Beykoz, cam sanatında başkent olmaya geliyor!

Beykoz Camcılığını Tarihi Koruma ve Turizme Kazandırma Projesi kapsamında yaptırılan Polonezköy Cam Sanat Merkezi ve Showroom açıldı.

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kaymakamlığının işbirliği içerisinde yürütülen ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın destekleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Camcılığını Tarihi Koruma ve Turizme Kazandırma Projesi kapsamında yaptırılan Polonezköy Cam Sanat Merkezi ve Showroom açıldı.

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kaymakamlığının işbirliği içerisinde yürütülen ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle Beykoz Camcılığını Tarihi Koruma ve Turizme Kazandırma Projesi kapsamında yaptırılan Polonezköy Cam Sanat Merkezi ve Showroom açıldı.

Beykoz’da camın tekrar hayat bulmasının amaçladığı projede 100 kursiyer eğitime alındı. Camın tekrar hayat bulması hem Beykoz’un ekonomisini güçlendirecek hem de turizmi geliştirecek.  Polonezköy Cam Sanat Merkezi’nin açılışı; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu, Polonya İstanbul Baş Konsolosu Miroslaw Stawski, Maldivler Fahri Konsolosu Nihat Boytüzün, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, muhtarlar ve Polonezköy sakinlerinin katılımıyla gerçekleşti.

 İlk açılış konuşmasını gerçekleştiren Polonezköy Muhtarı Frederik Nowicki, Cam Sanat Merkezi’nin Polonezköy’de açılmasının ilçeye ayrı bir renk kattığına vurgu yaparak turizme kazandırdıkları bu yatırımdan ötürü Kaymakam Süleyman Erdoğan’a ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e de teşekkürlerini ayrıca belirtti.

Çelikbilek: 2014 camın diriliş yılı olacak!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz’un camın merkezi olduğunu ve tüm dünyanın da bunu böyle bildiğini vurguladı. Cam sanatını biraz ihmal ettiklerini de belirten Başkan Çelikbilek: “Bunu değerli Kaymakamımızın katkılarıyla ortak bir proje çerçevesinde ve İSKA’ dan aldığımız destekle güzel bir şeye adım attık. Bu adım büyüyerek Beykoz tekrar camın başkenti haline gelecek. Bu hizmet yarıda kalmayacak bir kar topu gibi büyüyerek devam edecektir. Polonezköy bizim dışa açılan kapımızdır. Bu merkezi açmakla camı turizme kazandırmayı, turistlerin Beykoz camını görmelerini ve algılamalarını sağlamış bulunduk. Bizim camcılığımız herkesten önde ve anlamlı bir camcılık. Belediye olarak ciddi kararlar aldık. İlçenin girişlerini dev cam figürlerle süsleyeceğiz. Meclisimizde aldığımız bir kararla Beykoz’daki sosyal tesislerde porselen değil, cam ürünlerin kullanımına özendireceğiz. Biz cam ve camcıya sahip çıkacağız. Çünkü bu toprağın genlerinde cam var. 2014 ve arkasındaki yılların camın diriliş yılı olacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan: Cam park olan Glasdorf’un bir benzerini Beykoz’da kuracağız!

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Paşabahçe Cam Fabrikası’nın kapanmasıyla ilçede yok olmaya doğru giden camcılığın yeniden canlanmasını amaçladıklarını ve bunun da ancak turizmle sağlanabileceğini ifade etti. Kaymakam Erdoğan: “Beykoz camcılığı yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip. Bu projeyle camcılığı turizmle yeniden canlandırmak istedik ve ilk etapta 100 kursiyere eğitim verdik. Yetenekli olan 13 kişiyi Haziran ayında İtalya’nın Murano Adası’na göndereceğiz. Orada cam ustalarından bir hafta eğitim alacaklar. Anadolukavağı ve Riva’da da shoowromlar açacağız. Polonezköy ve Cumhuriyetköy arasındaki bölge de ‘Cam Vadisi’ne dönüşecek. Almanya’daki cam park olan Glasdorf’un bir benzerini Beykoz’da kuracağız” ifadelerini kullandı.

Mutlu: Kendi sanatlarına sahip çıkan Beykozluları kutluyorum!

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuşmasına bu bölgenin kültür değerine sahip çıkma projesini başlattıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Vali Mutlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Beykoz’un kültür ve tarih mirasına sahip çıkan böylesi önemli bir projeyi gerçekleştiren Sayın Kaymakam ve Belediye Başkanını yürekten kutluyorum. Bu miras hepimizin ortak mirasıdır. Bu mirası iyi korumamız ve geleceğe taşımamız lazım. Övündüğümüz değerlerden bir tanesi de İstanbul’umuzun kültürüdür. Beykoz bu kültürün önemli merkezlerinden biridir. Gecikilmiş ama yine de başlamış bir proje olarak kendimizi teselli edebiliriz diye düşünüyorum. Kendi sanatlarına sahip çıkmalarından ötürü Beykozluları kutluyorum”.

Konuşmaların sonrasında Kaymakam Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Vali Mutlu ve eşi Gül Mutlu’ya el yapımı cam ürünleri hediye olarak sundu. Vali Hüseyin Avni Mutlu, Kaymakam Süleyman Erdoğan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek merkezin açılış kurdelesini birlikte kesti. Kurdele kesiminin ardından hem Cam Sanat Merkezi’ni hem de Showroom’u gezen Vali Mutlu, kursiyerlerle kısa süreli sohbet etti. Vali Mutlu, kursiyerlerle birlikte nazar boncuğu yaptı.

Açılışın ardından Vali Mutlu, Polonezköy’deki köy kahvesinde uğrayarak ilçe sakini ile sohbet etti.

Beykoz, cam sanatında başkent olmaya geliyor!
Bizi Takip Edin