Beykoz Belediye meclisinde 'Saygısızlık' tartışması

Beykoz Belediye meclisinde Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve CHP Meclis Üyesi Cavit Gül arasında ‘saygısızlık' tartışması yaşandı.

Beykoz Belediyesi Eylül ayı ikinci toplantısını Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında bug

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye meclisinde Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve CHP Meclis Üyesi Cavit Gül arasında ‘saygısızlık’ tartışması yaşandı.

Beykoz Belediyesi Eylül ayı ikinci toplantısını Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında bugün gerçekleştirirken gündem ve teklifler tek tek mecliste değerlendirildi. Başkanlık divanında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e  AK Parti Meclis üyeleri Ahmet Soylu ve İskender Öz eşlik etti.

Toplantıya başlamadan önce CHP Grubu’nun gündem dışı olarak verdiği teklifler okundu. CHP Grubunun; Riva, Alibahadır, Zerzavat ve Mahmut Şevket Paşa Mahallelerini de içine alacak şekilde Kavacık otoban yoluna bağlanarak Kavacık Meydanı’nda sonlanmasını ön gören sabah ve akşam seferlerinde hızlı ek seferlerin konulması hususunda başkanlık makamına sunduğu teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem dışı konuların görüşülmesinin ardından gündme geçen Başkan Çelikbiek ‘Kardeş şehir Selim ilçesine Selim Kültür Merkezi yapım işi hakkındaki hukuk ve plan ve bütçe komisyonu raporu‘nu görüşmeye açtı. Rapor hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Yılmaz Işık, Beykoz Belediyesi’nin yurtiçinde kaç tane kardeş şehri olduğunun ve bu kardeş şehirlere son 5 yıl içerisinde ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlar hakkında bilgilendirme toplantısı talep etti. CHP’li Aydın Düzgün ise kardeş şehirlere yapılan bu yardımların denetlenmesi gerektiğini dile getirirken, Eski Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’ın, zamanında Ak Parti İlçe Başkanı gibi davrandığını, Yozgat’a yapılan yardımın sonuçlarını ve bugün kendisinin FETÖ ile ilgili olarak soruşturma geçirdiğini hatırlattı. Aydın Düzgün’e cevap olarak Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise “Kendisi AK Parti İlçe Başkanı gibi davranmadı, davransaydı bugün bu durumlara belki düşmezdi veya müşterek davranmak fayda getiriyor insanlara. Ak Parti İlçe Başkanı değildi. Görevini yapıyordu. Görevi esnasında bizi de üzdüğü anlar olmuştur. Sizi de üzdüğü anlar olmuştur” şeklinde konuştu.

Gündemin bir diğer maddesi olan ‘Yedek parça bakım onarım ve araç kiralama hakkındaki hukuk komisyonu raporu‘na itiraz eden CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün, yapılacaklara ilişkin içeriğin anlatılmadığını, ne kadar ödenek ayrıldığına dair bir bildirimde bulunulmadığını belirtti. Ayrıca CHP Beykoz Belediye Meclis üyeleri ihale evraklarının kendileri ile de paylaşılmasını da istedi. Başkan Çelikbilek ise raporların ihale konusunda görevlendirme yetkisi verdiğini, henüz ihale ile ilgili bir durum olmadığını dile getirdi. İhale evraklarının ise ayağa düşürülmemesi gerektiğinin altını çizen Çelikbilek, denetimdekilere bu evrakların verildiğini ve onlar tarafından denetim raporunun meclise sunulduğunu ifade etti.

Çelikbilek: Meclisi bu tarz şeylerle meşgul etmeyin!

Bu sırada CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cavit Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’nun saygısızlık yaptığını yüksek sesle Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e iletti. Geçtiğimiz Pazartesi günü de mecliste Kastamonular Derneği Genel Merkez kongresini tebrik ettikten sonra aynı saygısızlığı kendisine yaptığını ifade eden Gül, bu duruma tepki gösterdi. Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise ‘saygıyı senden öğrenecek değilim’ diyerek ortamın tansiyonunun yükseltti. Duruma müdahale eden Başkan Çelikbilek “Meclisi bu tarz şeylerle meşgul etmeyin” diyerek konunun kapanmasını sağladı. 

Spor kulüplerine 392 Bin TL yardım

Meclisi son gündemi olan Beykoz’da faaliyet gösteren spor kulüplerine nakdi yardım yapılması ile ilgili raporun oylanması sırasında söz alan CHP Meclis Üyesi Kerem Ersin, üç aydan beri bu konuyla ilgili komisyonda toplantılar gerçekleştirdiklerini ve yapılacak yardım miktarlarını 5 Eylül Pazartesi günü yaptıkları toplantıda belirlediklerini ifade etti. Mayıs ayı tutanaklarında Aydın Düzgün’ün en alt limit olarak 10 Bin TL’lik önerisi olduğunu fakat komisyonda en alt limitin 6 Bin TL olarak gerçekleştiğini belirten Ersin; “ Komisyonda yardım miktarları değişiyordu. 1. Amatöre 15 Bin, Süper Amatöre 25 Bin, Bölgesel Amatör ve basketbol kulüplerine 20 Bin TL idi. Hentbolda da 80 Bin verecektik. Komisyondan böyle bir rapor çıktı ve meclise de bu rapor gelecekti. Bugün ise başka bir komisyon raporu olarak önümüze geldi. Amatörde 6 Bin Lira değişmemiş. 1.Amatörde de 15 Bin lira olan teklifimiz 12,5 Bin TL’ye düşmüş. Süper amatör 25 Bin iken 22,5 Bin liraya düşmüş. Basketbol 20 Bin iken 15 Bin liraya düşmüş. Hentbol da ise 80 Bin iken 73,5 Bin liraya düşmüş. Zaten ilçemizde bulunan bu kulüplere yılda bir sefer yardım yapıyoruz. Bu yardımlarında komisyon üyesi olarak, komisyondan nasıl çıktıysa o şekilde verilmesini talep ediyorum.” dedi.

Yücel Çelikbilek toplamda 392 Bin TL’lik yardım ödemesi yapacaklarını belirttiği konuşmasında “Eğer buradaki rakamlar toplam rakamın altında ise yardım edelim. 392 bine tamamlayalım.” şeklinde konuştu. Belediye vergi gelirlerinin binde 12 si kadar bir yardım yapmalarının yasal zorunluluk olduğunu söyleyen Başkan Çelikbilek toplam yardım miktarının 392 Bin TL’yi geçiyor olmasından dolayı CHP Meclis Üyesi Kerem Ersin’in teklifine olumlu yanıt veremeyeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Eylül ayı son meclis toplantısı, 9 Eylül Cuma günü saat 10:00 da birleşmek üzere sona erdi. 

Beykoz Belediye meclisinde 'Saygısızlık' tartışması
Bizi Takip Edin