Beykoz Cam Ocağı Vakfı'ndan muhteşem sergi

Türkiye'de ilk ve tek olan Beykoz Cam Ocağı Vakfı'nın hayata geçirdiği 'Misafir Sanatçı' Programı Sergisi Tophane-i Amire Sarnıç Galerileri'nde gerçekleştirildi.

Beykoz Cam Ocağı Vakfı'nın İstanbul Kalkınma Ajansı Desteği ve Beykoz Belediyesi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de ilk ve tek olan Beykoz Cam Ocağı Vakfı’nın hayata geçirdiği ‘Misafir Sanatçı’ Programı Sergisi Tophane-i Amire Sarnıç Galerileri’nde gerçekleştirildi.

Beykoz Cam Ocağı Vakfı’nın İstanbul Kalkınma Ajansı Desteği ve Beykoz Belediyesi ortaklığıyla Şubat ayında başlattığı ‘Misafir Sanatçı’ Programı’nın son adımı karma sergi ile tamamlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Sarnıç Galerileri’nde gerçekleşen sergide 18 sanatçının 60’a yakın eseri sergilendi. Sergiye cam sanatıyla ilgilenenler tarafından yoğun ilgi gösterildi. 

Cam Ocağı Vakfı Misafir Sanatçı Programı Hakkında: 

Beykoz’da cam sanatçıları için araştırma, geliştirme ve üretim platformunun oluşturulmasını hedefleyen ‘Misafir Sanatçı’ programı, sanatçılara kendi uygulamaları ve teknikleri üzerinde çalışmaları için yoğunlaştırılmış bir zaman dilimi ve fırsat sağlamanın yanı sıra, İstanbul da cam sanat ve kültür etkinliklerini teşvik etmeyi amaçlamıştır. 

Cam Ocağı Vakfı komitesi tarafından değerlendirilen başvurular sonucu; Avusturya, Almanya, İran, İsrail, Etonya, A.B.D, Çek Cumhuriyeti, Hawai ve Türkiye’den olmak üzere 10’u yabancı toplam 18 sanatçı programda yer aldı. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların bir araya geldiği bu program ile birlikte çalışmaları mümkün olmayan sanatçılar da bir araya gelme şansı buldu. İranlı sanatçı Neguin Navabi’ye kendi ülkelerinde birlikte çalışmaları mümkün olmayan İsrail’den Liliy Liora asistanlık yaparak Türkiye’de buluştu. 

Programda yer alan sanatçılar konferans ve gösterileri ile cam tutkunlarıyla bir araya geldi. Program dönemi boyunca Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi başta olmak üzere pek çok okuldan 9.200’e yakın öğrenci vakfı ziyaret ederek; eserlerini üretirken sanatçıları yakından izleme ve onlarla sohbet etme şansı buldu. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nden 9’u yabancı 23 öğrenci sanatçılara asistanlık yaparak tecrübe edindi. ‘Misafir Sanatçı’ Programı kapsamında Cam Ocağı Vakfı’nın Riva’daki kampüsünde 4 seminer ve sergi düzenlendi.  

www.turizmhaberleri.com

Beykoz Cam Ocağı Vakfı'ndan muhteşem sergi
Bizi Takip Edin