Beykoz Belediye Meclisi gergin başladı gergin bitti!

Gergin başlayan Beykoz Belediye Meclis toplantısında CHP Grubu Amatör Spor Kulüplerine ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına nakdi yardım önerisine ret verdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayı ikinci oturumunu Başkan Vekili Manolya…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gergin başlayan Beykoz Belediye Meclis toplantısında CHP Grubu Amatör Spor Kulüplerine ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına nakdi yardım önerisine ret verdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayı ikinci oturumunu Başkan Vekili Manolya Demirören başkanlığında gerçekleştirdi. Genel siyasetin ve Türkiye’de yaşanan terör olaylarının Beykoz Belediye Meclisi’ne taşınması meclis üyeleri arasında gerginliğe, zaman zaman da tartışmaya yol açtı.

Yoklamanın ardından Başkan Vekili Manolya Demirören, CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Güler’in trafik kazası geçirdiğinin bilgisini meclisle paylaştı. Güler’e, geçmiş olsun dilediklerini belirtmesiyle meclisi açan Demirören, sonrasında 07.09.2015 tarihli tutanağın oylanmasını meclise sundu.

Gülay Demirel: Terör, Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet meselesidir!

Gündem konularına geçilmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, konuşmasını gerçekleştirmek için meclisin kürsüsünü kullanmayı tercih etti. Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olan terör ve şehit haberlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Demirel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Her gün şehit haberleri duymaktan ne yazık ki yüreğimiz yanmakta. Ancak, bunların da biteceği yok gibi. Biz meclisin ilk günü bu acıyı paylaşmak üzere meclisi iptale davet etmiştik. Arkadaşlar uygun görmediler, saygı duyuyoruz. Onlarda bizlerin bu duruşuna saygı gösterdiklerini söylemişler. Ancak Salim Başkanın, bu tür hareketleri prim vermek olarak değerlendirmesine çok üzüldük. Ben bunu gerçek anlamda böyle düşünmediğinizi biliyorum. Çünkü, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu bir parti meselesi olarak görmüyoruz. Bu bir Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet meselesi. Bu ne AKP’nin, ne CHP’nin, ne de MHP’nin meselesidir. İçinizden birinin çocuğu orada şehit olsaydı, biz burada bu toplantıyı yapar mıydık? Yapmazdık! Orada ölen bütün çocuklar, bizim çocuklarımız. Biz bu olaylara partimiz üstü bakmak zorundayız. Biz öyle bakıyoruz ve öyle bilinmesini istiyoruz. Dün henüz 18 yaşına girmiş bir arkadaşımızın yiğenini sadece bir twette Cumhurbaşkanına hakaret içeren, 400 milletvekiline ilişkin bir paylaşımda bulunduğu için polis aldı ve götürdü. Çocuk, şu an Metris’te. Bu kadar suçlu dışarıda gezerken, bu kadar terörist dışarıda gezerken, PKK bayraklarıyla bu kadar insanlar gezerken; bu ülke de Türk bayrağı ile gezmek, Türk askerini ve polisini savunmak suç olmuştur! Biz yas tutmayalım da kim yas tutsun. Bir başka konu da Cumhuriyet Halk Partisi’nin sandığa davet pankartı vardı, bu afişlerimiz toplanmıştır. Bunun içerisinde siyasi bir söylem yoktu. Sadece demokrasi adına sandığa davet vardı. Başka siyasi partilerin afişleri dururken, bizim afişimizin toplanmasının sebebini bilmek istiyoruz. Biz burada bir aileyiz. Bu zor zamanda birbirimize destek olmalı ve birbirimize yıkıcı söylemler kullanmamalıyız. Bu olaylar inşallah bugün itibari ile tez zamanda son bulur”.

Gülay Demirel’in konuşması üzerine mecliste tansiyon yükseldi!

