Beykoz Çavuşbaşı planları tekrar yürürlüğe girdi!

Beykoz Çavuşbaşı bölgesi planlarının iptali istemiyle dava açan CHP’nin arka bahçesi Mimarlar Odası’nın talebi istinaf mahkemesince reddedilerek tekrar uygulamaya kondu.

Beykoz Çavuşbaşı planları tekrar yürürlüğe girdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çavuşbaşı’nın 5 mahallesi ve Görele Mahallesi sakinlerini sevindirecek bir gelişme yaşandı.

Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklaci, Çiftlik ve Görele Mahalleleri 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazim İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonu hakkında karar verildi.

CHP’nin arka bahçesi olarak bilinen Mimarlar Odası, Beykoz’da 90 yıllık mülkiyet sorunun çözüldüğü Çavuşbaşı’nın 5 mahallesi ve Görele Mahallesi’nin imar planlarının iptali istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, üst mahkemeye başvurarak iptal istemi kararına itiraz etti.

Gelinen son noktada ise dosyayı inceleyen istinaf mahkemesi, nihai kararını verdi.

“HUKUKA AYKIRILIK BULUNMAMAKTADIR”

Mahkeme, bilirkişi raporunda yer alan tespitler ile dava dosyasında mevcut olan diğer tüm bilgi ve belgeler birlikte değerlendirerek, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka aykırılık bulunmadığı” ifadeleri kullanıldı.

İPTAL İSTEMİNE RET

Mahkeme, dava konusu olan alanda hukuka aykırılığın bulunmadığının altını çizerek Mimarlar Odası’nın iptal istemiyle açtığı davayı reddetti.

PLANLAR TEKRAR UYGULAMAYA KONDU

Böylelikle, planların iptal edilmesi durumu ortadan kalkarak tekrar yürürlüğe girdi.

Mevcut imar planları geçerli olup, ruhsat başvuruları, cins değişiklikleri ve 18. madde uygulamaları kaldığı yerden devam edecek.

Beykoz Çavuşbaşı planları tekrar yürürlüğe girdi!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin