Beykoz Belediyesi’ne asılan borç ortalığı karıştırdı!

Beykoz Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında, belediye binasına asılan borç afişi tartışmalara neden oldu.

beykoz-belediyesine-asilan-borc-ortaligi-karistirdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Alaattin Köseler başkanlığında yapıldı.

Mecliste, belediye binasına asılan borç afişi gündeme geldi. Konu hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Deliak, borç miktarına ilişkin açıklamalar yaparak Başkanlık makamına soru önergesi sundu.

Ahmet Deliak, yeni belediye yönetimi tarafından Kurban Bayramı öncesi belediye binasının iki tarafına da borç afişi asarak bayram buluşmalarında bu konunun sürekli her yerde gündeme getir gelmesi, konuşulması istendiği söyledi.

“EKONOMİST OLMAYA GEREK YOK, BEYKOZLU İTİBAR ETMEDİ”

Önceki Dönem Belediye Başkanı Murat Aydın’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada belediyeyi 1.1 milyar lira borçla devredildiğini aktardığını ifade eden Ahmet Deliak, “Excel tablosunu gördüğümüzde bunun için ekonomist olmaya da gerek yok. Kendi içerisinde çok ciddi tenakuzlar içerdiğini her bir okuyan, gören vatandaş bunu hissediyor. Nihayetinde zaten bunlarınla alakalı sosyal medyada Beykozlu vatandaşlarımızın, bizlere veya sizlere oy vermiş olsun olmasın hiç fark etmez o paylaşımların altına yazmış oldukları yorumlarda da aslında bunlara Beykoz kamuoyunun çok da itibar etmediği ve bunun altında aslında hizmet noktasında bir bahane arandığını genel anlamda vatandaşlarımızın ifadelerini de gördük.” dedi.

“BORCU NEDEN YÜKSELTME İHTİYACI DUYDUNUZ?”

Tablodaki borç kalemlerinin gerçeğini yansıtmadığını söyleyen Beykoz Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Deliak, “Bu tabloda gözüken Beytaş, Beyyap ve İktisadi ve Sosyal İşletme adı altındaki rakamlar zaten Beykoz Belediyesi’nin bütçe emanetleri adı altındaki borcu içerisinde olduğu halde neden bunları ayrıca bir kere daha yazmak suretiyle bu borcu yükseltme ihtiyacı hissettiniz? Gecikme faizi adı altında oldukça yüksek 1 milyar 146 milyon TL bir kalem gözüküyor. Böyle bir borç var mıdır? Böyle bir borç varsa buna ilişkin belediye meclisimize bu hususun getirilmesi, ayrıca ilgili komisyon Plan ve Bütçe Komisyonu’na da buna ilişkin belge bilgi dokümanların sunulması ve komisyonda incelenmesi gerekmektedir. Bir diğer borç kalemi gözüken belediye aleyhine açılan davalardan doğan borçlar 404 milyon TL olarak gösterildi. Buna ilişkin, bunların kesinleşmiş mahkeme kararının ve icra emirlerinin meclise sunulmasını ve belediyenin ilgili komisyonu olan Hukuk Komisyonu‘nda bunların incelenmesini talep ediyoruz” dedi.

BORÇLAR NASIL VE KİM TARAFINDAN TESPİT EDİLDİ?

2023 Yılı Mali Kesin Hesabı’nın CHP meclis üyelerinin oylarıyla ibra edildiğini hatırlatan Ahmet Deliak, “15 Haziran tarihli asılan teknik olarak da ne olduğunu adlandırdığımız için biz buna Excel tablosu diyoruz. Bu tablo bir defa sizlerce kabul edilmiş olan kesin hesaba aykırı.” diyerek şöyle devam etti:

“Belediye aleyhine açılan davalardan doğduğu iddia edilen 404 milyon TL’yi nasıl tespit ettiniz? -Gecikme faizi adı altında 1 milyar 146 milyon TL gözüken bedelin nasıl tespit edildiğini, bunun dayanak belgelerinin, ödeme emirleri diğer hususlarlarla alakalı bu rakamın nasıl tespit edildiği hususunda da soru önergemiz başkanlık makamına havalesini rica ediyoruz.

Bu asılan Excel tablosu kim ya da kimler tarafından hazırlandı? Bunun hazırlanmasında Beykoz Belediyesi’nin bu işlerle ilgili yetkili müdürlüğün yetkisi var mıdır, yok mudur? Bu başkaca, yetkisiz ve görevsiz kimseler tarafından mı hazırlandı? Eğer böyle bir durum söz konusuysa bunu hazırlayan kimseler yetki ve görevi olmadığı halde belediyenin mahrem bilgilerini elde etmiş midir?”

“BU SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ”

2 kalem gerçek olmayan bir borç ve 3 kalem borcunda tekrar yazılmak suretiyle tablonun şişirildiğini ifade eden Ahmet Deliak, “Eğer bu dediklerimiz doğruysa ortaya vahim bir tablo çıkıyor değerli arkadaşlar. Bu nedir biliyor musunuz? Bu Beykoz Belediyesi’nin ve sayın başkanının maalesef halka, Beykoz vatandaşına gerçeğe aykırı bilgi vermesidir. Biz bu sürecin takipçisiyiz. Beykoz halkının bir kuruşunun dahi boşa gitmemesi konusunda kesin bir tavrımız vardır. Beykoz halkının yanlış algılarla zihninin kirletilmemesinin de takipçisiyiz arkadaşlar. Göreve gelirken verilen sözlerin, edilen vaatlerin yerine eğer getirilmeyecekse şimdiden buna bir altlık oluşturulmamasının da takipçisiyiz.” dedi.

Karşılıklı tartışmaların ardından Belediye Başkanı Alaattin Köseler, soru önergesinin başkanlık tarafından yazılı olarak cevaplandırılacağını, sonraki süreçle de ilgili bilgi vereceklerini söyledi.

Beykoz Belediyesi’ne asılan borç ortalığı karıştırdı!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin