Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne ziyaretçi akını!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Saraylar Başkanlığına bağlı saray, köşk ve kasırlar, 2022 yılı boyunca ziyaretçi rekoru kırdı.

Beykoz Cam ve Billur Müzesine nasıl gidilir

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının ardından turizmde yaşanan hareketlilik sonrası Milli Sarayları ziyaret eden turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 98 artış gösterdi.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ DİKKATLERİ ÇEKTİ

390 dönüm koruluk alan içinde, 3 bin metrekarelik kapalı alanda, modern müzecilik kriterlerine göre tefriş edilen Beykoz Cam ve Billur Müzesi, 12 bölüm ve 1500 eserle sanatseverlerin yeni uğrak yeri haline geldi.

Beykoz Cam ve Billur Müzesine nasıl gidilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifiyle yılının nisan ayında açılışı yapılan Beykoz Cam ve Billur Müzesi 2022 yılında 185 bin 425 kişi tarafından ziyaret edildi.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ TURİST AĞIRLAMANIN GURURUNU YAŞIYOR

Beykoz Billur ve Cam Müzesi, Osmanlı’dan günümüze cam üretimiyle anılan ilçenin cam tarihinin sergilenip gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra, ilçenin turizmi ve tanıtımına katkı sunuyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesine nasıl gidilir

Bu sayede, binlerce turist sadece Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde sergilenen nadide eserleri görmek için ve bahçesini gezmek ziyarette bulundu.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

MÜZE HAKKINDA

Türk cam sanatını dünyaya tanıtmak amacıyla kurulan Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Selçuklu’dan Osmanlı döneminin sonuna kazar uzanan birikimi, benzeri olmayan eserler üzerinden sergileyen özel bir mekân.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Müze, adını Osmanlı döneminde bu semtte kurulan Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümâyûnu’ndan alıyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Müzenin tarihî binası, Osmanlı Devleti ile Mısır Hıdivliği arasında önemli rol oynayan ve Sultan Abdülaziz tarafından vezirliğe kadar yükseltilen Abraham Paşa tarafından inşa ettiriliyor. Abraham Paşa, 19. yüzyılda Beykoz’da bulunan arazisine köşkler, kuşhaneler, havuzlar, tiyatro binası ve ahır yaptırıyor. Söz konusu yapılardan günümüze kalan ahır binası, Millî Saraylar tarafından 3 yıl süren restorasyon çalışmalarıyla ihya edildi.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Dönemin mimari özelliklerini taşıyan “U” planlı taş yapı, Türkiye’nin ilk ve en zengin cam müzesi haline getirildi. Cam sanatının gelişim evrelerinin kronolojik olarak izlenebildiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde, Türk camlarının yanı sıra Avrupa’da Osmanlı sarayları için üretilmiş eşsiz eserler de yer alıyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Milli Saraylar koleksiyonundan seçilen 1500 nadide eserin sergilendiği Müze, 12 tematik bölümden oluşuyor. Müzede sergilenen eserlerden en önemlisi, 1237-1246 yılları arasına tarihlenen Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in isminin geçtiği “Kubadabad Tabağı’. Serbest üfleme tekniğiyle yapılan, mine ve yaldızlarla dekore edilen tabak, dönemine göre ileri teknik ve estetiğe sahip olması bakımından dünyada tek örnek olarak biliniyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Osmanlı sarayında cam yapımına ilişkin minyatürleri canlandıran dijital örneklerle de dikkat çekici.

Modern müzecilik kriterlerine uygun olarak düzenlenen Müze’de kullanılan teknolojik yenilikler hayranlık uyandırıcı. Memlük kandilleri, Osmanlı revzenleri, Avrupa camları, Cam Bahçe, Kristal Piyano ve Sultan II. Mahmud’un renkli camlarla bezeli saltanat arabası ise sergilenen eserlerden sadece birkaçı. Müze’de sergi salonlarının yanı sıra cam sanatıyla ilgili bir de kütüphane oluşturuldu.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Türkçe başta olmak üzere yabancı dilde 600 eserin yer aldığı kütüphane, cam sanatına ilgi duyanlar ve araştırmacılar için başvuru kaynağı niteliğinde. Beykoz Cam ve Billur Müzesi, süreli sergi alanı, çocuklara yönelik eğitici atölyesi, seçkin lezzetler sunan kafesi ve cam eserlerin satışa sunulduğu hediyelik eşya ofisiyle de Avrupa’daki benzerleriyle eşdeğer.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

390 dönüm koruluk arazi içerisinde yer alan Beykoz Cam ve Billur Müzesi, içerisinde modern donatılara sahip çocuk oyun parkı bulunan ormanlık alan ve 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından “botanik müze” özelliği taşıyor.

Ayrıca 75 araçlık bir otoparka sahip olan Müze, Pazartesi hariç hafta için her gün 9:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

.

.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne ziyaretçi akını!
Bizi Takip Edin