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel’in; “İçinizden birinin çocuğu orada şehit olsaydı, biz burada bu toplantıyı yapar mıydık? Yapmazdık!” ifadelerine ilişkin söz alan Meclis Başkan Vekili Manolya Demirören; “Gülay Hanım, hepimiz aynı acıyı paylaşıyoruz. Hepimiz birer anne olarak yüreğimizde aynı şeyleri hissediyoruz. Ama biz buradaki çalışmalarımızı yarım bırakamayız. Ulusal yas ilan edilmedi. Ben sizin hassasiyetinizi tabiî ki anlıyorum. Hepimiz aynı hisleri taşıyoruz” şeklinde düşüncelerini belirtti.

Salim Öztürk: Burada ufak hesaplar yapmayalım, zaman çalışma zamanıdır!

Gülay Demirel’in konuşmasını ‘siyasi bir konuşma’ olarak değerlendiren Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’te geçmiş meclis toplantısında ifade ettiği ‘prim vermek’ sözüne ilişkin açıklama yaptı. Öztürk; “Ülke olarak tabiî ki yastayız. Canımız yanıyor. Burada bunu farklı düşünmek yanlıştır. Benim pazartesi günü söylediğim, o sözleri sarf ettiğim saatlerde karşı grubun Genel Başkanı parti meclisini topladı. Aynı partinin Genel Başkanı, Başbakan’la görüşme yapmıştır. Bunlar ülkenin meseleleri. Biz burada Beykoz‘u idare edenler olarak çalışmak zorundayız. Ben o günkü söylediğim sözde, zaman çalışma zamanıdır. Yas tutalım, elimize bir şey geçmiyor. Ama yas tutarken de hayat devam ediyor. Bir ertesi gün yine aynı şehitleri verdik. Burada ufak hesaplar yapmayalım. Siyaset yapmayalım, hepimizin canı acıyor” dedi.

Muharrem Kaşıtoğlu: Lütfen artık popülist politikalardan vazgeçin!

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu da, Beykoz Belediyesi’nin meclis grubunun faaliyetlerini yürüttüklerini ama, CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel’in kendini tutamayarak, zaman zaman genel siyasete girdiğini söyledi. Bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Kaşıtoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Genel siyaseti biz konuşmaya başlarsak, ertesi güne kadar buradan çıkamayız. Gülay Hanım, sürekli popülist politikalar yapıyorsunuz. Popülist politikalardan lütfen vazgeçin. Sayın Gülay Hanım mikrofona çıktı. Cumhurbaşkanını, yok tutuklamışlar, götürmüşler… Sayın Başkan Allah aşkına! Buranın konusu mu bu? Çocuk Beykozlu olsun, olmasın. Bu genel siyasettir, bunun yeri burası değildir! Burası şov yapma yeri değildir! Genel Başkanınız toplantı yapıyor, Başbakanla görüşüyor. En doğrusunu onlar yapıyor. Biz bir şey demedik, sizin gitmenize saygı duyduk. Sonra yemiyorsunuz, içmiyorsunuz, buraya çıkıp Cumhurbaşkanına attığı tweet yüzünden Cumhurbaşkanına çakma peşindesiniz. Devlet ki yanında durmamız gereken bugünlerde, resmen PKK’yı eleştirip yerden yere vurmamız gereken bugünlerde devlet ve Cumhurbaşkanını karşısına alıp yerden yere vurmak isteyen siyasi partiler var bugün bu ülkemizde. Ne zaman birlik olacağız? Birlikten beraberlikten bahsediyorsak, karşımızda tek düşman var: PKK. Karşınızdaki düşman Recep Tayyip Erdoğan değil! Vazgeçelim artık bu sevdadan”.

