Beykoz Belediye Başkanı’na Polonya’dan şeref nişanı

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından 'Bene Merito' şeref nişanı ile ödüllendirildi. 
  • 12.01.2024 20:37:40

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'a, Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından "Bene Merito" şeref nişanı verildi.

Polonezköy’de gerçekleştirilen törene, Beykoz Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Belediye Başkanı Murat Aydın ve belediye başkan yardımcıları ile Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Zbigniew, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak ve Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski katıldı.

Uluslararası alanda Polonya'yı ilgilendiren faaliyetler yürüten kişilere verilen nişanın takdim töreninde konuşan Polonya İstanbul Başkonsolosu Lesniak, "Bu nişan, Sayın Aydın'ın Polonya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesindeki olağanüstü çabalarına teşekkür ve takdirimizin ifadesidir.” dedi.

Lesniak, Polonezköy'ün 180 yıldır geleneklerini, dinlerini ve ulusal kimliklerini koruyan Polonyalıların yaşadığı tarihi bir yerleşim yeri olduğunu ve buranın çağdaş Türkiye-Polonya ilişkilerinde önemli bir unsur olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerde Polonezköy ve Polonezköylülerin katkısının yüksek olduğun söyleyen Başkan Murat Aydın, “Polonezköy’ümüzün varlığıyla çok eskilere dayanan Polonya-Türk dostluğu, her iki devletin son zamanlarda daha da ivme kazanan ikili ilişkileri çerçevesinde Polonya Cumhuriyeti temsilcileriyle Beykoz’umuzda güzel işbirliklerine imza attık. Bu işbirliği bugün Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Zbigniew Rau tarafından Beykoz’umuz adına bize layık görülen “Bene Merito” devlet nişanı ile taçlanmış oldu. Nezaketleri ve teveccühleri için Sayın Bakan’a, tüm devlet yetkililerine, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak’a ve Polonezköy’de ikamet eden Polonyalı komşularımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler