Beykoz Belediyesi’nin 2023 bütçesi 2 milyar!

Beykoz Belediyesi Meclisi, 1 milyar 988 milyon 140 bin TL olarak belirlenen 2023 Mali Yılı Bütçesi’ni oy çokluğuyla kabul etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Meclisi, 1 milyar 988 milyon 140 bin TL olarak belirlenen 2023 Mali Yılı Bütçesi’ni oy çokluğuyla kabul etti.

Beykoz Belediye Meclisi 2022 Ekim ayı olağan son toplantısı Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklamayla başlayan görüşmelerde ilk olarak 3 Ekim 2022 tarihli tutanak ve gündemdeki raporlar oylandı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da katıldığı meclis oturumunda 2023 Mali Yılı Bütçesi ve 2023 Yılı İdare Performans Programı görüşülerek AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Beykoz Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi 1 milyar 988 milyon 140 bin TL olarak belirlendi.

“ÇALIŞANLARA YÜZDE 114 ZAM”

2023 Mali Yılı Bütçe Tasarısı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu görüşmeye açıldı. AK Parti Meclis Üyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Akif Soysal söz aldı.

2023 bütçenin tüm Beykoz’a hayırlı olmasını dileyen Mehmet Akif Soysal, “Beykoz halkına modern belediyeciliğin tüm güzelliklerini sunan Başkan Murat Aydın, çalışanlarını da unutmamış. Yıl boyu meydana gelen hayat pahalılığına karşı Beykoz Belediyesi çalışanlarını ezdirmeyerek yan ödemelerle beraber ücretlerde yüzde 114’lük artışı gerçekleştirmiştir. Gerçekleşecek bütçemizin üçte birinden de fazlası yani 625 milyon 539 bin TL’si personel ücretleri oluşturmaktadır.” dedi.

“BEYKOZ İSTANBUL’UN GÖZ BEBEĞİ HALİNE GELDİ”

“Göreve geldiğimiz günden beri bütçesini hep hizmet odaklı hazırlayan Murat Aydın liderliğindeki Beykoz Belediyesi geride bıraktığımız 3 yıllık süreçte hafızalara kazınan eserler ve hizmetler ürettiğine tüm Beykozlular ve İstanbul şahit olmuştur.” diyen Soysal, ünü İstanbul’u aşan restoran, plaj ve mesire alanları ile Boğaz!ın incisi Beykoz’un, Başkan Murat Aydın’ın vizyonu ve tecrübesi sayesinde İstanbul’un göz bebeği haline geldiğini vurguladı.

“2022’DE YAPILANLARI BELEDİYELER DÖNEMİ BOYUNCA YAPAMIYOR”

Soysal, Polonezköy Kültür Evi, İshaklı Cami, İshaklı Köy Kahvesi, Cumhuriyet Köy Tohum ve Fide üretim serası, Zerzevatçı Köy Kahvesi, Mahmut Şevket Paşa Köy Kahvesi, Millet Sofrası, Beykoz Belediyesi Spor Ormanı ve Ekolojik Parkı, Spor Ormanı Cami gibi sadece 2022 yılında yapılan projelere değinerek, bu projelerin çoğu belediyelerin dönemi boyunca yapamadığı hizmetler olduğunun altını çizdi.

Yapmış olduğu sunumda vergi gelirlerini grafiklerle aktaran Soysal, özgelir ve giderlerin karşılama oranı ile vergi gelirlerinin nasıl artırılacağını anlattı.

