Beykoz 'daki ünlü isimlerin 2B sevinci

Beykoz ’da 2B düzenlemesini bekleyenler arasında iş, sanat ve siyaset dünyasından ünlü isimler de bulunuyor.

Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını kaybetmiş Hazine arazilerinin satışını öngören yasal düzenleme TBMM’de kabul edil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz ’da 2B düzenlemesini bekleyenler arasında iş, sanat ve siyaset dünyasından ünlü isimler de bulunuyor.

Kamuoyunda 2-B olarak adlandırılan orman vasfını kaybetmiş Hazine arazilerinin satışını öngören yasal düzenleme TBMM’de kabul edildi.

Yasa Cumhurbaşkanı onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu aşamadan sonra her bölge için oluşturulacak komisyonlar rayiç bedel tespiti yapacak. Yani bir bölge için metrekare başına rayiç bedelin ne olduğunu belirleyecek. Bu aşamadan sonra da başvurular başlayacak. Rayiç bedel üzerinden yüzde 70 ödeme yapılacak. 2-B’den en az 16 milyar lira gelir gelmesi bekleniyor. 2-B arazilerinin satışı yılın ikinci yarısında hem bütçeyi hem de büyümeyi destekleyecek. 

Maliye’nin dediği oldu
Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70’i olacak. Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda satış bedelinin yüzde 10’u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitte, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise en fazla 4 yılda 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenecek. Peşin ödemelerde yüzde 20, bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2.000 lira, dışında olan yerler için 1.000 lira başvuru bedeli ödeyecek. Yasa çıktıktan sonra 2-B alanlarında oturanlar oturdukları taşınmazları alabilmek için 3 ay içinde başvuru yapacaklar. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre, 31 Aralık 2011’den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi kişiler ise başvurularını 6 ay içinde yapabilecek. 

İndirimler olacak
Kanunla, askeri yasak bölgelerde kalan orman vasfını kaybeden arazi üzerinde, orman kadastrosunun en geç 6 ay içinde yapılmasına imkân tanındı. Bu yerlerin 31 Aralık 2011 tarihinden önceki kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olan kişiler, hak sahibi sayılacak. Bu kişiler, rayiç bedeli ödemeleri halinde, kullandıkları taşınmazın rayiç değerine eşdeğer, öncelikle aynı il sınırları içindeki 2-B alanlarındaki taşınmazı, hesaplanacak satış bedeli karşılığı alabilecek.

EN FAZLA 2B ARAZİ BEYKOZ’DA 
39 ilçesi bulunan İstanbul’da 19 ilçede 2b arazisi yer alıyor. İlçe sıralamasında en fazla 2b arazisinin bulunduğu ilçe 20 bin 500 adet 2b parseliyle en fazla arazi Beykoz. Ümraniye’de 12bin 936 parselle ikinci sırada yer alırken, Sultanbeyli 15 bin 653 parsel ile üçüncü sırada yer alıyor. Orman vasfını yitirmiş arazi tespitleri sırasında daha önce 2b kapsamındayken yeniden ormana dönüşen araziler de eylemli orman olarak kayda alındı. İstanbul genelinde 3 bin 748 arazi eylemli orman olarak kayıtlara geçildi.

Hesaplama nasıl yapılacak?
Örneğin, İstanbul’da en çok 2-B arazisinin olduğu Beykoz’u ele alalım. Beykoz’da metrekare fiyatının en az 300 lira civarında olduğundan hareketle, bir kişinin eğer 10 bin metrekare arazisi varsa bunun değeri 3 milyon lira yapıyor. Ancak rayiç bedelin yüzde 70’i ödeneceği için ödenmesi gereken para 2.1 milyon liraya iniyor. Ama küçük bir yeri varsa mesela 300 metre, bunun için de 63 bin lira ödenmesi gerekecek. Beykoz’da en düşük değerin 300 lira olduğu, yola yakın yerlerde bin, 2 bin liraya kadar metrekare fiyatının çıktığı da ifade ediliyor.

Ünlü isimlerin 2B sevinci!

Beykoz’da 2B düzenlemesini bekleyenler arasında iş, sanat ve siyaset dünyasından ünlü isimler de bulunuyor. Metro Turizm’in patronu Galip Öztürk, Ali Aytemiz, aktör Tarık Akan, Muhteşem Yüzyıl’da Kanuni Sultan Süleyman’ı oynayan Halit Ergenç, oyuncu Gürkan Uygun, İsmail Türüt, Murat Göğebakan’ın Beykoz’da gayrimenkulü var.

Beykoz 'daki ünlü isimlerin 2B sevinci
Bizi Takip Edin