Beykoz da kartı yükle ekmeğini al!

Beykozlular getirdikleri her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 ekmek alıyor, ekonomiye ve doğaya katkıda bulunuyor.  

Beykoz Belediyesi'nin temiz çevre için geliştirdiği “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi Soğuksu Mahallesi'yle başladı. Beykozlu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlular getirdikleri her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 ekmek alıyor, ekonomiye ve doğaya katkıda bulunuyor.  

Beykoz Belediyesi’nin temiz çevre için geliştirdiği “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi Soğuksu Mahallesi’yle başladı. Beykozlular getirdikleri her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 ekmek alıyor, ekonomiye ve doğaya katkıda bulunuyor.  

Beykoz Belediyesi’nin temiz ve sürdürülebilir bir çevre için öncüsü olduğu “Sıfır Atık” hedeflerine uygun olarak başlattığı “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi’yle vatandaşlar topladıkları her 5 kg’lık kağıt, karton, plastik, metal ve cam atığı karşılığında Halk Ekmek’ten 1 ekmek alıyor.   

İlk Merkez Soğuksu Meydanı’nda

İlçe genelinde atık yönetimi bilinci oluşturan proje kapsamında çevre mühendisleri, Soğuksu Mahallesi’nde 2 bin haneyi, okulları, kursları ve kahvehaneleri tek tek dolaşarak vatandaşlara projenin işleyişi, faydaları ve geri dönüşümün önemi hakkında bilgi verdi.    

Beykozluların ambalaj ve cam atıkları karşılığında evlerine ekmek götürebileceği ilk atık getirme merkezi Soğuksu Meydanı’nda hizmete açıldı.  Mahalle sakinleri hafta boyu 09:00-18:00 saatleri arasında açık olan merkeze atıklarını teslim edip Halk Ekmek’ten ekmeklerini alabiliyor.

İlçe sakinlerinin ilk günden itibaren ilgi gösterdiği projenin Soğuksu Mahallesi’nin ardından diğer mahallelerde uygulanması hedefleniyor.

Kartı Yükle Ekmeğini Al  

“Atma Ayır!” sloganıyla uygulanan projede vatandaşlar, kullandıkları ürünlerin ambalajlarını çöpten ayrı biriktiriyor. Biriktirilen ambalajlar proje kapsamında kurulan Atık Getirme Merkezi’ndeki personele teslim ediliyor.

Teslim edilen atıklar görevlilerce tartılıyor. Tartım sonucunda ise belediye tarafından vatandaşlara dağıtılan akıllı kartlara puan yüklemesi yapılıyor. Ardından vatandaşlar her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 adet 300 gr’lık ekmek almaya hak kazanıyor.

Atığın sofraya yolculuğuna eşlik eden vatandaşlar israfın önlenmesine ve temiz çevreye katkı sağlıyor.  

Beykoz da kartı yükle ekmeğini al!
Bizi Takip Edin