“CHP’NİN OYLARI BİR KEZ HİZMETE DÖNSÜN”

Mehmet Akif Soysal, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Temennim o dur ki, elle tutulan, gözle görülen, inkarı mümkün olmayan bunca tesis, alt ve üst yapıya karşılık artık CHP’nin de oyları bir kez hizmete, faydaya dönsün, meclisimiz oy birliği ile Beykoz’a hizmete el ele, kol kola devam etsin. Bu vesile ile bütçe komisyonunda görev alan meclis üyesi arkadaşlarımıza, ayrıca komisyon raporunun hazırlanması sürecinde bizlere destek olan tüm başkanlıklara ve tüm birim müdürlerine teşekkür etmek istiyorum. Bu duygu ve düşünceler ile 2023 mali yılı bütçesinin Beykoz’umuz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor ve hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”

“BEYKOZ’DA 20 YILDIR AYNI SORUNLAR KONUŞULUYOR”

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, 2023 yılı bütçesi hakkında görüşleri sunmak için CHP grubu adına söz aldı.

Sataloğlu, “Sayın Başkan sizin yeni yönetiminizle yaptığınız, geçmiş AK Parti iktidarlarını da adeta yok sayarak dediğiniz, hani 5 yılda 15 yıllık hizmet iddiasında bulunduğunuz yönetiminizin 4.bütçesi bu bütçeniz. Açın bakın 20 yıl önce hangi sorunlar konuşuluyorsa şimdide Beykoz için aynı sorunlar konuşuluyor. Sadece algı çalışması yapıyorsunuz. Beykozlu size 23 Haziran’da sinyalini verdi .Beykozlu hemşerilerimizin cevabını ilk seçimde daha net göreceksiniz az kaldı.” dedi.

“KATILIMCI BÜTÇE UYGULASI YAPALIM DEDİM”

Sataloğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu bütçenin belli bir bölümünü de olsa halka sorarak taleplerini ihtiyaçlarını dinleyerek oluşturalım diye geçen yıl dile getirmiştim. Burada bütün mesele halk ile buluşma dinleme. Elbette sizde haklısınız bunca yıldır halka sormamışsınız hep vaatler vermişsiniz ortada bir şey yok bunu yapamıyorsunuz. Bu senede olmadı katılımcı bütçe uygulamalarını umarım 2024 yılı bütçesi için yaparsınız. Bakın her şeyden önce yapmanız gereken ilk iş, belediye sınırları içerisinde bir sosyal doku haritasının çıkartılmasıdır. Yani belediye, sınırları içerisinde yaşayan halkın gelir durumu, kültürel donanımı, eğitim durumu vb. bilgi toplama ve araştırma teknikleri ile temin edilmelidir. Bu sayede elde edilen bilgiler doğrultusunda  nerede, hangi kitlenin, neye, ne kadar ihtiyaç duyduğu konusunda daha güvenilir bilgiler elde edilecektir.”

“BU BELEDİYE BORCA SOKMAK İÇİN HAZIRLANAN BÜTÇE”

Sataloğlu, “Beykozlu ekonomik olarak zor durumda artık esnaf iş yapamıyor, gençler iş bulamıyor bunu çok iyi biliyoruz. Beykozlunun ekonomisine katkı sunacak projeleri artırmalısınız, tekrar ediyorum tarımda yapmaya çalışıyorsunuz fakat çok yetersiz bunlar, başka ilçelerden Beykoz’a gelen misafir sayısını artıracak projeler yapın, çoğaltılabilir bu seçenekler.” diye belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu bütçenin Beykoz’da işsizliğe çözüm getirdiğini göremiyoruz. İlçede yoksulluğu giderdiğini göremiyoruz. Esnafın siftah yapmasını sağlayacak önlemleri burada göremiyoruz. Bu bütçe Beykoz’un gerçekliğini görmeyenlerin ve bilmeyenlerin hazırladığı bir bütçedir. Bu bütçe Beykoz belediyesinin malını mülkünü satma bütçesidir. Bu bütçe Beykoz Belediyesini borca sokmak için hazırlanan bütçedir.”

Konuşmaların ardından 2023 Mali Yılı Bütçesi ve 2023 Yılı İdare Performans Programı oy çokluğuyla meclisten geçti.

Beykoz Belediyesi’nin 2023 bütçesi 2 milyar!
Bizi Takip Edin