Beykoz Çubuklu’da kentsel dönüşümü kim engelliyor?

Beykoz’da, İBB’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu Çubuklu’da kentsel dönüşümün hala başlamaması meclis gündemine yansıdı.

Beykoz Çubuklu’da kentsel dönüşümü kim engelliyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da, İBB’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu ve ‘riskli alan’ ilan edilen Çubuklu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm sorunu Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayı oturumunda gündeme geldi.

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu, Tokatköy’de devam eden kentsel dönüşüm projesini örnek göstererek aynı çalışmayı Çubuklu’daki alanda da görmek istediklerini dile getirdi.

“TOKATKÖY’DEKİ AYNI ÇALIŞMAYI ÇUBUKLU’DA GÖRMEK İSTİYORUZ”

Sadullah Hasanoğlu, “Bir an evvel yapın. Gelin yapalım. Bizim ne yapmamız lazımsa bunu yapalım. Geçen hafta 20’nin üzerinde telefon aldım. Çubuklu’da vatandaş beni arıyor. İBB’nin daire başkanları, ilgili iştirak şirketi vatandaşlara ‘Bu projeye hemen başlayacağız ama AK Parti bizi engelliyor. Mecliste dosyaları bekletiyor’ diyorlarmış. Olayın hakikati ne? Mecliste bekleyen bir şey yok. Meclisin bir çalışma temposu var. Bu ay gündeme gelen karar bir dahaki ay çıkar.” dedi.

İBB PARSELİ 3’E BÖLDÜ

Bakanlık tarafından 2018’de Çubuklu’da kentsel dönüşüm kararı verildiğini söyleyen Hasanoğlu, “İBB bu dönem orada bir parselasyon yapıyor. Alanı 3’e bölüyor. Diyorlar ki, ‘Biz bu 3 tanesi alanın bir tanesinde kentsel dönüşüm yapacağız. Diğer 2’sinde daha sonra yapacağız.’ Biz de diyoruz ki, neden bu alan bütün olarak kentsel dönüşüm alanı ilan edildi? Çünkü oradaki yapı sayısı hesaplandı. Çıkacak olan yapı stoku hesaplandı. Yapılabilecek bir yapı stoku var. Aynı zamanda projenin maliyetini de kurtarması açısından yapılacak bir çalışma var. Lütfen tamamını yapın. Ne gerekiyorsa biz de yapalım. Sizinle beraber Bakan’a mı gideceğiz? Gidelim. Cumhurbaşkanına mı gideceğiz? Gidelim. İBB Başkanına mı gideceğiz? Gidelim. Eylem yapılması lazımsa vallahi geleceğiz dedik.” ifadelerini kullandı.

“ÇUBUKLU PROJESİNİ DE BİZ YAPACAĞIZ”

Hasanoğlu, “Bakanlık, İBB’ye uyarı da bulunuyor. Tamamının yapılması gerektiğini ve tamamı için karar alındığını söylüyor. Tek bir parselde kentsel dönüşüm yapacaklarını vatandaşa söyleyemiyorlar. Çünkü yapmaya niyet yok. Büyük ihtimalle o projeyi de yapmak bize nasip olacak dedim. Şimdi daha yüksek sesle söylüyorum. Seçim geldi, Çubuklu projesini de biz yapacağız. Çok net. Hem de tamamını yapacağız. Yarısını, 3’te 1’ini, şu parseli değil. Tamamını yapacağız.” dedi.

 

Beykoz Çubuklu’da kentsel dönüşümü kim engelliyor?
Bizi Takip Edin