Beykoz Devlet Hastanesi Çocuk Acil ünitesi açıldı

İsmail Özseçkin Vakfı, (ÖSEV)'in, Dr. Özer Odabaşı anısına yapımını üstlendiği Beykoz Devlet Hastanesi Çocuk Acil Ünitesi hizmete açıldı.

1 Ağustos 2014 günü vefat eden Dr. Özer Odabaşı'nın Kurucu Başkanı olduğu İsmail…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsmail Özseçkin Vakfı, (ÖSEV)’in, Dr. Özer Odabaşı anısına yapımını üstlendiği Beykoz Devlet Hastanesi Çocuk Acil Ünitesi hizmete açıldı.

1 Ağustos 2014 günü vefat eden Dr. Özer Odabaşı’nın Kurucu Başkanı olduğu İsmail Özseçkin Vakfı, (ÖSEV) Beykoz’a yeni bir çocuk acil ünitesi kazandırdı.

Ünitenin açılışı; Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Kemal Memişoğlu, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Yavuz Baştuğ, Hastane Yönetici ve Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Dr. Özer Odabaşı’nın annesi Saliha Odabaşı,  eşi Doç. Dr. Fatma Odabaşı, çocukları, hastane çalışanları ve vatandaşların katılımı ile yapıldı.

Açılışta duygusal anlar yaşandı…

Sunumunu Aylin Karayemişoğlu’nun yaptığı açılışta, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk sözü alan Doç. Dr. Fatma Odabaşı’nın konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı. “Ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız önemlidir” ifadelerini kullanan Bayan Odabaşı, eşinin Beykoz’da geniş bir kesime faydalı olmak için mücadelede ettiğini, ömrünün 20 yılını Beykoz’da bu tarz çalışmalara ayırdığını kaydetti.

Açılış programına katılan merhum Dr. Özer Odabaşı’nın annesi Saliha hanıma insanların huzurunda şükranlarını sunan Fatma Odabaşı, “onun ellerinden öpüyorum” dedi. Fatma Odabaşı’nın bu ifadeleri üzerine annesi Saliha hanımın gözyaşlarına hâkim olamadığı gözlendi. Odabaşı, katılımcıların miraç kandilini tebrik ederek, ÖSEV yöneticilerine de teşekkür etti.

Beykoz Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Süleyman Erdoğdu’da, Merhum Odabaşı’nı rahmetle andığını, onun felsefesini devam ettiren ÖSEV Yöneticilerine ve eşi Fatma Odabaşı’na teşekkür ettiğini söyledi.

200 m² çocuk acil ünitesi

Dr. Erdoğdu, Beykoz Devlet Hastanesi’nde eski yemekhanenin çocuk acil servis ünitesi yapıldığını ve toplamda 200 metrelik alanda kurulan ünitenin Beykoz’a ciddi hizmetler vereceğine inandığını söyledi. Çocuk acil ünitesinin normal acil servisten ayrı bir alanda olmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Erdoğdu, çocukların diğer acil servislerde yaşanan vakaları görmelerinin onları olumsuz etkilediğini ve bu düşünceyle ÖSEV’in destekleriyle çocuk acil ünitesini ayrı bir alanda kurduklarını kaydetti.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Süleyman Erdoğdu konuşmasının ardından, ÖSEV Yöneticisi Doç. Dr. Fatma Odabaşı’na çiçek vererek Beykoz halkı adına teşekkür etti.

Beykoz Devlet Hastanesi benim için önemli

Beykoz Devlet Hastanesi eski Başhekimi ve İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği İdari Hizmetler Başkanı Op. Dr. Yavuz Bağtuğ ise sözlerine Beykoz’un kendisi için çok önemli olduğuna vurgu yaparak başladı.

2007 yılı itibari ile 5 yıl 3 ay Beykoz’da Başhekim olarak görev yaptığını hatırlatan Baştuğ, ilk geldiğinde acil servisin 50 metrekarelik bir alanda hizmet verdiğini, bu nedenle gelen hastalara hizmet veremediklerini ve sürekli Göztepe’ye göndermek zorunda kaldıklarını belirtti. Gerek Beykoz yerel yöneticilerinin gerekse mesai arkadaşlarının gayretleri ile Beykoz’a güzel eserler kazandırdıklarını ifade eden Baştuğ, acil servisin ve hastane bloklarının tadilatlarının da o dönemde yapıldığını söyledi.

O dönemde bir pratisyen hekimin nöbet tutuğu acilden, bugün bütün branşlarda uzmanların nöbet tuttuğu bir hale geldiklerini ifade eden Yavuz Baştuğ, çocukla ilgili branşları koyduklarında ilk etapta zorlandıklarını fakat gerek çocuk doktorlarının, gerekse diğer çalışanların özverileriyle acil hizmetini oldukça iyi veren bir hastane konumuna geldiklerini ifade etti.

Baştuğ şöyle devam etti: “Bu aşamadan sonra Beykoz’da böyle üniteye ihtiyaç vardı. Bunu da sağ olsun rahmetli Özer kardeşimin adıyla ailesi üstlendi. Onlara da böyle bir hizmete vesile oldukları için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. O süreçte Özer kardeşimle de beraber çalışma imkânı buldum. Birlikte çok anılarımız var. Allah rahmet eylesin. Ansızın vefatıyla bizi çok üzdü. Ama böyle eserlerle onların isimlerinin yaşaması bir nebze de olsa yüreğimizi rahatlatıyor.

