Beykoz Belediyesi 2017 faaliyetleri oy çokluğuyla geçti

Beykoz Belediye Meclisi, 2017 Yılı İdare Faaliyet ve Denetleme Raporu'nu görüşerek oy çokluğuyla kabul etti. 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında bir araya gelen Beykoz Belediyesi Meclisi, 2017 Yılı İdare Faaliyet…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, 2017 Yılı İdare Faaliyet ve Denetleme Raporu’nu görüşerek oy çokluğuyla kabul etti. 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında bir araya gelen Beykoz Belediyesi Meclisi, 2017 Yılı İdare Faaliyet ve Denetleme Raporu’nu görüşerek oy çokluğuyla kabul etti. Belediye bünyesindeki 23 müdürlüğün 2017 yılında gerçekleştirdiği hizmet, yatırım ve çalışmalarını içeren Faaliyet Raporu, yapılan son oturumda görüşülerek onaylandı.

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerinin de takip ettiği Nisan ayı olağan toplantılarının son oturumunda öncelikli olarak  4 Nisan 2018 tarihli tutanak ve komisyonlardan gelen raporlar oylandı.

CHP muhalefet şerhi koydu

Ardından Meclis Başkanlık Divanı tarafından, 5393 sayılı yasanın 25. Maddesi gereğince AK Parti Meclis Üyesi İskender Öz ve Tuncer Dede ile CHP Meclis Üyesi Yılmaz Işık’tan oluşturulan Denetim Komisyonu raporu okundu.  Hazırlanan raporda müdürlüklere dair tahmini ve gerçekleşen bütçeler değerlendirildi. CHP Meclis Üyesi Yılmaz Işık ise rapora “2017 yılında 337 milyon 821 bin 805 TL harcayan idarenin kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması konusunda hassasiyet göstermediği… Birçok müdürlüğün belediyeyi zarar uğrattığı, görevlerini kötüye kullandığı…” gerekçeleri ile muhalefet şerhi koydu.

Aydın Düzgün: Öngörünüm sorununu çözmeliyiz

Faaliyet raporunun görüşmeleri sırasında ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi adına Grup Başkanı ve Meclis Üyesi Aydın Düzgün bir konuşma yaptı. Düzgün konuşmasında “14 yıldır bu ilçeyi sizler yönetiyorsunuz. Geldiğimiz noktada 39 ilçe arasında en geri kalmış ilçeyiz.  Halktan kopuyor, çağın gelişimine ayak uyduramıyorsunuz.  Çok değil 10-15 sene öncesine geri gidin.  Beykozlular için iş, aş olan fabrikalar kapandı. Buralar dev holdinglerin malı oldu. Beykozluyu işsiz, aşksız bıraktınız, yoksul bir kasaba haline gelirken seyrettiniz… Adaletsiz kentsel dönüşümden vazgeçin, insanlarımız evinde artık rahat rahat otursun.  Halkı huzursuz etmekten vazgeçin… Belediyemiz arsa alma ve satma politikasını değişmelidir. Riva ve Soğuksu’dan alınacak arsalardan bir an önce vazgeçmelidir… Bunca sene Beykoz’a bir kreş, bir kadın sığınma evi bile yapılmadı.  İmam Hatip yapılacak okulun bir kısmını fen lisesi yapalım dedik dinlemediniz.. Torunlar İnşaat Paşabahçe’de inşaat yapabiliyorken benim halkım ön görünüm yüzünden tadilat yapamıyor. Bu sorunun çözümü için destek vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grubu adına konuşan Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Salim Öztürk Beykoz Belediyesi’nin çevre, sağlık ve sosyal alanlarda Türkiye’ye örnek olan Sıfır Atık, Akıllı Atık, Evde Sağlık, Ambulans ve Binek Araç ile Psikolojik Danışma Merkezi, Sağlık Otobüsü ve Diş Muayene hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.  Şahıslar adına ise AK Parti Meclis Üyesi Emin Yavuz ve Sinan Çıtlak ile CHP grubu adına Aydın Düzgün söz aldı.

Yücel Çelikbilek: Beykoz’un imkânlarını artırıyoruz

Mecliste 2017 yılı yatırımları ve hizmetlere dair konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Her dönem Beykoz’un imkânlarını artırıyoruz. 2009’da Beykoz’un mülkiyet sorununu çözdükten sonra 2014’te plan çalışmalarına ağırlık verdik. Bize verilen yasal imkânların hepsini halkımızın hayrına kullandık. Beykoz artık planlı hale geldi. Beykoz İstanbul’un 5. büyük ilçesi. İmar ve mülkiyette ciddi mesafe aldık. Başka ilçelerin 3 katı çaba harcayarak planları yapıyoruz. Çavuşbaşı bölgesi ve köyler hariç planları tamamladık. 1982 yılında çıkan Boğaz Kanunu’na yani öngörünüme tabi yerlerde bir şey yapma şansımız yok. Parlamento farklı bir karar almadıkça, belediye meclisinin yapabileceğe bir şey yok. 2B satışlarından elde edilen gelirle bütçemizi artırdık. 13 bin 614 adet 2B parseli satarak 887 milyon gelir elde ettik. Bunu yapan tek ilçeyiz, gelirimizi ilçe dışına çıkarmadık. Bu gelirleri de tasarruflu ve üzerinde düşünerek harcıyoruz. 2017 müdürlük yatırımlarında %75 gerçekleşme öngörerek tasarrufa gittik. Beykoz’un geleceğini düşünmekle mükellefiz. Bundan sonra da böyle hareket edeceğiz. Faaliyet raporumuzun ilçemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkan Yücel Çelikbilek, faaliyet görüşmelerinde ayrıca meclise, eğitimden, kültüre, alt ve üst yapı yatırımlarından bilgi işleme kadar yapılan hizmet ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konuşmaların ardından Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve meclise teklifi yapılan 2017 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediyesi 2017 faaliyetleri oy çokluğuyla geçti
Bizi Takip Edin