Beykoz Çayır Festivali’nde tek yürek olundu!

Beykoz’da 19 yöre derneğinin katılımıyla, Anadolu’ya özgü kültür ve eğlencelerin sergileneceği, otizm için farkındalık oluşturacak geleneksel “Beykoz Çayır Festivali” (30 Eylül-9 Ekim) Pop Müzik Sanatçısı Emre Kaya’nın k

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da 19 yöre derneğinin katılımıyla, Anadolu’ya özgü kültür ve eğlencelerin sergileneceği, otizm için farkındalık oluşturacak geleneksel “Beykoz Çayır Festivali” (30 Eylül-9 Ekim) Pop Müzik Sanatçısı Emre Kaya’nın konseriyle başladı.  

Beykoz Belediyesi tarafından, ilçenin kardeşlik ve dayanışma iklimine katkıda bulunmak, dünyada her geçen yıl artan otizme dikkat çekmek amacıyla “Otizm İçin 19 Yöre Derneği Tek Yürek” temasıyla tertiplenen festivalin açılışı yöre derneklerinin renkli birlikteliğine sahne oldu.  

Tarihi Beykoz Çayırı’ndaki buluşmaya, Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli,  Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY) Başkanı Bülent Taştan, belediye başkan yardımcıları, ilçedeki yöre derneklerinin başkan ve yönetimleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

Dünyayı derinden etkileyen 3 yıllık pandemi arasından sonra ilk kez düzenlenen etkinliğin açılışı öncesinde, çayırın çevresinde kurulan stantları gezen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, geleneksel ürünleri inceledi, yöre derneklerinin temsilcileri ile alandaki otizmli çocuklar ve aileleriyle sohbet etti.  

“BİZİMLE TEK YÜREK OLAN DERNEKLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Otizmli bireylerin sesi olan festivalin ilk akşamında ilçe sakinlerine hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “ Burada yaptığımız bütün faaliyetleri sizlerden aldığımız yetkiyle gerçekleştiriliyor. Beykoz’daki bütün projeler, başta Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) olmak üzere bu anlamlı projeleri sizden aldığımız yetkiyle yapıyoruz. Bu projelerin sahibi sizsiniz. Varlığınızla size canı gönülden teşekkür ediyorum. 3 yıl önceki festivalimizde serebral palsiyi gündeme getirdik, bugün otizme dikkat çekiyoruz. 19 yöre derneğimiz bize destek vermişti. Bizimle tek yürek oldukları için yöre derneklerimize çok teşekkür ediyoruz. Ama en büyük teşekkürü ise engelli evlatlarına fedakârca bakan annelerimize yapıyoruz. Bu dünyada cennetlik birini görmek istiyorsanız dezavantajlı bireylere sahip çıkan annelere bakın. 9 gün boyunca hem yörelerimizin kültürlerini gündeme getireceğiz hem de otizme dikkat çekeceğiz. Bu yönüyle son derece anlamlı bir iş yapıyoruz. Başta AKDEM ailesi olmak üzere festivalde emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÇALIŞMALAR GÜZEL YERLERE GELECEK”

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli ise son 20 yılda gerek devlet gerek mahalli idarelerin engelli bireylerle ilgili çok güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, yöre derneklerinin gönlünü ortaya koymasıyla mevcut çalışmaların daha güzel yerlere geleceğini söyledi ve festivalin hayırlı olmasını temenni etti.

“OTİZMİN TEK TEDAVİSİ EĞİTİMDİR”

Anne karnında meydana gelen nörolojik bir gelişim bozukluğu olan otizmin tek tedavisinin eğitim olduğunu vurgulayan (BOÇAY) Başkanı Bülent Taştan ise ilçedeki engelli bireylere sunduğu sosyal ve eğitim imkânlarıyla örnek hizmet veren AKDEM’i ilçeye kazandıran Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile otizm için tek yürek olan 19 yöre derneğine katkıları için teşekkür etti.

“BEYKOZ’UN MOZART’I” YUNUS YAZAR İLHAM OLDU

Festivalde, dünyaca ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip olduğu için “Beykoz’un Mozart’ı” olarak adlandırılan otizmli Yunus Yazar verdiği konserle bir kez daha topluma ve otizmli çocuklara ilham oldu.  

Beykoz Belediyesi çatısı altında engelli bireylere hizmet veren, Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’in sevgi dolu ortamında halk dansları ve müzik eğitimi alan öğrenciler de sergiledikleri gösteriyle alkış aldı.  

EMRE KAYA KONSERİ İLE EĞLENCELİ ANLAR

Pop Müzik Sanatçısı Emre Kaya’nın sevilen şarkılarını söylediği konseri ise eğlenceli anlara sahne oldu. Sanatçıyı izlemek için alana gelen ilçe sakinleri ve otizmli çocuklar hareketli parçalara eşlik ederek keyifli bir akşam  geçirdi.

Anadolu’nun gelenek ve göreneklerinin tanıtılacağı festivalde 9 gün boyunca yöre dernekleri kendilerine özel gecelerde hemşerileriyle buluşacak, eğlenceli konserler ve halk dansları sunulacak.

Festival, 9 Ekim 2022 Pazar günü gençlerin gözdesi Bilal Sonses’in konseriyle sona erecek.

PROGRAM:

1 Ekim Cumartesi

Beykoz Erzurumlular Derneği & Beykoz Sivaslılar Derneği

Konser: Burhan Topal – Pınar Dağdelen

Saat: 19.30

2 Ekim Pazar

Beykoz Samsunlular Derneği & Beykoz Çankırılılar Derneği

Konser:  Orhan HAKALMAZ

Hüseyin Şimşek – Şaban Gürsoy

Saat: 19.30

3 Ekim Pazartesi

Beykoz Artvinliler Derneği & Beykoz Batumlular Derneği

Konser: Salih Yılmaz – Moli

Saat: 19.30

4 Ekim Salı

Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği & Kastamonulular Dayanışma Derneği

Konser: Harbi Enver – Hasan Yılmaz

Saat: 19.30

5 Ekim Çarşamba

Beykozlu Giresunlular Derneği & Beykoz Gümüşhaneliler Derneği

Konser: Hakan Köntek – Onay Şahin

Saat: 19.30

 

6 Ekim Perşembe

Beykozlu Trabzonlular Derneği & Beykoz Rizeliler Derneği & Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği

Konser:  İbrahim Can – Zeki Uçkan – Onur Atmaca

Saat: 19.30

7 Ekim Cuma

Ardahanlılar Derneği & Kars Ardahan Iğdırlılar Derneği

Konser: Kurbani Sural – Hozan Ömer

Saat: 19.30

8 Ekim Cumartesi

Beykoz Bayburtlular Derneği & Beykoz Trakyalılar Derneği

Konser: Devran – Faruk Yılmaz

Saat: 19.30

9 Ekim Pazar

Beykoz Ordulular Derneği & Beykoz Tokatlılar Derneği

Konser: Gaye Aksu – Eren Özütemiz

KAPANIŞ:

9 Ekim Pazar

Konser: Bilal Sonses

 

Beykoz Çayır Festivali’nde tek yürek olundu!
Bizi Takip Edin