Bundan sonra da buradaki arkadaşlarımız Beykoz’a hak ettiği hizmeti verecekler. Sağlık çalışanları bizler için önemli. Bu kadar zor şartlarda hizmet verirken, Beykoz gibi uç bir hastanede acil servis çok önem arz ediyor. Ben vatandaşlarımızdan da, sağlık çalışanlarının yaptıkları çalışmaların karşılığını darpla cebirle değil, onları severek vermelerini rica ediyorum.”

Dr. Kemal Memişoğlu meslektaşımızı saygıyla anıyorum

Merhum Özer Odabaşı’nı saygıyla anarak konuşmasına başlayan İstanbul Anadolu Kuzey kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Kemal Memişoğlu, “Allah rahmet eylesin. Onun böyle bir hizmete vesile olması onun nerde olduğunu bize gösteriyor. Allah bize de inşallah onun mertebesini nasip eder” dedi.

Beykoz Devlet Hastanesi’nin tüm çalışanlarına, Yönetici Süleyman Erdoğdu’ya ve ÖSEV Yöneticilerine teşekkür eden Memişoğlu, 3 bucuk yıl önce Beykoz Devlet Hastanesi’ne geldiğini ve o dönemde Tıbbi Hizmetler Başkanı olduğunu hatırlattı.

İlk geldiğinde şaşırtıcı bir hastane ile karşılaştığını ve Beykoz Devlet Hastanesi’nin eğitim araştırma hastanesi olabilecek bir yapısal güce sahip olduğunu ifade eden Kemal Memişoğlu, “bu hastane bizim için en stratejik hastanelerden biridir. Beykoz dışındaki hastaneler birbirlerini tamamlayabilir fakat Beykoz Devlet Hastanesi’nin her alanda hizmet verebilecek bir kapasitede olmasını hep beraber planladık” şeklide konuştu.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde dört dörtlük bir yeni doğan yoğun bakım olmasına rağmen hekimsizlikten çalıştıramadıklarını anlatan Memişoğlu, “Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçerek, Beykoz’un acil, kadın doğum ve çocuk alanında eksikliklerini giderek desteklemeye çalıştık” dedi.

“Süleyman Beyi ve Yaşar Bey’i de tebrik ediyorum. Beykoz Devlet Hastanesi bizim için bir gurur vesilesi oldu. Gerçekten çok büyük emekler var. Yeni doğan ve kadın doğum üniteleri bugün çok fonksiyonel bir şekilde hizmet vermektedir.” ifadelerini kullanan Dr. Memişoğlu, “yeni açılan ünitenin hayırlı hizmetler vermesini niyaz ediyorum” cümlelerine yer verdi.

Yücel Çelikbilek, ben ona kardeşim derdim

Çocuk Acil Ünitesi’nin açılışında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te, merhum Özer Odabaşı’ndan övgüyle söz ederek, “Kardeşim diye hitap ettiğim… Bizim çok eskiden beri bir tanışıklığımız vardı. Allah rahmet eylesin. İyi bir insandı, iyi bir arkadaştı, iyi bir dosttu.” şeklinde konuştu.

“Allah’ın takdiri bu kadarmış. Bizler bazen; ‘erken gitti, geç gitti’ diye yorumlar yapıyoruz. Bizim işimiz değil o. O karar Rabbimize aittir. Dolayısıyla biz ne diyoruz? Rabbim ne yaparsa güzel yapar. Kendisine rahmetiyle muamele eylesin.” Diye konuşan Çelikbilek, “Hepinizin bir kere daha Miraç Kandili’ni kutluyorum. Miraç Kandili Müslümanlara hayırlara vesile olsun. Ümmetin birliğine, devletin güçlenmesine vesile olsun.” dedi.

 Beykoz Devlet Hastanesi’nde çalıştığı günlerden de söz eden Çelikbilek şöyle dedi: “Burada konuşan herkes bu hastanenin çalışanı olarak konuştular. Bu fakir de bu hastanenin çalışanı olarak konuşacak. Belki bilirsiniz veya bilmezsiniz. Bende kendi kendime saydım ne kadar bu hastane de bulunmuşum diye. 5 yıl 3 ay da ben görev yapmışım bu hastanede. 1972 ile 1976 arasında bende bu hastanede görev yapmışım. Başkan olduğum zaman ilk işim bu hastanenin tuvalet kapılarını ve boya badanasını yaptırmak olmuştu. Çünkü bu hastanenin bende hatırası vardı. 20 kişilik koğuşlardan bir iki kişilik odaları görünce insan nasıl gurur duymaz ki? Hangi hallerdeki hastanelerden, hangi hastanelere geldik biz?

Nöbetçi memur olduğum için sabaha kadar beklerdim, kim gelecek kim gidecek diye. Artık tüm Beykoz beni tanıma şansını yakalamıştı. Ama Allah’a hamd olsun. Eski Sağlık Bakanımızın yurt dışında bir ülkeye Sağlık Danışmanı olarak atandığını duyunca gurur duymamak mümkün değil. Önceden yurt dışından bir doktor gelince sevinirdik şimdi bizim insanlarımız yurt dışında böyle görevler alınca gurur duyuyoruz.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Özer Odabaşı’nı aileyle birlikte açılış kurdelasını kesti. Heyet daha sonra birlikte açılışı yapılan acil servis ünitesini gezerek Başhekim Süleyman Erdoğdu’dan bilgi aldı.

Beykoz Devlet Hastanesi Çocuk Acil ünitesi açıldı
Bizi Takip Edin