Beykoz Çayır Festivali Serebral Palsi hastalarına ses oldu

Beykoz'daki yöre derneklerinin katılımıyla Anadolu'nun zengin kültür ve geleneklerine sahne olan geleneksel ‘Beykoz Çayır Festivali' sona erdi.

Beykoz'daki yöre derneklerinin katılımıyla Anadolu'nun zengin kültür ve geleneklerine sahne olan geleneksel

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’daki yöre derneklerinin katılımıyla Anadolu’nun zengin kültür ve geleneklerine sahne olan geleneksel ‘Beykoz Çayır Festivali’ sona erdi.

Beykoz’daki yöre derneklerinin katılımıyla Anadolu’nun zengin kültür ve geleneklerine sahne olan geleneksel ‘Beykoz Çayır Festivali’ (15-26 Eylül) son gecesinde de serebral palsi hastalarına ses oldu. İlçe sakinlerinin renkli etkinlikler ve dayanışmayla kenetlendiği gecede Pop Sanatçısı Yusuf Güney konser verdi.  

Bu yıl ilçedeki 19 yöre derneğinin katılımıyla ve “Yöre Dernekleri Serebral Palsi İçin Tek Yürek” temasıyla düzenlenen Çayır Festivali etkinlik boyunca her akşam ilçe sakinlerini buluştururken serebral palsiye farkındalığı da artırdı. Çoğu Beykozlu festival vesilesiyle bu hastalıktan ilk defa haberdar olurken serebral palsi hastaları ve yakınları da etkinlik alanında yer alarak kendilerini duyurma fırsatı buldu.

11 gün boyunca Mustafa Ceceli’den İsmail Türüt’e, Orhan Hakalmaz’dan, Faruk K’ya sevilen sanatçıların konser verdiği, yöre ve il derneklerinin kültür ve ananelerini sergilediği etkinliğin son günü Ardahanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği ile Kars Ardahan Iğdır İlleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin gecesine ev sahipliği yaptı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti başkanları, muhtarlar, yöre derneklerinin temsilcileri geceye katılarak serebral palsili hastaların ve ailelerin yanında yer aldı.

Çayır’ın çevresine kurulan stantları gezen Başkan Murat Aydın yörelere ait geleneksel el işi ürünleri ve cam stantlarını inceledi, yöre dernek temsilcileriyle ve alanda yerini alan serebral palsi hastaları ve yakınlarıyla sohbet etti.

Başkan Aydın: “Engeller biz mücadele ettikçe birer birer yok olacak”

Festival alanında ilçe sakinlerine hitap eden Başkan Murat Aydın: “Bu seneki festivalimizde serebral parsili evatlarımıza ve ailelerine dikkat çekmek için Beykoz’daki dernekler tek yürek diyerek bir araya geldik.  Festival süresince Çayır’ımızda bir o kadar güzel ve bir o kadar anlamlı 11 gece geçirdik. Serebral palsi hastalığı ömür boyu fedakârlık gerektiriyor. Hayat büyük bir mücadele ve biz engellerle mücadele ettikçe engeller birer birer yok olacak. Bu mücadelede evlatlarının yanında fedakârca yer alan aileler en büyük takdiri ve desteği hak ediyor. Festival süresince yanımızda olan, bu anlamlı organizasyona  destek veren yöre derneklerimize, serebral palsi ile mücadele eden hasta ve hasta yakınlarına, bu tarihi mekanda birlik ve beraberliğin coşkusunu sergileyen tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Murat Aydın konuşmasının ardından sahnede yerini alan dernek yöneticileri ile serebral palsili hasta yakınlarına teşekkür plaketi takdim etti.

Kars ve Ardahan yöresine ait halk oyunları gösterilerinin sergilendiği, çocuklara yönelik eğlencelerin yer aldığı gecede, yerel sanatçılar Uğur Karataş, Hozan Ömer ve Burhan Yıldırım türküler söyledi.

Beykozluların aileleri ve komşularıyla bir ve beraber olmanın coşkusunu yaşadığı festival pop sanatçısı Yusuf Güney’in konseriyle sona erdi.

Beykoz Çayır Festivali Serebral Palsi hastalarına ses oldu
Bizi Takip Edin