Beykoz Çubuklu da bazı alanlar riskli ilan edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Beykoz Çubuklu'da bazı bölgeler riskli alan ilan edildi.

Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan bildiri ile riskli alan olarak ilan edilen İstanbul ilinde…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Beykoz Çubuklu’da bazı bölgeler riskli alan ilan edildi.

Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri ile riskli alan olarak ilan edilen İstanbul ilinde bazı bölgeler bulunmaktadır. Beykoz Çubuklu Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanlar riskli alan olarak ilan edildi.

Riskli alan ilan edilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 30 Mayıs 2018 tarihli ve 97301 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanunun ek 1. maddesine göre Bakanlar Kurulunca 4 Haziran 2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.

RİSKLİ ALAN NEDİR?

 Riskli alanlar, zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanlardır. Riskli alanlar Bakanlığımızın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunun Kararı ile kararlaştırılan alanlardır.

Bakanlar Kurulu Kararı alınabilmesi için hazırlanacak teknik raporun Bakanlığımızca uygun görülmesi ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşünün alınması gerekmektedir. TOKİ ve İdareler yönetmeliğin 5.1. maddesindeki teknik rapor ve diğer belgeleri hazırlayarak Bakanlığımızdan riskli alan belirlenmesini talep edebilir.

Riskli alan ilan edilen yerlerdeki yapılar için tek tek riskli yapı tespiti yapılmasına gerek yoktur. Riskli alanda risksiz bina bulunması hâlinde, bu binalar uygulama dışı tutulabilecektir. Böyle bir durumda, risksiz binanın bulunduğu alan ifraz edilebilecek, ifraz imkânı yok ise maliklerin anlaşması hâlinde binanın hâlihazır durumu korunabilecektir. Ancak, uygulama bütünlüğü bakımından gerekmesi hâlinde, risksiz binalar, malikleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yıkılabilecektir.

Beykoz Çubuklu da bazı alanlar riskli ilan edildi
Bizi Takip Edin