Konuşmaların ardından CHP Grubu meclis başkanlığına; ‘1.) 2014 yılında düzenlenen Beykoz Belediyesi’nin Edirne gezisine giden otobüslerin ihale sözleşmesini ve otobüsün yakıtı taşıyıcı firmaya mı ait yoksa, Beykoz Belediyesi’ne mi aittir? Bilgi verilmesini istiyoruz’ , ‘2.) Alibahadır Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Menekşe ve Çamlık Sokakların daha evvel Büyükşehir Müdürlüğünce yapılan yağmur suyu çalışmalarından dolayı parke taşları ve yolları bozulmuş olup, araçlar cadde ve sokakları kullanmamaktadır. Mahalle halkının bu konudaki mağduriyetinin giderilmesini için bu yollar asfalt yapılmasını talep ediyoruz’ ile ‘3.) Beykoz Belediye Meclisi’nin 10.04.2015 tarihinde karar alınmış satış ihalesinin kararları var mıdır? Şayet var ise, bu ihale kararı nasıl sonuçlanmıştır? Belediye encümeninin satış kararlarına ait karar kopyalarının grubumuza verilmesi için önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz’ ifadelerini içeren 3 yazılı önerge başkanlık makamına oy birliği ile havale edildi.

Amatör Spor Kulüplerine ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına nakdi yardım!

AK Parti Grubu ise; ‘İlçemizde faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerimize 5393 sayılı Belediye Kanunun 14.maddesinin B bendine göre; 2015-2016 sezonunda 2.amatör kümede sadece A takımı ile mücadele edecek kulüplere 5 bin TL, 2014-2015 sezonunda 2.amatör kümede A takımı dışında en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere 7 bin 500 TL, 2015-2016 sezonunda 1.amatör kümede sadece A takımı ile mücadele edecek kulüplere 10 bin TL, 2014-2015 sezonunda 1.amatör kümede A takımı dışında ayrıca en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere 12 bin 500 TL, 2015-2016 sezonunda süper amatör kümede sadece A takımı ile mücadele edecek kulüplere 15 bin TL, , 2014-2015 sezonunda süper amatör kümede A takımı dışında ayrıca en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere 25 bin TL, 2015-2016 sezonunda bölgesel amatör futbol liginde mücadele edecek kulüplere 75 bin TL, Bölgesel Amatör Basketbol liginde mücadele edecek kulüplere 15 bin TL, Hentbol 1.liginde mücadele eden spor kulüplere 68 bin TL olmak üzere nakdi yardım yapılması’ ifadelerini içeren yazılı önergesini meclise sunarak, gündeme alınıp teklif karar olarak görüşülmesini istedi. Ayrıca ‘Beykoz‘da ikamet eden dar gelirli ailelerin ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören çocuklarına, öksüz ve yetimlere, engelli çocuklara her aileden en az bir, en fazla iki çocuğu olmak üzere ilkokul ve ortaokulda eğitim gören bir çocuk için 150 TL, lisede eğitim gören bir çocuk için 250 TL nakdi yardım yapılması’ konusu AK Parti Grubu tarafından verilen yazılı önergenin de teklif karar olarak görüşülmesi istendi.

Teklif kararı görüşülmesi için oylamaya sunulan önergelere CHP Grubu’nun reddiyle, oy çokluğu ile kabul edildi.

Gülay Demirel: O halde neden buradayız?

Teklif karar olarak görüşülmesi konusunda ‘neden’ red oyu kullandıklarını açıklayan CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel; “Biz bunların komisyona getirilmesini istiyoruz. Çünkü, bu konularla ilgili bizimde önerilerimiz, çalışmalarımız var. Bunların bizimle görüşülmeden getirildiği için şu an da uygun görmüyoruz. Komisyona havalesini rica ediyoruz” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’ün, “Biz teklif karar olarak görüşülmesini ısrar ediyoruz” demesinin ardından düşen tansiyon mecliste tekrar yükseldi. Bunun üzerine Gülay Demirel, “O halde biz neden buradayız?” diyerek Öztürk’e cevap verdi.

Hakkı Emanet: Amatör Spor Kulüplerine yapılan yardımlarda haksızlık var!

