Beykoz Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi!

Beykoz Belediyesi ‘Ardıç Sofrası’ projesi çerçevesinde ilki gerçekleştirdi.

Beykoz Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz sene TBB Gıdanı Koru Fikir ve Proje Yarışması’nda Ardıç Sofrası Projesi ile ödüle sahip olan Beykoz Belediyesi, proje çerçevesinde “Sıfır Atık” hedefiyle yürütülen projeyle bir ilki gerçekleştirdi.

SIFIR ATIK HEDEFİYLE 

Türkiye’de bir ilk olarak Göksu Evleri Sitesi hanelerinden çıkan biyobozunur atıklar yerinde kompostlaştırılarak toprak iyileştiricisi olarak meyve ağaçlar ile buluştu.

Mutfaktan çıkan biyobozunur atıklar tezgah üstü kaplar içerisinde apartman görevlileri tarafından tartılarak toplanıyor. Ardından kompost makinesinde kompostlaştırılarak meyve ağaçaları köklerine dökülüyor.

“PROJEDEN BAHSEDİLDİ VE BİZ ÇOK HEYECANLANDIK”

Göksu Evleri apartman sakini Aylin Tayinci, “Beykoz Belediyesi’nin ‘Ardıç Sofrası’ projesi çerçevesinde pilot site olarak Göksu Evleri seçildi. Projeden bahsedildi ve bizde çok heyecanlandık. Daha sonra bizlere malzemeleri bıraktılar. Mutfakta yemeklerimizi yaptıktan sonra çıkan artıklarımızı bir süzgeçe koyup, apartman görevlimize veriyoruz. Görevlimiz onu tartıp daha sonra makinelere koyuyor. Bizler de bitkilerimizin, ağaçlarımızın köklerine kompost üretiyoruz. Muhteşem bir proje olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

Beykoz Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi!
Bizi Takip Edin