ve çaba gerektiriyor. Kültürümüzü yaşatmak ve korumak için böyle bir projeyi hayata geçirmek istedik. Dans hocamız, Ertoba Gürcü Halk Dans Topluluğu Kurucusu Murat Güzeltepe. Haftada 1 gün, periyodik olarak öğrencilerimize dans eğitimi verecek. 40-50 kişilik bir dans topluluğu oluşturmak düşüncesindeyiz. Bu işin büyük bir ses getireceğine inanıyorum. İlk antremanımızın açılışını Beykoz Basını ile beraber yapacağız”.

‘Beykoz Batumlular Havalisi Gürcü Halk Dansları Topluluğu’nun ilk öğrencilerinden olan ve sohbetimiz sırasında gelen 2,5 senedir Beykoz’da yaşayan Gürcü Maka Lomania ise; Gürcistan’daki ekonomik sıkıntılardan ötürü Türkiye’ye geldiğini ve burayı çok sevdiğini söyleyerek, ekliyor: “Daha önce amatör bir şekilde Gürcü dansı ile ilgilendim. Folklorumuz gerçekten dünyada çok iddialı…Beykoz’daki bir derneğin kültürümüzü yaşatması bakımından böyle bir şeyi hayata geçirmesi çok güzel, beni çok memnun ediyor. Ali Kemal Bey’e çok teşekkür ediyorum. Her zaman bana destek oluyor, sahip çıkıyor özellikle kanuni açıdan”.

Sizlerde bu kültürü daha yakından tanımak ve dans topluluğuna dahil olmak isterseniz Beykoz Batumlular Havalisi Derneği’ne başvurunuzu yapabilirsiniz.

Adres: Beykoz Yalıköy Belediye Dükkanları No:29 Otopark arkası

Telefon: 0532 583 45 21

Haber: Burcu Çelik

Beykoz Batumlular Derneği, ilklere doymuyor!
Bizi Takip Edin