Amatör Spor Kulüplerine yapılan nakdi yardımlarda haksızlık olduğunu söyleyen CHP Meclis Üyesi Hakkı Emanet; “1.amatör küme, 2.amatör küme takımı ayrımı yapılmaz. İkisi de lig de oynuyor, ikisinin de lisans parası aynı. Bunların birine 5 bin TL, birine 10 bin TL bunlar olmaz. Oldu bittiye getiriyorsunuz! Bu işleri ya ortak yapalım ya da o zaman bunları da gündeme getirmenin de bir anlamı yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP Meclis Üyesi Yılmaz Işık da: “Daha düne kadar bürokrasiden, ceberut devletten bahseden insanların bugün ceberut devletin kendine vermiş olduğu yetkiyi sonuna kadar kullanmaya, daha düne kadar bütün insanları eksi-artı, sağ-sol, paralel-haçlı zihniyeti ayrıştıran insanların bugün birlik ve beraberlikten dem vurmalarını ve bunu yaparken de şu anda gördüğümüz gibi ‘biz isteriz olur, yaparız’ mantığının devam ettiğini görüyoruz. Amatör Spor Kulüplerine yapılan bir teklif görüşülürken hangi kulübün, hangi kriterlere göre ne kadar yardım alacağı görüşülmeden direkt teklif karar olarak görüşülmesini sadece bu konuyla ilgili değil, bütün teklif kararların bize tanınan sürenin incelemek için yeterli olmadığını belirtmemize rağmen ısrarla teklif karar olarak görüşülmesini ve bizden burada daha sağduyulu, anlayışlı, sakin meclis üyesi görevimizi yerine getirilmesini sizin, kamuoyunun takdirine bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Muharrem Kaşıtoğlu: Amatör Spor Kulüplerine doğru bir çalışma yaptık!

Amatör Spor Kulüplerine yapılan yardımlar hakkında konuşmak üzere söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, geçmiş yılda kademeli olarak yardım yapıldığını hatırlatarak; “Yine bu meclisten oy birliği ile geçmişti. Bunu hatırlatmakta fayda var. Birinci amatöre farklı, ikinci amatöre farklı, süper lige farklı bir uygulama yapılmıştı ki doğru olan da budur zaten. Geçen sene sadece alt yapı da mücadele eden takımlara olan kulüpleri ayrım yapmaksızın eşit para vermiştik. Alt yapı da faaliyet gösteren, yaş kategorilerinde faaliyet gösteren kulüplerin tamamı çok haksız bir uygulama olduklarını, sadece A takımıyla mücadele eden takımla işte Çubuklu Spor en az 7 branşta mücadele ediyor, aynı parayı almanın haksızlık olduğunu söylemişlerdi. Bu da doğru bir tespitti. Onları da değerlendirerek, çalışma yaptık. Birinci amatör spor kulübünün ve süper amatör kulübünün masraflarının aynı olmadığını bilmek için de futbol uzmanı olmaya gerek yok” dedi.

Hem red ver hem açılışa gel!

2014 yılında 1200 tane sokak isminin değiştirildiğini fakat, meclisten CHP’nin hayır, AK Parti’nin evet oyuyla beraber oy çokluğu ile geçtiğini hatırlatan Kaşıtoğlu; “Ama Gülay Hanım, red verdiği sokak isimlerinde Nazmiye Anne’nin sokağının açılışına geldi. Ama sokak isimlerine de red verdiğini bilmiyor, verdiler halbuki. Burada farklı söyleyip, halkın içine gidince farklı söylemeyeceksiniz. Tutarlı olacaksınız. Red ver, açılışa gel. Ne ala!” dedi.

Bunun üzerine CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel ise, şu açıklamayı yaptı: “Herkesin şu süreçte gergin olduğunun farkındayım ancak, sokak isimleri ile ilgili açıklama yapmam gerekirse; burada bir tek grup başkan vekilinin el kaldırması değil, tüm grubun el kaldırması önemli. O gün eski bir meclis üyesi arkadaşlardan birinin ismi alınmadığı için listeye burada başka bir arkadaşımız el kaldırmamıştı. Başkan da onu yok saymıştı. Bunu hatırlatmak istiyorum. Şehitlerimize saygı, en azından şu günlerimize saygı açısından bu konunun uzamamasını istiyorum”.

Konuşmaların ardından raporlara geçildi. Raporlar, oy birliği ile meclisten geçti.

Beykoz Belediye Meclisi gergin başladı gergin bitti!
Bizi Takip Edin