Beykoz Belediyesi'nin örnek Ramazan uygulaması

Ramazan çadırlarının sınırlandırılmasından sonra Beykoz'un uygulamaya koyduğu “sokak iftarları” İstanbul'a örnek olmaya başladı.

Beykoz Belediyesi, 2009 yılında Ramazan Çadırını kurmayarak her akşam farklı bir mahallede iftar uygula

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ramazan çadırlarının sınırlandırılmasından sonra Beykoz’un uygulamaya koyduğu “sokak iftarları” İstanbul’a örnek olmaya başladı.

Beykoz Belediyesi, 2009 yılında Ramazan Çadırını kurmayarak her akşam farklı bir mahallede iftar uygulaması gerçekleştirmişti. Bu yıl da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun, birkaç merkezi nokta dışında çadırların kurulmaması, bunun yerine fakir ailelere daha fazla kuru gıda ve sıcak yemek ulaştırılması önerisi birçok ilçe belediye tarafından uygulanacak. 

Beykoz Belediyesi bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi, 30 gün boyunca her akşam farklı bir mahallede, farklı bir mekanda ‘sokak iftarları’ uygulamasını gerçekleştirmeye devam edecek. Her akşam bin kişiye iftar verilecek.

Fakir ailelere ise iftar öncesi sıcak yemek ulaştırılacak ve on bin mağdur aileye ise erzak yardımında bulunulacak. Yine Ramazan ayı içerisinde Beykoz Çayırında 10 bin kişi iftarını yer sofrasında açacak.

‘Sokak İftarları’ yaygınlaşacak

 

Ramazan Çadırları yerine mahalle/sokak iftarlarının günümüz şartlarında daha uygun olduğunu belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları söyledi: ‘Geçen yıl başlattığımız ve bu yıl da birçok belediye tarafından uygulanacak ‘sokak iftarları’ örnek uygulama olarak görülmeye başlandı. Ramazan çadırları 15 yıldır uygulanıyordu ve şartlar bunu gerektiriyordu. Birçok ihtiyacı karşıladı ve etkinliklere evsahipliği yaptı. Ancak bundan sonra Ramazan ayları yaz aylarına denk geliyor. Tek merkezde birçok akşam aynı kişilere hizmet veriyordu. Şimdi ise, her akşam farklı vatandaşlarla farklı mekanlarda, kendi mahalleleri ve kendi sokaklarında iftar programları gerçekleştireceğiz, onlarla bir araya geleceğiz. Çocuklar, hanımlar için Ramazan ayına uygun programlarımız devam edecek. Birçok noktada evlerine yetişemeyen vatandaşlarımız için ikramlarımız olacak.”

Mahalle iftarlarıyla halkın her kesimiyle bütünleşme sağlanacağını söyleyen Başkan Çelikbilek, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun da mahalle/sokak iftarlarını ilçe belediyelerine tavsiyelerde bulunmalarını desteklediğini belirtti.

 

 

Beykoz Belediyesi'nin örnek Ramazan uygulaması
Bizi Takip Edin