Beykoz Cam Festivali kapılarını açtı!

Beykoz'da cam sokağı ile cam gösterileri ve ünlü sanatçıların konserlerinin yer aldığı "2. Uluslararası Beykoz Cam Festivali" başladı.
  • 23.09.2023 12:29:14

Beykoz Belediyesi tarafından, ilçenin Osmanlı’dan kalan köklü camcılık geleneğine dikkat çekmek ve cam sanatını geleceğe aktarmak amacıyla bu yıl 2.si düzenlenen festival ziyaretçilere camın asırlardan bu güne yansıyan ışıltılı ve büyülü dünyasının kapılarını aralayacak.

İlçedeki camcılık geleneğinin yaşatılması ve yeni sanatçıların teşvik edilmesini de sağlamayı hedefleyen festival cam sanatını dünyaya açacak.

CAM SOKAĞI SAHİLDE KAPILARINI AÇTI

İstanbullulara on gün boyunca camcılık ve müzik şöleni yaşatacak festival kapsamında ilk olarak ilçe sahilinde ustaların cam çalışmaları ve ürünlerini sergiledikleri 31 dükkânın yer aldığı “Cam Sokağı” açıldı.

Beykoz Sahili Etkinlik Alanı’nda kurulan dükkânların açılışını Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Geçmiş Dönem Beykoz Belediye Başkanı Alaaddin Köseler, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, belediye meclis üyeleri, cam sanatçıları ve sanatseverler  birlikte yaptı.   

"BEYKOZ'UN CAMLA OLAN BAĞINI YENİDEN KURMAK İSTİYORUZ"

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın açılışta yaptığı konuşmasında, Osmanlı döneminde Beykoz’un ülkenin en büyük cam fabrikasına ev sahipliği yaptığını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Boğaz’ı ziyaretiyle kurulan Şişecam Fabrikası’yla 100 yıl önce camcılığın hikâyesinin yeniden yazıldığını vurgulayarak bu yıl 2.sini düzenledikleri festivalle ilçenin camla olan ve fabrikaların kapanmasıyla kesintiye uğrayan bağını yeniden kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Başkan Murat Aydın, kurdelenin kesilmesinin ardından stantları gezerek cam sanatçılarıyla sohbet etti ve festivale katılımları dolayısıyla teşekkür etti.  

Beykoz’un camcılık mirasının görücüye çıktığı stantlarda ustaların özenle ürettiği bardaklar, kaseler, tabaklar, vazolar, cam boncuklar, çay takımları, çeşm-i bülbül, kristal ve çeşitli hediyelik eşyaların satışı yapılıyor.  

AHMET ÖZDENİZ'DEN CAM ŞOV

“2. Uluslararası Beykoz Cam Festivali”nin ilk günkü etkinlikleri kapsamında, Beykozlu Cam Sanatçısı Ahmet Özdeniz cam gösterisi sundu. Özdeniz’in ustalıkla hayat verdiği sıcak cam çalışmaları sahile gelen vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.